Švýcarská centrální banka se rozhodla intervenovat proti silné domácí měně a stanovila, že kurz franku vůči euru nesmí být silnější než 1,20 CHF. Banka to zdůvodnila silně negativními dopady, které má neustálé posilování franku na švýcarskou ekonomiku.

Frank po zprávě bleskově oslabil asi o deset procent, z rekordů rychle sestoupila i cena zlata. 

"Současné masivní nadhodnocení švýcarského franku znamená akutní hrozbu pro švýcarskou ekonomiku a riziko deflačního vývoje," píše se ve sdělení centrální banky.

"Švýcarská národní banka má proto v úmyslu výrazně a trvale oslabit frank. S okamžitou platností už nebudeme tolerovat vyšší kurz franku k euru, než 1,20 CHF," píše se dále.

„I na hranici 1,20 k euru považujeme švýcarský frank za stále velmi silný a jeho úroveň by v čase měla oslabovat. Pokud si to vyžádá vývoj ekonomického výhledu či rizik pro deflaci, je SNB připravena přijmout další opatření,“ uvedla dále banka.

Měnový trh se zatřásl

Frank se dnes ráno vůči euru pohyboval kolem 1,1020 USD, po zprávě ale skokově oslabil a spadl až na 1,2150 CHF/EUR. Proti pondělí je to propad o 9,5 procenta, což je u kurzů měn naprosto nevídané. Kurzy měn se zpravidla vychylují v řádu desetin procenta.

"Člověk si dvakrát rozmyslí proti tomuto kurzu spekulovat, protože SNB je zády ke zdi. Všechny ostatní možnosti už vyčerpala," řekl k rozhodnutí švýcarské centrální banky ekonom finančního ústavu Sarasin Alessandro Bee. "Z krátkodobého hlediska je to určitě pozitivní, protože to pomůže švýcarským vývozcům. Z dlouhodobého pohledu bych ale řekl, že to s sebou nese inflační rizika," dodal.

Jak uvedl server Patria Online rozhodnutí centrální banky dolehlo i na středoevropské měny včetně koruny. Maďarský forint posílil z 277,8 HUF/CHF až na 274,0. Situace může mimo jiné výrazně pohnout s řešením problémů cizoměnových úvěrů v zemi, jež si spotřebitelé nabrali právě v francích a eurech a následně se prudkým ztrácením forintu proti oběma měnám, zejména pak švýcarskému franku, staly nesplatitelnými.

Komentář Ondřeje Hartmana (FXtreet.com)

Švýcarské Národní Bance (SNB) došla dnes ráno trpělivost a nastavila cenový strop pro sílu franku. EUR/CHF se bude obchodovat nad úrovní 1.20, kterou bude SNB pomocí „neomezených finančních prostředků“ chránit.
SNB považovala svoji měnu za masivně nadhodnocenou již dlouhou dobu a snažila se ji oslabit ve snaze ochránit a podpořit svojí ekonomiku. Verbální intervence ani operace na forwardovém trhu však nepomohly a tak SNB přistoupila k otevřeným intervencím.
Cílem SNB je dosáhnout „výrazného oslabení, které vytrvá“.
SNB o svém rozhodnutí informovala ECB, která považuje kroky SNB za jejich vlastní zodpovědnost. Ihned po oznámení EURCHF vyskočil z dnešního minima na 1.1019 a dosáhl až na 1.2160. USDCHF se dostal na 0.8572 z minima 0.7840. Japonský jen, který je citlivý na jakékoliv poznámky o možné intervenci, také oslabil, ale pouze o 100+ pips.
SNB předpokládá, že její měna bude oslabovat i ve střednědobém horizontu. Již teď se ale začínají objevovat hlasy, které poukazují na to, že oslabit měnu veřejným prohlášením je jednoduché, zatímco udržet měnu na určité hladině delší dobu je výrazně náročnější.
Hlavní stratég HSBC například řekl, že dokud bude averze k riziku vysoká a dokud se bude zbytek světa dívat na Švýcarsko jako na bezpečnější místo bude mít před sebou SNB „vytrvalostní zkoušku“.

Výkon světových měn vůči oslabujícímu švýcarskému franku v 11:30 hodin:
1. EUR   +8.50%
2. AUD   +8.30%
3. NZD   +8.20%
4. GBP   +8.10%
5. CAD   +8.10%
6. USD   +7.90%
7. JPY   +7.70%

"Polský zlotý se pak posunul 8,9 procenta ke švýcarského franku na 3,465 PLN/CHF, k euru se posunul jen mírně k 4,206 PLN/EUR. Skok je patrný také na tuzemské koruně, která se k euru posunula z úrovní nad 24,50 CZK/EUR až na 24,34, k dolaru pak z úrovně nad 17,40 CZK/USD až na 17,11 CZK/USD," uvedl server.

Zpráva pomohla k růstu švýcarským akciím, jejichž hlavní index SMI v mžiku přidal přes tři procenta a za dalších pár minut už měl k dobru 4,4 procenta. Krátce po 10:30 se pohyboval kolem 5367 bodů a těsně předtím byl nad 5400 body. Ztráty z předchozích dvou dnů ale zdaleka nesmazal.

Konec bezpečného přístavu?

Investoři mají švýcarský frank za útočiště v dobách nejistoty. To se ukázalo především v posledních letech, nejprve za finanční a hospodářské krize, později po vypuknutí dluhové krize v eurozóně.

Frank se 9. srpna téměř dotknul parity s eurem, i když po většinu roku se pohyboval kolem 1,30 CHF. Vůči dolaru je frank silnější už dávno, paritu poprvé překročil už v roce 2008.

Centrální banka ve snaze chránit ekonomiku před negativními dopady příliš silného kurzu začátkem srpna ještě více snížila základní úrok. Ten je teď na nule. Banka zároveň posiluje likviditu a už dříve pohrozila, že pokud to bude nutné, sáhne k dalším opatřením.