Státní podnik Lesy České republiky (LČR) mění způsob prodeje dřeva, na nějž začátkem února vyhlásil kontroverzní obří tendr. Desetina dřeva by nově měla jít na veřejné trhy, kde jej budou moci získat malé a střední firmy. Vyplynulo to z pátečního vyjádření mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka pro ČTK.

Dosud měli všechno dřevo po vytěžení obchodovat vítězové tendrů. Malé a střední firmy a další subjekty tendr kritizovaly kvůli údajnému omezení hospodářské soutěže. Kritika se na tendr snesla i od politických stran. Pro zastavení tendru se vyslovili lidovci a Strana zelených. Změny v tendru, aby více vyhovoval malým a středním podnikům, žádal i místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Zastavení tendru vyzvali dopisem adresovaným ministru zemědělství Jakubovi Šebestovi i ekologické organizace, vědci a profesoři některých českých univerzit společným dopisem. V něm zároveň požadovali odvolání generálního ředitele LČR Svatopluka Sýkory.

Desetina práce pro malé

"Abychom zachovali přístup malých a středních firem ke dřevu, dohodl jsem s ředitelem (Lesů ČR Svatoplukem) Sýkorou, že deset procent dřeva bude obchodováno na veřejných trzích," uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta v tiskovém prohlášení.

Podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka bude prodej desetiny dřeva přes veřejné trhy zakotven ve smlouvách s vítězi tendrů. "Veřejnými trhy budou například elektronická aukce či komoditní burza," řekl.

Podle mluvčí Společenstva dřevozpracujících podniků ČR Zdeňky Besedové nákup dřeva přes aukci a burzu nedává malým a středním pilařům žádnou záruku suroviny. Dodala, že v minulosti dřevo na aukci či burze prakticky nenakupovali. "Je to finančně velmi náročné a komplikované. Neumím si představit malého pilaře s několika zaměstnanci jako hráče na burze," řekla.

Na těchto trzích se podle ní navíc obchodují zejména speciální a okrajové sortimenty. Aby dřevo zůstalo na regionálním trhu, měly by si Lesy ČR podle Besedové podržet kontrolu nad zhruba polovinou těženého dřeva. V opačném případě podle společenstva hrozí destabilizaci regionálních zpracovatelů dřeva a propouštění.

Šebesta podle svého prohlášení podobu tendru podporuje. Soutěž by podle něj měla krizí zasaženému lesnickému a dřevozpracujícímu sektoru vrátit stabilitu. K požadavku některých kritiků na odvolání Sýkory z funkce generálního ředitele LČR Šebesta uvedl, že to "není na pořadu dne".

Změněné podmínky

Za první slabý úkrok správným směrem označil změnu předseda lidovců Cyril Svoboda. ČTK řekl, že doufá, že následovat budou další kroky a že se "Lesy ČR chytnou za vlasy".

Ekologické Hnutí Duha ministrovu podporu tendrů odsoudilo. "Ministr se rozhodl, ze bude krýt tunelování veřejných lesů. Malé úpravy pravidel prodeje dřeva nijak nepomohou chránit lesy před poškozováním kvůli rychlému zisku," řekl ČTK Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Šéfové ČSSD a ODS Jiří Paroubek a Mirek Topolánek by podle něj měli zasáhnout a požadovat okamžité zastavení tendru.

Lesy ČR se letos rozhodly změnit podmínky zadávání lesnických prací. Zásadní změnou tendru, který byl zahájen na začátku února, je to, že veškeré vytěžené dřevo si budou nově prodávat těžařské firmy.

Dosud, podle systému tendrů na roky 2008 až 2010, těžaři prodávali jen polovinu dřeva. Druhou polovinu si prodaly samy Lesy ČR. Zakázka je na rozdíl od minulých tendrů dvoukolová. Zájemci budou muset nejprve splnit kvalifikační kritéria. Až pak budou moci podat nabídku na některou ze 108 územních jednotek. Soutěžit se bude o práce a dříví na roky 2011 až 2020. 

Podle Lesů ČR se k zásadám tendru dospělo po diskusi ministerstva zemědělství, LČR a firem podnikajících v lesním hospodářství. Model prodeje dřeva firmami je pro LČR údajně výhodnější a upřednostňovala jej i Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů (KLDS). "Principy tendrů LČR konzultovaly i s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže," uvedly dříve Lesy ČR. 

Kritici tendru zejména tvrdí, že na zakázku údajně dosáhne jen několik velkých firem. Malé pily prý budou mít problém se získáním dřeva. LČR ale vešekré kritiky odmítají. "Tendr se striktně řídí příslušnými ustanoveními zákona o veřejných zakázkách, lesním zákonem a dalšími souvisejícími právními předpisy," uvedl dříve Boublík. Podnik tvrdí, že stejný obchodní model, kdy dřevo v naprosté většině prodávaly lesnické firmy, byl u LČR uplatňován až do roku 2008 a to bez negativního dopadu na malé a střední společnosti.