Kvůli dlouhodobě klesajícím cenám ropy hodonínská společnost MND, která patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, přehodnocuje plánované investice do těžby a snižuje náklady. Zároveň intenzivněji obchoduje s plynem a posiluje v provádění vrtů na zakázku především v zahraničí, řekla mluvčí skupiny Dana Dvořáková. Firma se snaží co nejvíce rozrůznit zdroje tržeb, aby cena ropy neměla na hospodaření výrazný dopad.

Zatímco většinu loňského roku se cena za barel ropy Brent pohybovala zhruba v rozmezí 45 až 70 dolarů, v prosinci začala dále klesat a v úterý se dostala na minimum od začátku poklesu na necelých 32 dolarů (zhruba 800 korun).

"Domníváme se, že cena se na stávající úrovni může držet dlouhodobě, proto se již od druhé poloviny loňského roku snažíme na tuto situaci adaptovat. Díky již vybudované infrastruktuře a koncentraci těžby na relativně malém území je naše těžba i při stávajících cenách zisková," uvedla Dvořáková.

Náklady na vytěžený barel jsou zhruba 12 dolarů. Nynější situace je podle společnosti především výzvou pro nové investice, které musí splňovat ekonomickou návratnost.

Stále většího významu nabývá pro MND velkoobchod s plynem, jeho skladování i prodej domácnostem. Na velkoobchodním trhu společnost působí vedle Česka i v Německu, Rakousku a Nizozemsku.

Dalším byznysem je vrtání průzkumných a geotermálních vrtů a podzemní opravy sond podzemních zásobníků, které zajišťuje servisní společnost MND Drilling and Services. "V poslední době jsme uspěli v tendrech v Německu, Itálii, Slovensku či v Maďarsku," sdělila Dvořáková.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Potenciál pro vrtné a servisní činnosti se nabízí především v Německu a v Itálii, kde se omezení investic v sektoru ropy a plynu projevuje ekonomickými problémy konkurentů. "Máme možnost posílit postavení na trhu," řekla Dvořáková. Doba nucených levných výprodejů kvalitních projektů pro těžbu či zpracování ropy a plynu podle ní teprve přijde.

Společnost MND včetně dceřiných společností předloni utržila zhruba 21 miliard korun a na rychlém nárůstu tržeb se podílel nejvíce obchod s plynem. Na přelomu let 2013 a 2014 firma vstoupila také na trh s elektřinou. Zaměstnává přes 900 lidí.