reklama

Subaru končí s prodejem sporťáku WRX STI. Přednost dostává bezpečnost a nové vozy kategorie SUV

Čtěte více: auto | Subaru
  • V březnu příštího roku skončí produkce sportovního vozu Subaru WRX STI pro evropské trhy.
  • Japonská značka se definitivně odklání od sportu k bezpečnosti a vozům kategorie SUV.
  • Na českém trhu se začala prodávat od 560 tisíc korun pátá generace modelu Impreza.
Subaru WRX STI Subaru WRX STI Foto: Subaru

Japonská značka Subaru bývala dlouhá léta synonymem pro sportovní svezení. Model Impreza WRX STI, z jehož označení časem vypadl název původního modelu a zůstaly pouze zkratky, patřil k nejoblíbenějším rallyovým vozům. Výroba Subaru WRX STI pro evropský trh však v dubnu skončí. Poslední auta se dají objednávat v lednu.

"Začátkem září vstupuje v platnost nová emisní norma Euro 6c, kterou se Subaru rozhodlo neplnit. Vývojové a homologační náklady by neodpovídaly obchodnímu potenciálu modelu, jehož se v Evropě loni prodalo kolem šesti set kusů," uvedl hlavní důvod Zdeněk Zikmund, ředitel prodeje a marketingu Subaru ČR.

V Česku přitom bylo WRX STI relativně populárním autem. V letošním roce se jich prodalo 57 kusů, tedy téměř desetina celoevropských čísel. K tomu je ale nutné dodat, že v Česku se zatím na rozdíl od většiny ostatních koní nepřiplácí za vysoký výkon nebo objem motoru nových aut.

Nová emisní norma není jedinou příčinou konce ikonického sporťáku. Subaru typické výrobou aut s pohonem všech kol se za poslední roky výrazně posunulo z role sportovně laděné značky do pozice výrobce maximálně akcentující bezpečnost. "Chceme být v tomto směru lepší než Volvo," tvrdí Zikmund.

Na českém trhu se začala prodávat pátá generace rodinného hatchbacku Impreza, který v japonských testech JNCAP získal na základně svých výsledků v nárazových a dalších testech titul nejbezpečnějšího auta všech dob.

Impreza se v Česku prodává od 560 tisíc korun s tím, že i základní verze samozřejmě disponuje pohonem všech kol. Mezi standardní bezpečnostní výbavu patří i systém kamer EyeSight, který umožňuje například předkolizní brzdění, funkci adaptivního tempomatu udržující automaticky vzdálenost od vpředu jedoucích aut, nebo hlídání přejetí jízdního pruhu. EyeSight nejlépe funguje s automatickou převodovkou, takže ta je také součástí každé imprezy.

Další příčinou konce sportovního vozu WRX STI je čím dál zřetelnější zaměření značky na poloterénní vozy kategorie SUV. Nejprodávanějšími vozy značky Subaru v Česku jsou právě modely SUV Outback, Forester a XV, které se v nejbližších týdnech dočká generační obměny.

Ondřej Běhal
Přeposlat
Diskuse
reklama

Concord byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je skeptický

Firmy hýří optimismem. Lidé nejsou, zaměstnavatelé přesto chtějí nabírat jako nikdy v historii

Ve Velké Chuchli se začíná přepřahat. Rodina developera Radovana Vítka patrně ovládne firmu, která v Praze organizuje dostihy

Jsem eurofederalista, ale šéf německé SPD Schulz mě nepotěšil. Uškodil myšlence evropské federace jako nikdo jiný, řekl Zeman

V Rakousku explodoval plynový terminál, výbuch zabil jednoho člověka. Itálie se chystá na stav nouze, cena plynu stoupá

reklama