Bohatě se nám to vyplatilo. Přesně to si mohou říct zahraniční investoři při pohledu na to, jak se jim vrací peníze, které vložili do českých firem. Podle dat České národní banky jim od roku 2000 vynesly přímé investice do domácích firem asi 1,88 bilionu korun. Takřka 800 miliard sice reinvestovali zpět, ale přes jeden bilion korun už si poslali domů jako výplatu dividend. Množství peněz, které ze svých českých dcer každý rok odvádějí, přitom pořád stoupá.

Ještě zpočátku tisíciletí nalévali zahraniční vlastníci do českých firem více peněz, než kolik z nich vybrali. Postupně se tento poměr ale měnil a od roku 2006 již začali své zisky z českých firem stahovat. Tento trend vyvrcholil v roce 2008, kdy do českých společností reinvestovali zpátky jen 18 procent výnosu.

V posledních dvou letech se sice toto procento zvýšilo, dividendy jsou ale stále zhruba dvakrát vyšší než zpětné investice. Podle odborníků se sice tento trend jen tak nezmění, zároveň ale zdůrazňují, že jde o naprosto přirozený a logický vývoj. "Česká ekonomika neměla zpočátku dostatek vlastních zdrojů k potřebným investicím. Příliv přímých zahraničních investic nám pomohl a dividendy lze prostě považovat za cenu, kterou je nutné za příliv kapitálu zaplatit," říká analytik společnosti Patria David Marek.

Podle Marka je obvyklé, že po úvodním přílivu kapitálu a investicích následovala fáze, kdy firmy začaly vydělávat, a ze zisků byla financována další expanze. "Postupem času investoři začínají požadovat vyplacení zisku ze své investice a podíl dividend postupně stoupá. Jde o přirozený proces, který bych nepovažoval za škodlivý," říká.

Odsávání? Spíše pomoc

Zahraniční kapitál podle ekonomů domácímu hospodářství jednoznačně pomáhá. Příliv peněz znamená zpravidla zvýšení výroby, zvyšuje se i vývoz, který je často navázán na mateřské společnosti investora.

Skutečnost, že objem dividend plynoucích do zahraničí postupně narůstá, není velkým nebezpečím pro českou ekonomiku ani podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky. "Po období velmi intenzivních kapitálových investic jsme nyní zkrátka vstoupili do éry, kdy jsou základní kapitálové potřeby české ekonomiky více uspokojeny. Vyrovnaný poměr mezi dividendami a reinvesticemi nás v blízké době čeká už jen těžko," říká.

Velkou měrou k tomu podle něj přispěla i ekonomická recese, v níž se logicky snížily investice a naopak zvýšila poptávka zahraničních vlastníků po dividendovém příjmu. Stejný názor mají i další ekonomové, kteří navíc upozorňují na to, že bez zlepšení efektivity výroby a vůbec celého know-how, které zahraniční investoři přinesli, by česká ekonomika mnohem hůře zvládala razantní posílení koruny v roce 2008 či dopady krize v posledních dvou letech.

Jak navíc zdůrazňují, nižší investice v Česku již působících zahraničních firem neznamenají, že by země nějak výrazně ztrácela. Přestože jsou firmy v zahraničních rukách, stále v tuzemsku platí zaměstnance, sociální a zdravotní odvody i daně ze zisku a dávají zakázky dalším firmám.

Výnosné české "dcery"

Z investic do českých firem jednoznačně profitovaly zahraniční banky, které vstoupily na domácí trh na přelomu tisíciletí. Například Société Générale, která koupila v roce 2001 šedesátiprocentní podíl v Komerční bance za čtyřicet miliard korun, už od té doby vyvedla na dividendách takřka 30 miliard.

Ještě lepší investicí byl nákup České spořitelny, kterou koupila Erste Bank v roce 2000 za 19 miliard korun. Tato částka se jí na dividendách vrátila již v roce 2007. Nelze ale opomenout, že zahraniční banky měly jednu nepopiratelnou výhodu - český stát totiž do tuzemských zdevastovaných bank ještě před jejich prodejem nalil až přes 300 miliard korun.

Kam peníze z českých společností proudí, není tak těžké odhadnout, jde především o Německo, Rakousko, Francii a Nizozemsko.

U některých států jsou nicméně data zkreslena tím, že firmy přesunují sídlo do zemí, jako je třeba Nizozemsko, které je využíváno jako sídlo holdingových společností a jako "tranzitní země" při převodu dividend, úroků, licenčních poplatků a kapitálových zisků na offshore společnost, která je jejich konečným vlastníkem.

Za léta 2000 až 2008, ze kdy jsou poslední dostupná data, ostatně odteklo v dividendách nejvíce peněz právě do Nizozemska, celkem 324 miliard korun.

Kam plynou peníze z ČR 2000 - 2010

(v miliardách korun)*