Do konce roku 2016 bude celá Česká republika pokryta sítí Sigfox, která je určená pro automatickou výměnu krátkých zpráv mezi stroji. Internet věcí v praxi spustí T-Mobile ve spolupráci se společností SimpleCell Networks, která síť vybuduje instalací speciálních základnových stanic na stávající stanice (BTS) T-Mobilu.

SimpleCell je česká firma, která v ČR zastupuje původně francouzský Sigfox, spolumajitelem společnosti je Pavel Sodomka. Ten je zároveň spoluzakladatelem portálu Atlas.cz.

Síť má za sebou úspěšný pilotní projekt, který čtveřicí základních stanic pokryl přibližně čtvrtinu republiky. Signál se na přímou vzdálenost šíří na vzdálenost převyšující sto kilometrů a pro kompletní pokrytí ČR i v budovách plánují obě firmy spuštění 350 základnových stanic. V současnosti fungují tři vysílače v Praze a jeden v Kolíně.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

T-Mobile projekt spustil s vidinou velkého obchodního potenciálu v energetice, logistice, zdravotnictví i při budování takzvaných chytrých měst. V rámci testovací sítě Sigfox probíhalo například sledování pohybu osobních vlakových souprav Elephant Českých drah i nákladních vagonů. Signál z nákladního vagonu systém zachytil až z Ústí nad Labem.

Důvodem pro budování nové sítě jsou vysoké energetické nároky přenosů přes GSM sítě i vyšší cena senzorů a zařízení vybavených GSM modemem. Zařízení s podporou sítě Sigfox vydrží na baterie až 15 let, podle frekvence odesílání stavových zpráv a energetické náročnosti samotného měření.

Senzor sledující pohyb vlakové soupravy je v provozu šest měsíců a podle provozovatele sítě hlásí po půl roce stále plný stav baterie. Nezávislost na zdroji energie umožňuje snadnou nedestruktivní montáž téměř bez omezení. Pro upevnění měřicích systémů na vagony posloužila oboustranná lepicí páska.

Síť Sigfox pracuje v nelicencovaném pásmu 868 MHz, které je blízko frekvencí používaných pro LTE přenosy. Součástí testů proto bylo testování možného rušení a komunikace v zahuštěném pásmu, které slouží pro bezdrátovou komunikaci celé řady zařízení, například termostatů, hlásičů požáru i v modelařině pro dálkové ovládání modelů.

Doručení zprávy ze senzorů na síťové servery zabere ve většině případů méně než jednu sekundu, v nepříznivých podmínkách jde přibližně o trojnásobek. Přenášené zprávy jsou ale velmi krátké, nenáročné na přenosové pásmo. Nejčastěji jde o informace o změně stavu (zprávy typu ano/ne) nebo o zprávy obsahující naměřená data či údaje o poloze zařízení. Maximální délka zprávy je asi 12 bajtů. Síť omezuje i počet přenesených zpráv na 140 za den, tedy jednu zprávu za 10 minut. Přenos zpráv v síti Sigfox je šifrovaný.

T-Mobile prozradil i obchodní model a předpokládané ceny. Zařízení bude možné do sítě připojit na základě ročního poplatku, který se bude pohybovat ve stokorunách na jedno zařízení. Konkrétní cena bude záležet na počtu zařízení a na frekvenci, s jakou budou v rámci sítě komunikovat.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Součástí spolupráce SimpleCell Networks a T-Mobile bude prodej hardwarových zařízení komunikujících v síti Sigfox. Stávající nabídka zahrnuje GPS senzory, zařízení na odečty energií, nechybí ani připojený hlásič požárů nebo senzory určené pro monitorování využití parkovacích míst.

SimpleCell plánuje také vývoj zařízení podle požadavků konkrétních zákazníků. První vyvinutý prototyp funguje jako elektronická plomba určená pro hlídání požárních hydrantů.