Snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty vzroste od příštího roku na 14 procent. Od dalšího roku se obě sazby sjednotí na 17,5 procenta. V pátek to hlasy vládních poslanců schválila sněmovna.

Zvýšení daně od příštího roku zdraží například potraviny a služby.

Vládní koalice také prohlasovala snížení státní podpory u stavebního spoření na 2000 korun ročně.

Získané peníze mají jít na rozjezd důchodové reformy. Změnu zákona ještě musí posoudit Senát, kde má většinu ČSSD, která se změnou daní nesouhlasí. Zákon také musí podepsat prezident.

Zvýšení DPH bude znamenat zdražení potravin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na sportovní utkání a kulturní pořady, knih, novin. Zdraží zřejmě voda, teplo, dětské pleny a autosedačky a také pohřby.

Změny dopadnou nejhůře na důchodce

Vláda na oplátku občanům zvýší slevu na vyživované dítě o 150 korun měsíčně.

Změny DPH podle dřívějších propočtů ministerstva financí dopadnou nejvíce na důchodce a nízkopříjmové domácnosti s dětmi. Životní náklady důchodců by se měly příští rok zvýšit podle propočtů ministerstva, které neobsahují případné kompenzace, o téměř dvě procenta, měsíčně o 313 korun.

Nízkopříjmovým domácnostem by měly náklady měsíčně stoupnout o 263 korun, tedy o 1,87 procenta. Životní náklady kvůli změně DPH by v příštím roce měly stoupnout všem skupinám domácností, zatímco v roce 2013 by měly růst důchodcům a nízkopříjmovým domácnostem s dětmi, ostatním by měly mírně klesnout.

Také analytici předpokládají, že růst nižší sazby DPH zvýší výdaje domácností měsíčně o stovky korun. Například podle analytika ČSOB Petra Dufka vzrostou výdaje domácností o 100 až 110 korun na osobu a měsíc. Podle studie institutu CERGE-EI zvýšení daně ukrojí příští rok z příjmů domácností v průměru 247 korun měsíčně a v roce 2013 výdaje domácností kvůli sjednocení sazeb DPH vzrostou průměrně o 410 korun.

Měsíční spotřební výdaje by se měly v příštím roce podle dřívějších výpočtů hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka zvýšit o 133 korun na osobu, respektive 301 korun na domácnost.

Podle výpočtů Informačního institutu růst nižší sazby DPH zvýší průměrné výdaje domácnosti za potraviny o 1330 korun ročně. "Průměrná domácnost by tak zaplatila na výdaje za potraviny o 111 korun měsíčně více. V procentuálním vyjádření jde o navýšení o 2,6 procenta," uvedl již dříve institut.

Podražit mohou i školní jídelny

Změny DPH pocítí i obce a ministerstva. Největší dopad se očekává u výdajů na městskou dopravu, oprav bytového fondu, svozu odpadů a příspěvků na provoz zřizovaných organizací. Jde například o školy, školní jídelny či knihovny, kde změna daně zvýší zejména ceny vodného, dodávek tepla a potravin pro školní jídelny.

Blog Petra Janského

"Dopady zvýšení DPH na domácnosti nejsou příliš velké a pohybují se spíše v desítkách procent výdajů a nanejvýš stovkách korun měsíčně na domácnost."

Celý text Petra Janského, ekonoma z myšlenkového centra IDEA, ZDE

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes o návrhu na změny v DPH před poslanci prohlásil, že jde o další experiment na občanech této země. "Dotkne se to každého občana v naší zemi," prohlásil s tím, že každá rodina zaplatí ročně na daních minimálně o 6000 korun navíc. Upozorňoval také, že ČSSD nepodpoří žádné vládní reformní návrhy, protože jsou prý nepromyšlené, neprovázané a není jasné, k jakým účinkům povedou.

"Tato země potřebuje reformy," reagoval premiér Petr Nečas. Vyčetl šéfovi ČSSD, že v minulosti sliboval 13. důchody i plošné zvyšování sociálních dávek a že sociálnědemokratická vláda, ve které Sobotka seděl, uskutečnila některé privatizace, které nyní vyšetřuje policie.

Peníze na reformu

Očekávaný vyšší výběr daně má nahradit výpadek ve výběrech státu na pojistném, způsobený odklonem peněz do nově zavedených soukromých penzijních fondů.

Sněmovna nepřistoupila na návrh poslance KSČM Jiřího Dolejše, který navrhoval vrátit sazby DPH zpět na úroveň roku 2007. Dolní sazba tehdy činila pět procent a základní 19 procent. Výpadek peněz chtěl vyrovnat obnovením daňové progrese u daně z příjmů lidí i firem.

Stejně tak sněmovna neschválila návrh poslance ČSSD Václava Votavy, který navrhoval rozšířit okruh vozidel, při jejichž nákupu by zdravotně postižení mohli žádat o vrácení DPH. Šlo by o speciální vozítka vyrobené pro postižené osoby.

Ministerstvo financí předpokládá, že změny sazeb DPH příští rok zvýší inflaci o 1,2 procentního bodu a v roce 2013 ji sníží o 0,2 procentního bodu. Dufek míní, že cesta k jednotné sazbě DPH by měla příští rok zvýšit inflaci o necelý procentní bod, o rok později by se mohla inflace podle něj mírně snížit. "V roce 2013 se asi nedá předpokládat, že by zboží a služby zařazené do 20procentní sazby automaticky zlevnilo díky nižší sazbě DPH," upozornil.