Čínské akciové trhy se v první obchodní den tohoto roku propadly o sedm procent a obchodování s nimi bylo poté na zbytek dne přerušeno. Trh reagoval na zprávu o dalším propadu čínského průmyslového sektoru, která společně s klesající čínskou měnou prohloubila obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Za výprodejem stojí podle agentury AP také napětí na Blízkém východě, které zvýšilo světové ceny ropy. Pokles v průběhu dne hlásí i další burzy ve světě.

Panevropský FTSEurofirst 300 Index v úvodu dnešního obchodování ztrácel 2,3 procenta. Index Euro STOXX 50, který sleduje nejvýznamnější akcie v eurozóně, se na začátku prvního obchodního dne roku propadal o 2,6 procenta. 

Dow Jonesův index třiceti předních akciových titulů amerického trhu krátce po zahájení obchodování oslaboval o zhruba dvě procenta na 17 080 bodů. Širší index S&P 500 odepisoval 1,80 procenta na 2006 bodů a index technologického trhu Nasdaq se pohyboval kolem 4900 bodů se ztrátou 2,2 procenta.

Americké trhy také navazují na nepodařený rok 2015. Dow Jones loni ztratil 2,2 procenta a zažil nejhorší rok za posledních sedm let.

České akcie ztrácely v pondělí podle indexu PX téměř dvě procenta. "Zatím je předčasné obávat se 'tvrdého přistání' čínské ekonomiky, jakkoli po dnešku jeho pravděpodobnost zase o trochu stoupla. 'Tvrdé přistání' by pocítila i česká ekonomika, protože by poznamenalo ty české výrobce a vývozce, jejichž subdodavatelské produkty se do Číny dostávají po kompletaci v Německu," řekl novinářům analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

"Aktuálně jde spíše o psychologické tržní výkyvy, které se projeví pouze na akciových indexech, a nikoliv ve výsledcích firem jako ČEZ nebo Komerční banka. Přímý dopad mohou pocítit české firmy exportující do Číny. A to nejen napřímo, ale i zprostředkovaně například skrze Německo," řekl analytik společnosti Colosseum František Bostl.

Dolů zamířily také další burzy v Asii. Index tokijské burzy Nikkei 225 se propadl o 3,1 procenta, což je největší pokles za více než tři měsíce. Index jihokorejských akcií Kospi byl nižší o 2,2 procenta a hongkongský index Hang Seng ztrácel 2,8 procenta.

Čína je druhá největší ekonomika světa, a pokud se jí nebude dařit, tak utrpí celý svět, upozornil investiční stratég společnosti Finlord Boris Tomčiak. Dnešní výprodej evropských i českých akcií je ale podle něj do značné míry přehnaný a zapříčiněn panickým zavíráním pozic. "Domníváme se, že akciové trhy se v nejbližších dnech stabilizují díky přílivu nového kapitálu investorů," poznamenal.

Na devizovém trhu se investoři v nastalých otřesech a nejistotě uchylovali k bezpečným měnám s nejnižšími úrokovými výnosy, jimiž jsou zejména japonský jen, švýcarský frank a do určité míry také euro. Dolar proti jenu klesl o 1,2 procenta na 118,90 jenu za dolar a k euru oslabil o půl procenta 1,0907 dolaru. Výrazně oslabovala také čínská měna, jejíž kurz klesl na minima za téměř pět let.

Zastavené obchodování

Index CSI 300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se propadl o sedm procent a obchodování zakončil na 3470,41 bodu. Hlavní index Shanghai Composite ztratil 6,9 procenta na 3296,66 bodu.

Podle zahraničních agentur je to poprvé, kdy Číňané nový mechanismus pro přerušení obchodů na burze použili. Čína jej zavedla po loňských masivních výkyvech na domácích trzích, které patří k nejméně stabilním na světě. Jakmile se index CSI 300 vychýlí o pět procent oproti závěrečné hodnotě z předešlého obchodního dne, obchodování s akciemi a opcemi se přeruší na čtvrt hodiny. Výkyv o sedm procent pak způsobí pozastavení obchodů na celý zbytek obchodního dne.

Čínské akcie mířily dolů od pondělního rána. Když se propadly o pět procent, byly obchody podle tohoto nového systému, platícího ode dneška, na 15 minut přerušeny. Propad ale pak pokračoval a regulátoři obchodování na burze asi hodinu a půl před řádným koncem na zbytek dne pozastavili.

Pondělní data z čínského průmyslu podle agentury Reuters zmírnila naděje, že čínská ekonomika vstoupí do nového roku v lepší kondici. Průzkum ekonomického listu Caixin a společnosti Markit mezi nákupními manažery ukázal, že aktivita v čínském průmyslu klesala v prosinci deset měsíců za sebou. Index aktivity čínského zpracovatelského sektoru v prosinci klesl na 48,2 bodu z listopadových 48,6 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od září a hlouběji pod hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Saúdská Arábie, která je největším světovým dodavatelem ropy, v neděli oznámila, že přerušila diplomatické styky s Íránem. Stalo se tak v reakci na útok davu íránských demonstrantů na areál saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu. Útoku předcházela poprava šíitského duchovního v Saúdské Arábii, která v Íránu vyvolala protesty.

Rostoucí napětí na Blízkém východě podle analytiků zvýšilo světové ceny ropy. Ropa Brent, která je hlavním ukazatelem vývoje cen ropy ve světě, v pondělí během obchodování v Asii stoupla až o 3,3 procenta na 38,50 dolaru za barel, o část zisků ale později přišla. Loni Brent kvůli nadměrné nabídce této suroviny na trzích zlevnil o 35 procent.