reklama

Tesla chystá už páté auto. Model Y bude mít křídlové dveře, i když jsou poruchové

  • Do dvou let by se měl na silnicích objevit už pátý elektromobil s logem Tesly na přídi.
  • Elon Musk o něm hovořil na sociální síti Twitter. Novinka by měla být menší crossover, který bude stát na samostatném podvozku.
  • Musk chce pro vůz křídlové dveře, které ale majitelům Modelu X způsobují potíže.
Elektromobil Tesla Model X předvádí neortodoxní přístup k nastupování. Elektromobil Tesla Model X předvádí neortodoxní přístup k nastupování. Foto: Tesla Motors

Vyrobit milion aut ročně do roku 2020. To je plán Elona Muska a jeho automobilky Tesla. Proto v nejbližších letech bude rozšiřovat portfolio. Po Roadsteru (již není v prodeji), sedanu Model S a velkém crossoveru (kombinace rodinného MPV a SUV) Model X přijde na řadu kompaktní a dostupný Model 3, za který už Tesla vybírá rezervační poplatek. V plánu je ale ještě jedno auto. Zatím nese pracovní název Model Y.

Vůz by měl do nabídky značky zapadnout jako menší crossover, a tudíž dostupnější alternativa k velkému a drahému Modelu X. Elon Musk se o něm nedávno rozhovořil na sociální síti Twitter, která je jeho obvyklým komunikačním kanálem. O pátém vozu Tesly se už delší čas hovořilo, ale až nyní přišly na svět první bližší informace. Například ta, že oproti předchozím předpokladům nebude auto sdílet platformu s Modelem 3, ale bude mít vlastní.

Překvapivým zjištěním je i fakt, že Tesla Model Y dostane křídlové dveře Falcon Doors, které už používá Model X. Těžký a technologicky složitý systém přístupu na zadní sedadla sice vypadá pěkně na pohled, ale uživatelé vozu zaznamenali celou řadu potíží, kdy dveře vypověděly službu. Podle některých hrozí i úraz. Model X také dopadl špatně v průzkumech spolehlivosti. Proto je zvláštní, že na těchto dveřích Musk trvá.

Nová Tesla by ale měla být lehčí a méně složitá než dosavadní vozy. Automobilka chce totiž přejít na nový systém elektrického obvodu, který výrazně zkrátí celkovou délku použitých kabelů. Zatímco Model S si s sebou veze celé tři kilometry kabeláže a chystaný Model 3 jich bude mít zhruba polovinu, Model Y by si měl vystačit s pouhými sty metry.

"Myslím, že musíme přijít s Modelem Y někdy v roce 2020 nebo na konci roku 2019," řekl Musk v jedné ze svých zpráv na Twitteru s tím, že právě i díky tomuto modelu je reálné uvažovat o milionu vyrobených aut ročně. Automobilka se už letos v létě chystá zahájit výrobu Modelu 3. O něj je mezi řidiči obrovský zájem. Během prvních dní firma vybrala na rezervačních poplatcích v přepočtu víc než sedm miliard korun.

Tesla už ale neplánuje vyrábět jen osobní vozy. Zaměří se také na firemní klientelu. V plánu jsou hned dva modely. Na letošní září je naplánovaná premiéra elektrického kamionu. Pracuje se také na pick-upu, který by se měl objevit do dvou let.

Jan Markovič
Přeposlat
Diskuse
reklama

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Velký přehled mezd: Nejvíc přidáno letos dostali řidiči nebo prodavačky. Nejrychleji rostou výplaty na Plzeňsku

Umění je dobrá životní pojistka, říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum

Už není kde brát lidi. Firmy v Česku proto experimentují s roboty, investice se vrátí za 195 dní

Dubajská Airshow skončila, aerolinky si objednaly letadla za více než 100 miliard dolarů

reklama