Americká ekonomika v prosinci vytvořila 292 tisíc nových pracovních míst, takřka o polovinu více, než se očekávalo. Míra nezaměstnanosti zůstala na pěti procentech, minimu za sedm a půl let, uvedlo v pátek americké ministerstvo práce. Údaje podle ekonomů signalizují, že nedávné zpomalení hospodářského růstu v USA bude zřejmě pouze přechodné.

Analytici oslovení agenturou Reuters počítali se vznikem 200 tisíc nových pracovních příležitostí. Zpřesněné údaje za říjen a listopad navíc ukázaly, že v těchto dvou měsících zaměstnavatelé vytvořili o 50 tisíc pracovních míst více, než se dříve uvádělo. Ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika vytvářela v průměru 284 tisíc míst měsíčně, což bylo nejvyšší tempo za poslední rok.

Za celý loňský rok vzniklo v největší světové ekonomice 2,65 milionu pracovních míst. Byl to z tohoto hlediska druhý nejlepší rok od roku 1999 a překonal jej pouze předcházející rok 2014, kdy zaměstnavatelé vytvořili 3,2 milionu míst.

Míra nezaměstnanosti zůstává beze změny zejména kvůli tomu, že do kategorie pracovní síly se houfně vracejí lidé, kteří se po letech rezignace znovu ucházejí o práci. To je podle ekonomů známka důvěry v ekonomiku a pracovní trh. Míra participace, která měří podíl lidí v pracovním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, stoupla o desetinu procentního bodu na 62,6 procenta, stále je však těsně nad minimem za 40 let.

Průměrná hodinová mzda se v prosinci i přes nárůst poptávky po zaměstnancích nepatrně snížila. Za celý rok vzrostla o 2,5 procenta, což je stále pod úrovní 3,5 procenta, která se považuje za známku zdravé ekonomiky. Analytici ale během tohoto roku čekají zrychlení mzdového růstu s tím, jak se bude trh práce přibližovat stavu plné zaměstnanosti.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Příznivé údaje o trhu práce zmírňují obavy ohledně zdraví americké ekonomiky a naznačují, že nynější slabost hospodářské aktivity se omezuje především na zpracovatelskou výrobu a exportní sektor. Tato odvětví se potýkají s negativními důsledky silného kurzu dolaru a slabé zahraniční poptávky.

"Je to další signál, že ekonomika supí vpřed," řekla agentuře Reuters Kate Warneová z investiční firmy Edward Jones. "Vyvažuje to některé ukazatele, které nedávno naznačovaly, že ekonomika by moha zpomalit," dodala.

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na dvě procenta z tempa 3,9 procenta ve druhém kvartále. Ekonomové vzhledem k nedávným slabým údajům z průmyslového sektoru, stavebnictví a zahraničního obchodu tento týden srazili své odhady růstu v posledním čtvrtletí roku na jedno procento nebo méně.