reklama

Prodej hybridů v Česku vzrostl letos zhruba dvojnásobně. Nejúspěšnější je nadále Toyota

  • Necelé jedno procento tvoří hybridní vozy z celkového počtu nových aut prodávaných v ČR.
  • Jejich prodej ale letos vzrostl v tuzemsku o 94 procent.
  • Nejúspěšnějším prodejcem a dlouhodobým průkopníkem kombinace konvenčního spalovacího motoru a elektromotoru je Toyota.
Prodej hybridů se letos téměř zdvojnásobil. Prodej hybridů se letos téměř zdvojnásobil. Foto: Toyota

Prodej nových aut s hybridním pohonem v Česku výrazně roste. Zatímco za loňský rok stoupl o polovinu na 1541 vozů, letos do března zaznamenal růst o 94 procent. Celkově ale hybridní vozy stále tvoří 0,9 procenta z celkového počtu nových aut prodávaných v ČR. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Nejúspěšnějším prodejcem a dlouhodobým průkopníkem kombinace konvenčního spalovacího motoru a elektromotoru je Toyota. Loni prodala v Česku 441 hybridních aut a její prémiová značka Lexus dalších 123 vozů. Mezi ně se vklínil pouze Peugeot s 218 prodanými hybridy.

"Už téměř pětina prodaných modelů Toyota v České republice má hybridní pohon, u značky Lexus je to dokonce více než 80 procent. Hybrid je pro nás základní technologii 21. století a dnes již naprosto běžná alternativa ke konvenčním pohonům," uvedl ředitel českého zastoupení Toyoty a Lexusu Martin Peleška.

Hybridní pohon je lehčí, má jednodušší motor složený z méně dílů, čímž se podle odborníků snižuje pravděpodobnost, že se některý z nich porouchá. Záruka na baterie bývá přes deset let a mnohdy může auto přežít i majitele, dlouhou životnost zaručuje vlastní chladicí systém.

V současnosti jsou na trhu jak klasické hybridy, u kterých se baterie dobíjí hlavně při brzdění, tak plug-in hybridy s dobíjením z elektrické zásuvky. Elektromotor slouží hlavně pro rozjezdy a pomalé průjezdy měst, spalovací motor pro dopravu na delší vzdálenosti.

Toyota prodala celosvětově deset milionů hybridů a v ČR více než 3000 vozů. Prodeje hybridních Toyot v Evropě se za první čtvrtletí v meziročním srovnání zvýšily o 50 procent na 106 000 vozidel. Hybridní modely tvoří okolo 40 procent celkových prodejů Toyota Motor Europe. K úspěchu hybridních modelů přispěly i vozy značky Lexus, u nichž 65 procent zákazníků volí hybridní pohon, v zemích západní Evropy dokonce 99 procent.

ČTK, dap
Přeposlat
Diskuse
reklama

Číňanům nejde o byznys, ale o evropské technologie a vliv. Česko by mělo jejich investice kontrolovat, varuje část senátorů

ANO bude mít předsedy sedmi výborů, Demokratický blok čtyř, dohodly se strany. Kontrolní výbor připadne opozici

Zeman nám sdělil, že ve státních médiích pracují šílenci a ruské vedení to vlastně nepopírá, píše ruský tisk

Odboráři ve Škodě hrozí největší stávkou v historii Česka, zastavit výrobu by mohli až na tři týdny

Rusnok připustil možné oslabení nezávislosti ČNB. Na určování výše inflace by se podle něj mohli podílet politici

reklama