Telekomunikační společnost O2 po měsících mlčení představila dividendovou politiku. Svým akcionářům chce představenstvo v následujících letech vyplácet veškerý čistý zisk.

A zároveň začne společnost od ledna vykupovat své vlastní akcie. Během příštích pěti let jich vedení firmy plánuje nakoupit až za osm miliard korun.

Zisk firmy by podle odhadů zveřejněných v pondělí mohl za letošní rok překonat hranici pěti miliard korun. "Tato strategie je podle nás udržitelná a jsme schopni ji podporovat," tvrdí generální ředitel O2 Tomáš Budník.

Podle hlavního analytika J&T Banky Milana Vaníčka tímto dává společnost investorům najevo, že aktuálně nemá pro svůj zisk jiné využití. "V současnosti na trhu nejsou žádné výrazné investiční příležitosti. V podstatě takovou politikou majitelům akcií říkáte, že nyní nedokážete tyto peníze lépe zužitkovat a vracíte jim je," říká Vaníček.

Na odkup akcií si O2 vypůjčí - během pěti let by se tak její zadlužení mohlo zvýšit až o osm miliard korun. Celkový dluh by podle firmy neměl přesáhnout jeden a půl násobek provozního zisku EBITDA.

Podle finančního ředitele O2 Tomáše Kouřila společnost půjčené peníze nepoužije na nic jiného než odkup akcií. "V současnosti nemáme v plánu žádnou významnou akvizici, kterou bychom chtěli takto financovat," sdělil.

Zadlužení v této výši je podle něj nízké. Kouřil zároveň nevyloučil, že pokud společnost bude potřebovat v budoucnu další zdroje, může být zadlužení nakonec i vyšší.

Omezí výkup obchodování s O2?

Odkupy akcií nejsou pro nejstaršího telefonního operátora v Česku nic nového, naposledy je prováděl v roce 2013.

Současným majoritním vlastníkem firmy je s 85procentním podílem PPF. Zbytek drží drobní akcionáři. Finanční skupina miliardáře Petra Kellnera se letos rozhodla svůj telekomunikační byznys radikálně změnit. V červnu prosadila rozdělení někdejšího dominantního operátora a vyčlenila infrastrukturní části firmy do samostatné společnosti Cetin. Tehdy vedení PPF prohlásilo, že nebude usilovat o stažení akcií reorganizované společnosti O2 z burzy a naopak podpoří "všestranně jejich obchodovatelnost."

Plánovaný objem zpětného odkupu představuje ale podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera až dvě třetiny akcií, které se v současnosti volně obchodují na trhu. "To je poměrně překvapivá zpráva, když O2 několikrát uvedlo, že nebude usilovat o stažení akcií z burzy," řekl Frayer.

Vedení společnosti sdělilo, že své akcie budou moct prodat zpět O2 všichni akcionáři, tedy i majoritní vlastník PPF. Pokud tak Kellnerova společnost učiní, podle Vaníčka z J&T by se toho na trhu příliš nezměnilo. "Majetkový podíl PPF by se zřejmě nezměnil, jen by se snížil počet akcií," vysvětlil Vaníček.

PPF podíl navyšovat nechce

"PPF bude podporovat veškeré návrhy managementu O2, jejichž důsledkem bude dlouhodobé zvýšení fundamentální hodnoty akcií," reagoval mluvčí skupiny Radek Stavěl. Zopakoval také, že PPF nemá zájem navyšovat svůj vlastnický podíl a nebude usilovat o vykoupení podílů od ostatních akcionářů.

"K záměru O2 odkupovat své vlastní akcie bude proto PPF přistupovat v závislosti na aktuální tržní situaci a bude případnou účast v odkupu pečlivě zvažovat," řekl mluvčí.

O2 v pondělí zároveň oznámilo své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. Čistý zisk v tomto období vyskočil o více než 40 procent a dosáhl 1,4 miliardy korun. Podle analytiků je hlavním důvodem pro růst zisku pokles provozních nákladů meziročně o pětinu, zejména v oblasti externích služeb, které společnost ušetřila oddělením infrastrukturního byznysu do společnosti Cetin.

"Výsledky firmy i oznámenou dividendovou politiku považujeme za pozitivní signál pro akcie," zhodnotil Frayer.

O2 se snaží stabilizovat pokles tržeb, způsobený menším zájmem o pevné linky a poklesem příjmů z volání. Naopak se daří byznysu na Slovensku a také rostou příjmy z nových datových služeb, například platby za vysokorychlostní internet pomocí technologie xDSL.

Zisk tak byl lepší, než jaký čekali analytici – brokerská společnost BH Securities například předpokládala zisk na úrovni 1,2 miliardy korun a J&T Banka počítala se ziskem na úrovni 1,3 miliardy.

"Úspěch ve zlepšení hospodářského výsledku nevidím v nějaké dramatické změně na trhu. Jde spíš o opatření, ke kterým v O2 dochází, včetně rozdělení," řekl analytik BH Securities Petr Hlinomaz. "Postavení O2 na trhu v České republice se výrazně nemění, ale na Slovensku určitě bodují."

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se