reklama

Tesla chystá už páté auto. Model Y bude mít křídlové dveře, i když jsou poruchové

  • Do dvou let by se měl na silnicích objevit už pátý elektromobil s logem Tesly na přídi.
  • Elon Musk o něm hovořil na sociální síti Twitter. Novinka by měla být menší crossover, který bude stát na samostatném podvozku.
  • Musk chce pro vůz křídlové dveře, které ale majitelům Modelu X způsobují potíže.
Elektromobil Tesla Model X předvádí neortodoxní přístup k nastupování. Elektromobil Tesla Model X předvádí neortodoxní přístup k nastupování. Foto: Tesla Motors

Vyrobit milion aut ročně do roku 2020. To je plán Elona Muska a jeho automobilky Tesla. Proto v nejbližších letech bude rozšiřovat portfolio. Po Roadsteru (již není v prodeji), sedanu Model S a velkém crossoveru (kombinace rodinného MPV a SUV) Model X přijde na řadu kompaktní a dostupný Model 3, za který už Tesla vybírá rezervační poplatek. V plánu je ale ještě jedno auto. Zatím nese pracovní název Model Y.

Vůz by měl do nabídky značky zapadnout jako menší crossover, a tudíž dostupnější alternativa k velkému a drahému Modelu X. Elon Musk se o něm nedávno rozhovořil na sociální síti Twitter, která je jeho obvyklým komunikačním kanálem. O pátém vozu Tesly se už delší čas hovořilo, ale až nyní přišly na svět první bližší informace. Například ta, že oproti předchozím předpokladům nebude auto sdílet platformu s Modelem 3, ale bude mít vlastní.

Překvapivým zjištěním je i fakt, že Tesla Model Y dostane křídlové dveře Falcon Doors, které už používá Model X. Těžký a technologicky složitý systém přístupu na zadní sedadla sice vypadá pěkně na pohled, ale uživatelé vozu zaznamenali celou řadu potíží, kdy dveře vypověděly službu. Podle některých hrozí i úraz. Model X také dopadl špatně v průzkumech spolehlivosti. Proto je zvláštní, že na těchto dveřích Musk trvá.

Nová Tesla by ale měla být lehčí a méně složitá než dosavadní vozy. Automobilka chce totiž přejít na nový systém elektrického obvodu, který výrazně zkrátí celkovou délku použitých kabelů. Zatímco Model S si s sebou veze celé tři kilometry kabeláže a chystaný Model 3 jich bude mít zhruba polovinu, Model Y by si měl vystačit s pouhými sty metry.

"Myslím, že musíme přijít s Modelem Y někdy v roce 2020 nebo na konci roku 2019," řekl Musk v jedné ze svých zpráv na Twitteru s tím, že právě i díky tomuto modelu je reálné uvažovat o milionu vyrobených aut ročně. Automobilka se už letos v létě chystá zahájit výrobu Modelu 3. O něj je mezi řidiči obrovský zájem. Během prvních dní firma vybrala na rezervačních poplatcích v přepočtu víc než sedm miliard korun.

Tesla už ale neplánuje vyrábět jen osobní vozy. Zaměří se také na firemní klientelu. V plánu jsou hned dva modely. Na letošní září je naplánovaná premiéra elektrického kamionu. Pracuje se také na pick-upu, který by se měl objevit do dvou let.

Jan Markovič
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ve městě, kde Merkelová prožila své dětství, cítí k německé kancléřce respekt, ale rozhodně ne obdiv

Evropská komise zkoumá závadnost rumového aroma. Lihovarníci chystají změnu receptu tuzemáku

Trump vyhlásil bankovní blokádu KLDR. Obchod se Severní Koreou zakáže bankám i Čína

Investiční rating od Moody's sníží cenu, za kolik si CPI Property Group půjčuje, věří šéf firmy Němeček

Volný pohyb osob je bláznivý nápad, hřímal euroskeptik Farage na setkání příznivců Svobodných v Praze

reklama