reklama

Do Prahy se po šesti letech vrátí Pearl Jam, nedávno vydali záznam koncertů na baseballovém stadionu

Čtěte více: Pearl Jam | grunge | O2 arena | rock
  • Poprvé od roku 2012 uslyší Češi americkou grungeovou kapelu Pearl Jam.
  • Vystoupí 1. července 2018 v pražské O2 areně, nejlevnější vstupenky budou stát 1990 korun.
  • Poslední zdejší koncert Pearl Jam končil deset minut před půlnocí a publikum odcházelo s pocitem, že muzikanti by pro ně i vykrváceli, kdyby to bylo potřeba.
Pearl Jam jsou považováni za jednu z nejpopulárnějších rockových kapel devadesátých let. Pearl Jam jsou považováni za jednu z nejpopulárnějších rockových kapel devadesátých let. Foto: Live Nation

Rocková skupina Pearl Jam z amerického Seattlu vystoupí 1. července 2018 v pražské O2 areně. Kapela, která bývá spojována s žánrem grunge a jež za svoji kariéru prodala přes 85 milionů alb, se v české metropoli naposledy představila v roce 2012.

Předprodej vstupenek na pražské vystoupení v cenách od 1990 do 2390 korun bude zahájen příští pátek 8. prosince, uvedl Petr Novák z pořadatelské agentury Live Nation.

"Kritikou uznávaní i komerčně úspěšní Pearl Jam působí na hudební scéně 27 let. Letos byli uvedeni do Rokenrolové síně slávy," připomněl Novák.

Pearl Jam zahájí čtrnáctidenní evropské turné v červnu 2018 koncertem v Amsterdamu a zakončí ho v červenci téhož roku v Lisabonu.

Do Česka přijedou již popáté, poprvé se v tuzemsku představili roku 1996 na turné k desce No Code.

Jejich poslední koncert v červenci 2012 vidělo odhadem 13 tisíc lidí. Frontman skupiny Eddie Vedder působil uvolněně, v průběhu večera popíjel víno přímo z lahve a při sólech svých spoluhráčů si na okraji pódia dopřál i cigaretu. S lidmi mimo jiné žertoval na téma stropní konstrukce O2 areny, kterou s úsměvem označil za "boží oko".

V hledišti bylo už podle vlajek v publiku mnoho cizinců včetně posluchačů z Polska či Slovenska. Zazněly písně jako Jeremy, Given To Fly, Got Some či Just Breathe a frontman Vedder i kytarista Mike McCready předvedli sóla hraná poslepu s elektrickou kytarou za hlavou.

Koncert končil deset minut před půlnocí a nadšené publikum odcházelo "s blaženým pocitem, že muzikanti by pro ně i vykrváceli, kdyby to bylo potřeba", napsaly v recenzi tehdejšího vystoupení Hospodářské noviny.

Pearl Jam před dvěma měsíci vydali záznam koncertu a filmový dokument Let's Play Two, který připomíná jejich vystoupení na stadionu Wrigley Field v americkém Chicagu.

Zdejšímu týmu se po 108 letech podařilo dosáhnout na vítězství ve Světové sérii, tedy finále play-off americké baseballové ligy.

Světy baseballu a rockové hudby se v dokumentu prolínají mimo jiné prostřednictvím frontmana Pearl Jam Eddieho Veddera, rodáka z chicagského předměstí, a tudíž dlouholetého fanouška týmu Cubs.

Pearl Jam jsou považováni za jednu z nejpopulárnějších rockových kapel devadesátých let.

Jejich debutová deska Ten vyšla v roce 1991 a bývá řazena do nekompromisního stylu zvaného grunge podobně jako formace Nirvana, Soundgarden nebo Alice in Chains.

Z původní grungeové vlny, jejíž protagonisté často žili divokým způsobem života, patří Pearl Jam k těm málo, jež svou slávu dokázali "přežít".

Úspěch formace stojí z velké části na výkonech Eddieho Veddera. Talentovaný chlapec kdysi zběhl z vysoké školy, pracoval u pohřební služby, jako pumpař či hlídač v hotelu, než se začal věnovat zpěvu.

Skupina nyní vystupuje v sestavě Jeff Ament (basová kytara), Eddie Vedder (zpěv, kytara), dvojice kytaristů Stone Gossard a Mike McCready a také Matt Cameron na bicí.

ČTK, kul
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babišova vláda má šanci na život. Dojednané hlasy ve sněmovně zatím nemá, ale podpora ČSSD je stále pravděpodobnější

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Vláda bez důvěry se nemusí omezovat, může zvyšovat platy i měnit náměstky. Právníci přesto nabádají ke zdrženlivosti

Sloupek Martina Malého: Prodám zachovalou břitvu, téměř nepoužívaná, zn. Occam

Oktany a bajty Luboše Kreče: Česko, země chytrým vozům zaslíbená

reklama