reklama

U2 vydali novou desku. Hněvu a zoufalství vzdorují optimismem, soudí první recenze

Čtěte více: U2 | rock | hudební průmysl
  • V pátek ráno se také v Česku začíná prodávat nové album irské kapely U2.
  • Tvrdším zvukem připomene dřívější nahrávky, přestože na něm hostuje třeba mladý raper Kendrick Lamar.
  • Desku významně poznamenal nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa, současné atmosféře U2 vzdorují tvrdošíjným optimismem.
Na snímku z předávání cen MTV Europe Music Awards začátkem tohoto měsíce v Londýně jsou členové irských U2. Na snímku z předávání cen MTV Europe Music Awards začátkem tohoto měsíce v Londýně jsou členové irských U2. Foto: Reuters

Irské rockové skupině U2, která uspořádala několik rekordních světových turné či opakovaně apelovala na dodržování lidských práv, nikdo nemůže vyčítat nedostatek ambicí. Přesto se po svých čtyřech desetiletích působení na scéně také U2 museli ptát, kudy dál, píše agentura AFP.

Pokud byl podle ní roku 2017 pro světové dění chaotický, kapele U2 opět dodal na relevanci. Irští rockeři tento pátek vydali své první studiové album po třech letech nazvané Songs of Experience. Sestava vedená zpěvákem Bonem se jeho prostřednictvím vrací k víře v rockovou hudbu.

Podle AFP se nad podstatnou částí desky vznáší stín současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Členové U2 ostatně v minulosti uvedli, že již hotovou desku po Trumpově nečekaném vítězství v prezidentských volbách částečně předělávali.

V písni nazvané Get Out of Your Own Way tak nyní Bono například zpívá o "praskající tváři svobody" a nutnosti vzdorovat. V jiné skladbě American Soul zase sní o USA jako zemi s vyššími ideály, než jaké možná vyznává v Trumpově éře.

Ve dvou písních na novém albu hostuje jeden z nejvyhledávanějších současných raperů, Američan Kendrick Lamar.

Deska Songs of Experience, v pořadí čtrnáctá studiová nahrávka U2, doplňuje tři roky starý titul Songs of Innocence. Oběma svými názvy odkazují na sbírku básní anglického klasika Williama Blakea.

Podle AFP také nové album místy vyznívá až jako zpověď. Když se zpěvák Bono zrovna nezabývá stavem světa, vzpomíná na to, co během svých sedmapadesáti let zažil, děkuje za podporu, které se mu dostalo zejména v začátcích, či se vyznává z lásky ke své ženě.

Pokud však předešlé album Songs of Innocence bylo vnímáno jako nakročení U2 k lehčímu pop-rocku, novinka svým tvrdším zvukem naopak připomene starší alba kapely.

Platí to již o dříve vydaném singlu The Blackout postaveném na pulzující baskytaře Adama Claytona a silně zkreslené elektrické kytaře hudebníka řečeného The Edge, jenž je od začátku oporou U2.

Agentura AFP dále připomíná, že před třemi lety U2 vzbudili rozruch, když album Songs of Innocence zdarma nahráli do knihoven všem uživatelům služby iTunes. Deska se tak okamžitě dostala k půl miliardě posluchačů, někteří si však na tento způsob distribuce stěžovali.

Tentokrát se již irští rockeři poučili – novou desku distribuují klasickou cestou, v Česku konkrétně skrze firmu Universal.

Britský deník Guardian vypočítal, že na nové desce U2 pracovalo devět producentů a patnáct zvukových inženýrů. "Přes své chyby je Songs of Experience slyšitelně lepší album než kterýkoliv z jeho nedávných předchůdců," soudí Guardian a z nové nahrávky konkrétně vyzdvihuje píseň Get Out of Your Own Way.

Podle amerických New York Times U2 zjevně zvažovali "každou nanovteřinu zvuku". Album nepřináší změnu zvuku, zato utvrzuje platnost toho, jímž U2 plní stadiony již desítky let, tvrdí deník.

"Na většině desky U2 vzdorují hněvu, zoufalství a cynismu roku 2017 svým tvrdošíjným optimismem," dodávají New York Times.

kul
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babišova vláda má šanci na život. Dojednané hlasy ve sněmovně zatím nemá, ale podpora ČSSD je stále pravděpodobnější

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Vláda bez důvěry se nemusí omezovat, může zvyšovat platy i měnit náměstky. Právníci přesto nabádají ke zdrženlivosti

Sloupek Martina Malého: Prodám zachovalou břitvu, téměř nepoužívaná, zn. Occam

Oktany a bajty Luboše Kreče: Česko, země chytrým vozům zaslíbená

reklama