reklama

Ukrajina nesplatí Rusku dluh tři miliardy dolarů. Jsme připraveni na ruské právní kroky, řekl premiér

Čtěte více: Ukrajina | Rusko | dluhopisy | ekonomika
  • Ukrajinský premiér Jaceňuk oznámil, že Ukrajina nesplatí Rusku dluhopisy v hodnotě tří miliard dolarů do daného termínu.
  • Moratorium bude platit "do přijetí našich restrukturalizačních návrhů nebo do příslušného soudního rozhodnutí", uvedl premiér.
  • Dluhopisy vydala vláda prezidenta Viktora Janukovyče necelé dva měsíce předtím, než byla svržena.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk oznámil, že Ukrajina nesplatí dluh Rusku. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk oznámil, že Ukrajina nesplatí dluh Rusku. Foto: ČTK/AP

Ukrajina uvalila "moratorium" na splacení státního dluhu vůči Rusku v sumě tří miliard dolarů (75 miliard korun). Oznámil to v pátek ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Dluhopisy, které Kyjev vydal před dvěma lety, jsou splatné 20. prosince a páteční prohlášení znamená, že je Ukrajina nesplatí.

Moratorium bude platit "do přijetí našich restrukturalizačních návrhů nebo do příslušného soudního rozhodnutí", uvedl premiér. "Jsme připraveni na právní kroky z ruské strany," citovala Jaceňuka agentura Reuters.

Ukrajina se letos v říjnu dohodla s většinou majitelů dluhopisů na restrukturalizaci svého dluhu, která zahrnuje odpis dluhu ve výši 20 procent a prodloužení splatnosti. Rusko však požaduje splacení celé hodnoty těchto cenných papírů. Dluhopisy vydala vláda sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče necelé dva měsíce předtím, než byla svržena. Nynější vláda zvažuje, že je nesplatí.

Rusko se odmítá s ukrajinskými dluhopisy zúčastnit dohody o restrukturalizaci svého dluhu u zahraničních věřitelů, protože tento dluh nemá komerční povahu, ale jde o oficiální státní pomoc. Toto stanovisko Moskvy tento týden potvrdil jako správné i Mezinárodní měnový fond (MMF).

MMF nesmí poskytovat pomoc zemím, které neplní své závazky. Tento měsíc však s ohledem na ukrajinský dluh vůči Rusku MMF oznámil, že změní pravidla poskytování úvěrů, aby mohl dále podporovat ty země, které nebudou schopny splácet dluh zahraničním vládám či mezinárodním institucím. Věřitelská země se ale musí snažit jednat o restrukturalizaci tohoto dluhu. Ukrajina tak bude muset překonat mrazivé vztahy s Ruskem a pokusit se o dvoustrannou dohodu o dluhu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V listopadu ruský prezident Vladimir Putin Ukrajině navrhl restrukturalizaci dluhu, která by spočívala v tom, že Kyjev bude mít na splacení dluhu další tři roky. Zaplatil by ve třech splátkách, z nichž první by se uskutečnila až v příštím roce. Rusko na to ale požaduje západní garance. Ukrajina na nabídku neodpověděla.

Ruský ministr financí Anton Siluanov na počátku tohoto měsíce prohlásil, že po termínu splatnosti dostane Ukrajina deset dní na to, aby splatila dluh nebo aby přistoupila na restrukturalizaci, jak jí navrhl Putin. Pokud tak neučiní, zahájí Moskva proti Kyjevu právní kroky.

ČTK, jpr
Přeposlat
Diskuse
reklama

Plzeňský hejtman vítal Zemana kritikou, odsoudil jeho slova o Krymu. S lidmi, kteří dělají ostudu Česku, neobědváme, přidali se zastupitelé

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Gott nebo Jágr budou v zahraničí propagovat méně známé regiony Česka. Projekt CzechTourismu vyjde na 22,5 milionu

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama