Krize ochromí český průmysl méně, než se firmy obávaly. Pokles zakázek, který by běžně skončil propouštěním, totiž začne lepit stát, a to už za pár dní.

Počínaje zářím startuje česká verze tak zvaného kurzarbeitu, která má jen v první fázi zachránit přes šest tisíc míst. Česko tak po letech dohadů napodobí Německo, které své firmy v krizi dotuje už od roku 2009.

Tuzemská verze však bude štědřejší, jak nyní zjistily HN. Stát se nebude se zaměstnavateli na platy v těžkých časech skládat, ale uhradí je celé sám, a to až po dobu půl roku.

Zaměstnancům navíc půjdou namísto původně plánovaných šedesáti procent platu celé mzdy. Propad výroby tak vlastně ani nepocítí.

"Museli jsme to tak nastavit, abychom nenarazili na zákoník práce, na jehož změny teď není čas," vysvětluje náměstek ministra práce Karel Machotka.

Lidé, pro které krátkodobě nebude práce, totiž nebudou oficiálně v odstávce, ale v rekvalifikačním kurzu. A právě díky tomu se nakonec podařilo model v Česku rozjet. Pomoc podnikům se totiž nebude financovat přímo z rozpočtu, což ministr financí odmítal, ale z evropských vzdělávacích fondů. Na celý projekt má stát připraveno 800 milionů korun do konce příštího roku. Pro všechny zájemce tato suma stačit nebude.

I proto bude výběr firem, které budou chtít dosáhnout na dotace, přísný. "Úřady práce, které budou žádosti posuzovat, budou postupovat podobně, jako když banky schvalují úvěry. Čili podnik, který vyrábí hranaté televize, přestože všichni kupují placaté, a spěje ke krachu, nepodpoříme. Naopak firmě, které krátkodobě vypadly zakázky, ale jinak má reálný plán, pomůžeme," říká Machotka.

Na které firmy bude kurzarbeit mířit? Dočtete se ve středečním vydání Hospodářských novinctete streda