reklama

Dehydratovaní řidiči chybují stejně, jako by byli mírně opilí. Nissan vyvinul technologii, která připomene doplnit tekutiny

  • Dehydratace je jednou z příčin dopravních nehod - podle vědců dělají řidiči, kteří nedodržují pitný režim, až dvakrát více chyb.
  • Řidiči si však ve vozidle ani nejsou vědomi toho, že jsou dehydratovaní.
  • Automobilka Nissan tak ve spolupráci s dánským designérským studiem Droog vyvinula technologii, která dehydrataci dokáže rozpoznat a následně na ni řidiče upozorní.
Technologii Soak, která upozorní řidiče na možnou dehydrataci, zkoušela automobilka Nissan v modelu Juke. Technologii Soak, která upozorní řidiče na možnou dehydrataci, zkoušela automobilka Nissan v modelu Juke. Foto: NISSAN

Automobilka Nissan vyvinula ve spolupráci s dánským designérským studiem Droog technologii, která umí poznat, že řidič je dehydrovaný, aniž si to vůbec uvědomil. Auto takto řidiče vybídne, aby se pořádně napil. Technologie by mohla přispět ke zmírnění nehod, avšak zatím se uvedení do sériové výroby neplánuje.

Ač se to možná nezdá, dehydratace je také jednou z příčin dopravních nehod. Výzkum provedený univerzitou v Loughorough a European Hydration Institutem zjistil, že lidé, kteří málo pijí, dělají dvakrát víc řidičských chyb než ti, kteří si dávají na pitný režim pozor. S nadsázkou se dá říci, že při výzkumu dělali zhruba tolik chyb jako ti, kteří si dali panáka alkoholu.

Největším rizikem je fakt, že lidé často ani nevědí, že jsou dehydratovaní. Únavu, pomalejší reakce, nervozitu nebo bolest hlavy připisují stresu. Nedojde jim, že příčinou může být právě to, že mají nedostatečný přísun tekutin.

Dánské designérské studio Droog napadlo, jak tento problém vyřešit. Ve spolupráci s automobilkou Nissan vyvinulo technologii s názvem Soak, kterou demonstrovalo na Nissanu Juke.

Soak by se dalo přeložit jako piják a funguje v podstatě jako lakmusový papírek. Jde o chytrý pijavý materiál, ze kterého jsou vyrobena sedadla a potah volantu v modelu Juke. Tento materiál umí změnit barvu v případě, že přijde do styku s lidským potem. Nejen například na rukou, když řidič uchopí volant, ale i na oblečení, když se v autě usadí.

Tato tkanina mění barvu. Když je je řidič dehydrovaný, zbarví se do žluta, v případě, že osoba pila dostatečně, má barvu modrou.

Výrobce by rád technologii dále vyvíjel, nicméně plány na sériovou produkci prý v tuto chvíli nejsou aktuální. Spojil se však se španělským motoristickým závodníkem Lucasem Ordóñezem a předvedl, jak technologie Soak funguje.

Eva Srpová
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama