reklama

Číňané postaví v Česku lázně za dvě miliardy korun. Vybrali si Pasohlávky

Čtěte více: Čína | cestovní ruch | lázně
  • Lázně za dvě miliardy, které poskytnou asi 500 pracovních míst, by měly stát už koncem roku 2018.
  • Na stavbě se dohodli hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a investoři z provincie Che-pej.
  • Hašek předpokládá, že vznikne společná struktura, v níž bude mít čínská strana zhruba 80 procent a 20 procent zůstane pod kontrolou české strany.
Česká delegace v Číně vyjednala dvoumiliardovou investici do lázní. Česká delegace v Číně vyjednala dvoumiliardovou investici do lázní. Foto: ČTK

V jihomoravských Pasohlávkách vzniknou již na konci roku 2018 obří lázně, které postaví čínští investoři z provincie Che-pej ve spolupráci s Jihomoravským krajem. V pátek to řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který v Číně doprovází premiéra Bohuslava Sobotku. Lázeňská zóna by měla nabídnout asi 500 pracovních míst a bude stát v přepočtu dvě miliardy korun.

Nápad na vybudování lázní v Pasohlávkách vznikl již na přelomu let 2007 a 2008. Vše se ale podle Haška dynamicky nastartovalo až před dvěma lety s nástupem bývalého šéfa Brněnských výstav a veletrhů Jiřího Škrly do vedení společnosti Thermal Pasohlávky.

Tato firma je společností založenou Jihomoravským krajem a obcí Pasohlávky. Asi před rokem začal Jihomoravský kraj jednat s provincií Che-pej. "Jsem rád, že jsem dnes mohl podepsat s guvernérem provincie Che-pej memorandum o spolupráci na tomto projektu," uvedl jihomoravský hejtman.

Páteční dohoda je vyjádřením politické podpory ze strany provincie a Jihomoravského kraje, o veškerých ekonomických detailech by měly dále jednat realizační firmy. "Celkové náklady, které budeme společně s čínskou stranou investovat do projektu, představují sumu zhruba okolo 80 milionů eur, to znamená přes dvě miliardy korun," řekl Hašek.

Půjde o největší lázně postavené na zelené louce v prostoru střední Evropy. Celkem by v oblasti mělo být 12 lázeňských objektů na ploše zhruba 20 hektarů.

Po úplném dokončení by lázně nabídly své služby zhruba 2000 hostům a vedle tradiční lázeňské péče budou poskytovat i prvky tradiční čínské medicíny.

"Provincie Che-pej má svůj investiční fond a na straně Jihomoravského kraje je to společnost Thermal Pasohlávky," uvedl Hašek k financování projektů.

"Předpokládáme, že vznikne společná struktura, ve které bude mít čínská strana většinu, zhruba 80 procent a 20 procent zůstane pod kontrolou české strany," dodal.

Veškerá jednání o podrobnostech projektu by měla být dokončena zhruba v první polovině příštího roku, následovat budou různé povolovací procesy, například stavební povolení.

Samotná výstavba je plánovaná v druhé polovině roku 2017 a v roce 2018. Lázně by se měly otevřít klientům na konci roku 2018, nejpozději v únoru roku 2019.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Na vytyčeném území se nepotýkají s žádnými komplikacemi. "Je to území, kde územní plán Pasohlávek počítá s rekreační lázeňskou zónou. Navíc v zemi už jsou příslušné sítě, včetně rozvodů té léčivé minerální vody," vysvětlil jihomoravský hejtman.

Převážnou většinu zaměstnanců budou tvořit lidé z České republiky, předpokládá se ale, že v místě budou působit i Číňané. Lázně by se měly specializovat především na léčení pohybových ústrojí.

"Nevylučuji, že přitáhnou i čínskou klientelu, ale primárně jsou určeny pro Českou republiku, Slovensko a také Rakousko. Lázně by měly mít středoevropský rozměr," uzavřel Hašek.

ČTK, hec
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiše se Zaorálkem čeká stíhací závod. Během večera se utkají ve dvou superdebatách

Sanofi prodá divizi generik, její vlajkovou lodí je česká Zentiva. Cena se může pohybovat kolem tří miliard eur

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

Sídlo Goldman Sachs se kvůli brexitu zřejmě přesune z Londýna do Frankfurtu, naznačil na Twitteru šéf banky

reklama