Pokud poslanci nekývnou na výrazné omezení výkupních cen pro sluneční elektrárny, budou lidé platit v roce 2012 za proud nejméně o 19 procent více než loni. Vyplývá to z nejnovější analýzy Energetického regulačního úřadu, kterou mají HN k dispozici.

Nové zdroje na slunce díky štědré podpoře státu rostou jako houby po dešti, což tlačí na růst cen elektřiny. Postavit sluneční elektrárnu je velmi výhodné – ceny solárních panelů klesly za rok zhruba o 40 procent. Garantované výkupní ceny zelené elektřiny se naopak výrazně nemění, podle platné legislativy mohou klesnout jen o pět procent ročně.

Na to, aby poslanci umožnili od příštího roku výraznější snížení podpory, apeloval ve čtvrtek také předseda vlády Jan Fischer. „Nepřijetí nebo odklad přijímání tohoto zákona znamená opravdu významný růst cen elektrické energie v této zemi jak pro domácnosti, tak pro podniky,“ řekl premiér ve čtvrtek při interpelacích ve sněmovně.

Jiná cesta, jak zarazit boom slunečních elektráren – a tím neúměrné bobtnání ceny elektřiny – neexistuje. „Nejsme proti fotovoltaice, ale chceme nastavit spravedlivou podporu pro všechny obnovitelné zdroje. Sluneční elektrárny mají totiž nyní neúměrně vysokou podporu,“ říká předseda ERÚ Josef Fiřt.

„Vládní návrh je pro nás zásadně nepřijatelný. Nemůžeme souhlasit s nepredikovatelným vývojem snižování výkupní ceny,“ tvrdí šéf České fotovoltaické průmyslové asociace Jaromír Řehák.

I pokud bude nakonec novela schválena, nijak se nedotkne projektů, které jejich provozovatelé stihnou připojit do sítě ještě do konce letošního roku. Mohou se těšit na štědrou podporu v současné výši, a to během následujících dvaceti let.

ctete-v-patek-530.gif