Bulharský energetický úřad v úterý večer zahájil proces o možném odebrání licence distribuční firmě CEZ Bulgaria.

„Bylo rozhodnuto o zahájení procesu odebrání licence ČEZ,“ oznámil regulátor DKEVR. Důvody hodlá zveřejnit ve středu. Podle bulharské prokuratury ČEZ „systematicky porušoval“ pravidla a odebrání licence si zaslouží.

Podle dřívějších zpráv bulharských médií odebrání licence trvá zhruba měsíc. Úterní "run na ČEZ" ale odstartoval už během dne bulharský premiér Bojko Borisov, když na tiskové konferenci překvapivě uvedl, že ČEZ o licenci přijde během několika hodin.

ČEZ kontroval tím, že oficiální informaci o odebrání licence nedostal. Bulharské počínání označuje za hrubé porušení právních norem EU. I český ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba bulharské kroky kritizoval.

"Od bulharského regulátora jsme zatím nedostali žádné oficiální uvědomění o záměru odejmout licenci. V takové zprávě regulátora musejí být navíc specifikovány přesné důvody pro odebrání licence a na odstranění těchto nedostatků musí mít posléze distribuční společnost přesně stanovenou lhůtu," řekla po Borisovově oznámení serveru Patria mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Názor Petra Honzejka

Co ČEZ provedl v Albánii a Bulharsku, byla riziková investice. Mohla hodně vynést, nebo se na ní dalo hodně ztratit. Je samozřejmě ještě možné, že jako celek nedopadnou investice špatně, ale přesto je namístě otázka, jestli je opravdu zájmem státu, aby "jeho" společnost hrála v balkánském kasinu s nejistým výsledkem.

Celý komentář si přečtěte ZDE

Borisov je pod tlakem kvůli volbám

Podle bulharských komentátorů stojí za tvrdým a šokujícím postupem místního premiéra blížící se parlamentní volby 7. července.

Země už delší dobu čelí masovým demonstracím obyvatel protestujících proti cenám elektřiny. Demonstrace vyvrcholily v pondělí násilnostmi v centru Sofie, kdy policie jen obtížně zabránila útoku na místní sídlo firmy ČEZ Bulgaria.

Borisov v úterý slíbil, že ceny elektřiny v březnu klesnou o osm procent. Dodal, že všechny tři zahraniční distribuční společnosti, tedy kromě ČEZ i další česká společnost Energo-Pro a rakouská EVN byly pokutovány. V pondělí byla také zahájena prověrka aktivit Energo-Pro a EVN. Její výsledky by měly být známy do 20 dnů.

Petr Baran ze společnosti ČEZ Bulgaria podle agentury Focus upřesnil, že firma po prověrce, kterou provedla bulharská finanční inspekční agentura, dostala pokutu 15.000 leva (necelých 200.000 korun) za to, že nevybrala auditorskou firmu ve veřejné soutěži.

"Mediální prohlášení bulharského premiéra i prokuratury považujeme za hrubé porušení právních norem Bulharska jakožto členského státu Evropské unie. Jedinou autoritou, která může rozhodnout o zahájení procedury odebrání licence, je výhradně nezávislý energetický regulační úřad," dodala mluvčí.

"Ceny se nyní neměnily. Vyšší účty za elektřinu za prosinec a leden jsou ve většině případů způsobeny chladnější zimou, větší spotřebou přes Vánoce a také prodloužením odečítací periody kvůli svátkům. Delší odečítací perioda byla u všech distributorů. Celé situace s vyúčtováním se poté chytla opozice. Budeme jednat s regulátorem, to je pro nás jediný partner," upřesnil pro IHNED.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Ceny elektřiny v Bulharsku jsou podle Evropského energetického portálu nejnižší v celé EU. Platy Bulharů jsou ale velmi nízké, platby za energie činí často vysokou položku rodinného rozpočtu. Odběrní cena elektřiny se tak stala významným předvolebním tématem veřejných debat.

Ministr hospodářství a energetiky Deljan Dobrev obvinil CEZ Bulgaria z toho, že zhruba 80 procent zakázek uděloval firmám bez patřičných smluv a postupů. Vyšetřovatelé hovoří o "systematických nesprávnostech v práci ČEZ v Bulharsku“.

Protesty naštvaných Bulharů kvůli vysokým účtům od ČEZ a EVN pokračují. Chtějí demisi vlády - čtěte ZDE

Jiří Gavor, analytik ENA

Je to šílená zpráva. Jsem z toho v šoku, naprosto. To je krok, který se vymyká všem pravidlům v rámci EU. Podle všech informací tam nedošlo k žádnému pochybení, které by Bulharsko opravňovalo vzít ČEZ licenci.


Distributoři vyfakturovali ceny, které jim schválil bulharský regulátor. Důvodem pro odebrání licence může být vysloveně jen neplněním povinností, ohrožení trhu s elektřinou. Předchází tomu správní řízení, varování... Nedokážu to pochopit.


Politické rozhodnutí o odebrání licence na základě toho, že Bulhaři protestují proti cenám elektřiny, které jsou jinak nejnižší v celé unii, je nepřípustné. S velkým napětím budu sledovat, jaký důvod uvede Bulharsko pro odebrání licence.

Politické problémy, míní analytik

V Bulharsku působí ČEZ od roku 2005, kdy koupil za devět miliard korun majoritní podíl ve třech distribučních společnostech, které sloučil do jedné. O rok později získal za šest miliard korun černouhelnou elektrárnu Varna a loni uvedl do provozu solární elektrárnu Orešec. Kumulovaný zisk ČEZ před odpisy v Bulharsku činí 14,4 miliardy korun a podle energetické společnosti je návratnost bulharských investic nad očekáváním.

Vedle Bulharska ČEZ čelí potížím v Albánii, kde se dostal do konfliktu s úřady a ty rozhodly odebrat firmě licenci k distribuci elektřiny.

Zároveň do čela CEZ Shpërndarje jmenovaly státního administrátora, čímž ČEZ v podstatě přišel o kontrolu nad společností. ČEZ zahájil kroky k arbitráži s albánským státem o náhradě škody za zmařenou investici, celková ztráta v Albánii se odhaduje na pět miliard korun.cez rok

ČEZ působí i v Rumunsku, Polsku, Turecku, na Slovensku a v Maďarsku. ČEZ investoval v zahraničí od roku 2005, kdy zahájil mezinárodní expanzi, 72 miliard korun.

Akcie ČEZ v reakci na zprávu ztrácely kolem 2 procent.

"Jedná se o velmi vážné problémy, bohužel politického rázu. Určitě nelze společnost obviňovat z předražování cen elektřiny," řekl IHNED.cz analytik Grand Capital Karel Kabelka. "Podle mého soudu se jedná bohužel o politickou hru ve stylu – v Albánii to vyšlo, zkusíme to taky," dodává Kabelka.

cena elektriny v evrope