reklama

Umělci moc dobře vědí, jak věci prodat, snaží se čtenáře přesvědčit Will Gompertz v nové knize

  • Nakladatelství Lidové noviny vydalo knihu vedoucího kulturních pořadů v televizi BBC Willa Gompertze.
  • Nazval ji Přemýšlej jako umělec... a prožij kreativnější a plodnější život.
  • Svazek má čtenáři poskytnout několik dobrých rad "do života" vycházejících z toho, jak ve své tvorbě postupují umělci.
jarvis_5a280d2b498e089694018b49.jpeg Will Gompertz považuje umělce za osobnost uvažující strategicky. Foto: Profimedia

Před třemi roky vydalo Nakladatelství Lidové noviny knihu vedoucího kulturních pořadů v televizi BBC Willa Gompertze. Nabídl v ní svůj pohled na uplynulých 150 let moderního výtvarného umění, které podal, slovy podtitulku − "v cuku letu". Nedávno totéž nakladatelství přineslo autorovu novější práci nazvanou Přemýšlej jako umělec… a prožij kreativnější a plodnější život. Svazek má čtenáři poskytnout několik dobrých rad "do života" vycházejících z toho, jak postupují ve své tvorbě umělci.

Gompertz v této praktičtěji a "lidověji" zacílené publikaci opět čerpá především z poznatků, které nabyl studiem výtvarných umění a osobním kontaktem s umělci. To je však sám o sobě limitující faktor. Nutně vyvolává otázky. Například: Mohou výtvarníci reprezentovat uměleckou zkušenost jako takovou? A vůbec − jsou postupy umělců natolik úžasné, že je lze zobecnit a doporučit pro jakoukoliv jinou lidskou aktivitu? Ze samé existence knihy Přemýšlej jako umělec je zřejmé, že britský publicista si na obě otázky odpověděl kladně, a je si v tom jist. Tak tedy naznačme, co radí.

Gompertzův náhled na umělce je neromantický. Publicistická celebrita z BBC je považuje za osobnosti uvažující strategicky a obchodně. Gompertz argumentuje kupříkladu Peterem Paulem Rubensem či − samozřejmě − Andym Warholem. A nabízí ještě pragmatičtější kalibr: "Víme, že svět umění je světem kšeftaření a podvodů, ale je nezvyklé mít umělce, který to připustí a dovede do důsledků, když tyto podvody otevřeně prodává," píše také autor. A jinde míní: "Umění Theastera Gatese je politické, působivé, nebojácně kritické a nepokrytě založené na využití vlastního statusu umělce. Proměnil podvodné kšeftaření uměleckého světa v umělecké dílo, což je sám o sobě odvážný podnikatelský záměr."

Kniha

Will Gompertz
Přemýšlej jako umělec… a prožij kreativnější a plodnější život.
Ilustrace Alex Dobbin
Přeložil Ladislav Šenkyřík
Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2017, 216 stran + 126 stran obrazové přílohy, 299 korun

Bylo by ovšem vůči Gompertzovi nespravedlivé redukovat jeho v zásadě příručku o kreativitě na tvrdě tržní uvažování, byť tedy důraz na ně je značný. Britský autor na výtvarnících vyzdvihuje jejich urputnost a vůli postupovat metodou pokusů a omylů, jejich víru v sebe sama, v osobní cestu.

Za důležitou považuje Gompertz schopnost umělců lpět na detailu a přitom nepustit ze zřetele celek díla. Naprostá originalita, neodvozenost není nutnou podmínkou úspěchu, tou je daleko spíš inovativní moment, který posune to již známé do netušených souvislostí. Evoluce, nikoliv revoluce. A nebát se nejistoty: odvaha nasadit sám sebe je tím, čemu bychom se u umělců měli učit v profesním životě. A rovněž schopnosti od sebe poodstoupit − být tvůrcem i kritikem sebe sama zároveň.

V závěru své svižně napsané knihy, kterou lze hodnotit jako vkusné spotřební zboží, nikoliv však jako publikaci zásadní, Will Gompertz apeluje: každá přinejmenším vysoká škola by měla být svým způsobem umělecká. A to v tom smyslu, že by naučila − tak jako to uměla, a snad ještě umí, Goldsmith College v Londýně, na níž studoval takový umělecko-tržní kalibr, jakým dnes je Damien Hirst − "intelektuální přísnosti a citové odolnosti". Ze školy je třeba odcházet sebevědomý, nikoliv znejistělý.

Paperback Přemýšlej jako umělec − vkusně upravený grafikem Tomášem Didunykem − explicitně hovoří o kreativitě a podnikání. A není vůbec vyloučeno, že právě podnikatelská "cílovka" knihu ocení a využije mnohem víc a lépe než z podstaty věci poněkud podezíravý recenzent. Ten si s jistou profesionální deformací všímá třeba toho, jak je kniha napsána, nebo že to i ono, co v ní stojí, už četl leckde jinde.

Josef Chuchma
Přeposlat
Diskuse
reklama

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Vejce na českém trhu jsou kvůli obchodníkům a drůbežářům už dražší než v zemích, kde vypukl skandál s insekticidem

Čeští podnikatelé vydělávají na boomu bitcoinů. Sami si ale myslí, že se trh s kryptoměnou přehřívá

Levnější byty v Praze nebudou, říká ředitel Geosanu Beneš. Se svým týmem se chce zaměřit na energetickou náročnost budov

Praha bude hostit summit prestižní Singularity University. Do Česka se tak sjede vizionářská elita

reklama