Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) chce, aby se výsledky auditu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o výkupních cenách fotovoltaické elektřiny co nejdříve zabývala vláda.

Materiál by se na jednání kabinetu mohl dostat tento nebo příští týden, řekl v pondělí Kuba novinářům. Podle předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové špatným nastavením výkupních cen v letech 2005 až 2011 zřejmě vznikla škoda ve výši desítek miliard korun.

Vláda podle Kuby musí požadovat, aby výsledky auditu ERÚ byly co nejrychleji prověřeny a aby se ukázalo, zda čísla uváděná Vitáskovou odpovídají skutečnosti.

"Protože v tomto rozsahu je to největší kauza, která se dotýká veřejných financí českých občanů," upozornil.

Kuba chce také zajistit, aby bylo dohledatelné, kdo solární elektrárny vlastní. Podle ministra se řada vlastníků skrývá za akciemi na majitele. Kuba dodal, že podniky, které dostávají jakoukoli formu podpory od státu, by měly mít transparentní vlastnickou strukturu.

Ministr dále uvedl, že současný formát podpory obnovitelných zdrojů považuje za nerozumný.

ERÚ minulý týden oznámil, že někteří jeho pracovníci v letech 2005 až 2011 zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny. Kvůli netransparentně stanoveným vyšším cenám měly vzniknout státu miliardové škody.

Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se projevuje v konečných cenách spotřebitelům.

Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) čeští daňoví poplatníci zaplatí kvůli špatně nastavenému systému podpory fotovoltaiky až bilion korun.

Taková částka představuje tří- až pětinásobek odhadovaných nákladů na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín nebo se za ni dá postavit 4400 kilometrů dálnic.

Solární daň prodlužuje návratnost investic, tvrdí naopak solárníci

Kvůli zavedení solární daně na fotovoltaické elektrárny spuštěné v letech 2009 a 2010 se návratnost těchto projektů zvýšila nad zákonem garantovaných 15 let.

Ve společném prohlášení to v pondělí uvedly Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) a Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES), které se opírají o posudek společnosti Ostravská znalecká. Obě organizace kvůli tomu solární daň kritizují a odmítají možné prodloužení její platnosti, které v minulosti navrhl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Nezávislý posudek jasně ukazuje, že série restriktivních kroků, jako je solární odvod, zrušení daňových prázdnin nebo vynucené investice do dispečerského řízení, vytlačila dobu návratnosti solárních elektráren vysoko nad legislativou dané parametry," uvedl Martin Sedlák z AliES.

Podle posudku stát při stanovení solární daně ve výši 26 procent nevzal v potaz znehodnocení investice do fotovoltaiky o inflaci. Při využití diskontovaných cen, které jsou podle posudku standardní pro ohodnocení investice, by návratnost solárních elektráren po zavedení daně byla vyšší než 20 let.

Obě solární organizace také tvrdí, že Energetický regulační úřad pro jednání o solární dani u Ústavního soudu předložil dva posudky, které si navzájem odporují. Podle CZEPHO ERÚ pracoval se zmanipulovanými vstupními daty.

"Aktuálně hrozí, že se bude podobná situace opakovat, neboť vláda uvažuje o prodloužení srážkového odvodu a opět vychází z výpočtů ERÚ, který o těchto svých chybách dobře ví," uvedla Zuzana Musilová z CZEPHO.