Míra nezaměstnanosti v Japonsku v říjnu klesla na dvacetileté minimum 3,1 procenta ze zářijových 3,4 procenta. Snížily se však rovněž spotřebitelské výdaje a příjmy. Vyplývá to z pátečních údajů japonské vlády.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Spotřebitelské výdaje se meziročně propadly o 2,4 procenta, průměrný příjem klesl o 0,9 procenta.

Údaje podle agentury Reuters podtrhují obtížnost záměru vlády přimět podniky ke zvyšování mezd.

"Nabídka pracovních míst roste, průměrný výdělek zaměstnanců se však příliš nezvyšuje. Proto nerostou příjmy domácností a spotřeba zůstává slabá," uvedl ekonom Taro Saito z výzkumného institutu NLI.

Premiér Šinzó Abe slíbil podnikům výměnou za zvyšování mezd pokles daňové zátěže. Vláda rovněž plánuje zvyšování minimální mzdy, která v současnosti činí 798 jenů (166 korun) na hodinu. Tento plán počítá s růstem o tři procenta ročně, díky kterému by se minimální mzda měla do roku 2020 vyšplhat na 1000 jenů.

Ekonom Masamiči Adači ze společnosti JPMorgan nicméně upozorňuje, že většina lidí pobírajících minimální mzdu pracuje pro malé a střední podniky, které si její zvýšení nemohou dovolit.

Japonsko je třetí největší ekonomikou na světě. Země se letos vrátila do hospodářské recese, která se obvykle definuje jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Hrubý domácí produkt Japonska se ve třetím čtvrtletí snížil o 0,8 procenta po poklesu o 0,7 procenta v předchozích třech měsících.