Český průmysl v listopadu zrychlil meziroční růst na 5,7 procenta po říjnovém růstu o 3,8 procenta. Opět k tomu přispěl hlavně automobilový průmysl. Klesla naopak výroba chemických látek a také elektřiny. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ve srovnání s předchozím měsícem byla průmyslová výroba po vyloučení sezonních vlivů nižší o 1,2 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,2 procenta. Výrazněji rostla u zakázek ze zahraničí, a to o 10,5 procenta. Listopadové tržby průmyslových podniků se zvýšily o 1,7 procenta.

"Výsledek průmyslové výroby za listopad je zklamáním. Meziměsíčně jsme čekali drobný nárůst," komentoval čísla analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Výkonnost českého průmyslu je v posledních měsících značně rozkolísaná, což podle něj bylo z části dáno odstávkami v energetice. Trend vývoje průmyslové výroby ale stále směřuje vzhůru, dodal.

Analytik Generali Investments Radomír Jáč situaci v průmyslu nehodnotí negativně. Data za listopad totiž zároveň hlásí růst nových průmyslových objednávek, především těch ze zahraničí. Rostoucí objednávky znamenají, že tuzemští průmysloví výrobci budou mít dostatek práce i v dalších měsících. Výhled aktivity v českém průmyslu tak zůstává příznivý a obdobný signál ostatně přichází z průzkumů podnikatelského sentimentu, podotkl.

Automobilový průmysl v listopadu meziročně vzrostl o 17,4 procenta. Vedle něj k růstu průmyslu přispěla také výroba gumy, plastu a kovových konstrukcí. Naopak výroba v chemickém průmyslu se snížila o 15,9 procenta a v energetice o 3,7 procenta. Nedařilo se ani výrobě základních kovů, hutnímu zpracování kovů a slévárenství.

Ve firmách s 50 a více zaměstnanci se počet pracovníků v listopadu meziročně zvýšil o 3,7 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda pak vzrostla o 3,6 procenta na 32 165 korun.

Srovnání stejného období vloni
Zdroj: ČSÚ

Rostla i stavební produkce

V listopadu rostla i stavební produkce, meziročně stoupla o 1,5 procenta. Po říjnovém poklesu o 1,3 procenta se tak vrátila k růstu z předchozích měsíců. Táhly ji zejména inženýrské stavby. Přibylo ale i zahájených bytů a více jich bylo i dokončeno. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se stavebnictví proti listopadu 2014 zvýšilo o 0,2 procenta. Meziměsíčně očištěné od sezonních vlivů bylo nižší o 0,7 procenta.

"Výsledky stavebnictví za listopad 2015 potvrzují trend zpomalení růstu tohoto odvětví. I když meziročně ještě tuzemské stavebnictví zaznamenává mírný růst, oproti říjnu 2015 došlo k poklesu," konstatoval Petr Kymlička z auditorské a poradenské sítě BDO. Stejně jako prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš upozorňuje na to, že české stavebnictví roste díky inženýrským stavbám. Podle Matyáše se tak děje od počátku roku 2015, a to hlavně díky podstatnému zvýšení prací v železniční infrastruktuře.

V listopadu se produkce v inženýrském stavitelství meziročně zvýšila o 11,4 procenta. Naopak v pozemním stavitelství klesla o 4,6 procenta. Podle Kymličky se tak dál zvětšuje rozdíl mezi tempem vývoje obou těchto odvětí, přičemž v příštích měsících se navíc na jejich zakázkách negativně podepíše postupné dočerpávání dotací.

Za celý loňský rok budou ale výsledky českého stavebnictví, které zveřejní ČSÚ příští měsíc, podle Matyáše lepší než v předcházejících letech. "Do skutečného optimismu máme ale přeci jen ještě daleko," uvedl Matyáš.

Počet bytů, které se začaly v listopadu stavět, proti stejnému období předchozího roku vzrostl o 1,7 procenta na 2001. Stavebníci současně dokončili výstavbu 2355 bytů. Proti listopadu 2014 jich bylo o 13,2 procenta více.

Přibylo i vydaných stavebních povolení, a to o 5,7 procenta na 6948. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 19,5 miliardy korun a meziročně byla vyšší o 4,3 procenta, uvedl ČSÚ.