Při prodeji nemovitosti musejí jejich majtelé výrazně slevit ze svých cenových požadavků. A vůbec nejtvrdší střet
s realitou zažívají ti, kteří chtějí prodávat byt. Realizované ceny byly loni v porovnání inzerovanými i o více než pětinu nižší - například místo dvou milionů nakonec jen kolem 1,6 milionu. Ani letos se přitom tyto nůžky moc nesevřely.

„V krajských městech jsou prodejní ceny v průměru o 23 procent nižší než ty inzerované. V samotné Praze je situace jen o něco lepší – prodejní ceny jsou o šestnáct procent níž než nabídkové,“ říká šéf katedry oceňování Bankovního institutu vysoké školy Petr Ort. Uvedené údaje vycházejí z cenové mapy Bankovního institutu, která čerpá z informací od šesti set spolupracujících znalců, oceňujících nemovitosti.

Zatímco v centrech měst jsou inzerované ceny bytů reálné, protože jejich počet je omezený, na další pád cen se naopak musí připravit majitelé novějších bytů na okrajích nebo za hranicemi měst, kde je špatná infrastruktura.

„Během čtyř pěti let tam můžou spadnout ceny až o 30 procent,“ tvrdí Ort.

Tlak na zlevnění bytů neodvrátí ani chystané zvýšení DPH. Ort tvrdí, že developeři budou muset ušetřit na nákladech, protože na trhu je přetlak nabídky. Brzdou je i pomalý růst ekonomiky a přetrvávající zpřísnění podmínek bank u hypoték.