reklama

Klíčky od auta jsou zastaralé, tvrdí šéf prodeje BMW. Chce se jich zbavit a plně je nahradit mobilem

Čtěte více: auto | BMW
  • Moderní auta se bezklíčově otvírají i startují. jejich majitelé tak klíč stejně téměř nepoužívají a mají ho jen v kapse.
  • BMW se intenzivně zabývá myšlenkou, že klíče zcela zruší a nahradí je aplikací v telefonu.
  • Největším úskalím takového kroku je bezpečnost proti útokům hackerů.
Klíče pro BMW řady 5 se podobají malým mobilním telefonům. Klíče pro BMW řady 5 se podobají malým mobilním telefonům. Foto: BMW

V době, kdy řidiči moderních aut u sebe mají chytré telefony a díky mobilním aplikacím, které jim umožňují auto například také otevřít nebo dokonce i zaparkovat, se klasické automobilové klíčky mohou zdát jako přežitek. Alespoň s tímto názorem se svěřil v rozhovoru pro agenturu Reuters Ian Robertson, ředitel prodeje v mnichovské automobilce BMW.

„Kolik z nás ho opravdu potřebuje?,“ řekl v interview o klíčku od auta Robertson. Naráží především na to, že moderní auta nejen že bezklíčově otevíráme, ale také se bezklíčově startují. Z kapsy je tak podle něj drtivá většina majitelů ani nevytahuje.

Nápadem, že by klíček od auta definitivně zrušili, se podle jeho slov v automobilce nyní intenzivně zabývají a řeší, jak ho převést v realitu. „Řešíme, zda je tento krok možný udělat už teď anebo v blízké budoucnosti, a za jakých opatření,“ řekl Robertson.

Automobilka však bude muset vyřešit především bezpečnost. Už dříve totiž jiní výrobci zprovoznili různé funkce přes mobilní aplikace, avšak nebyly dostatečně odolné proti útokům hackerů. Například modely Tesly nebo Jeepu tak bylo pro hackery poměrně snadné otevřít nebo nastartovat, aniž by vlastnili majitelův mobil nebo klíček.  

Tesla je ale v tomto ohledu velkým průkopníkem nejnovějších technologií a trendů, a proto její nový typ Model 3 je možné mobilem jak otevřít, tak i nastartovat. I u BMW se snaží co nejintenzivněji využívat nové technologie, pro řady 5 a 7 se nabízí za příplatek „klíček“ s displejem, díky kterému lze auto například na dálku zaparkovat.  

Automobilka se bude ale muset vypořádat i s dalšími komplikacemi, než masově zavede do provozu ovládání auta bez klíčku. Co se stane, pokud se majiteli auta vybije telefon? V současnosti, kdy je v klíčku, který stačí mít pouze v kapse, stále přítomen fyzický klíč, je pořád možnost auto klasicky odemknout, i kdyby imobilizér nefungoval nebo se v autě vybila autobaterie. Zrušením klíčku tedy majitel přijde o poslední šanci auto jednoduše a postaru otevřít.

Eva Srpová
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama