reklama

V Brně bude poprvé uvedena Ibsenova divadelní hra Eyolf, hlavní roli ztvární osmiletý chlapec

Čtěte více: HaDivadlo | Brno | Ibsen Henrik | Buraj Ivan
  • Tento čtvrtek a znovu v sobotu brněnské HaDivadlo uvede inscenaci Eyolf.
  • Málo hraný text severského klasika Henrika Ibsena byl zatím v Česku uveden dvakrát, v obou případech v Praze.
  • Eyolf je psychologická tragédie, v níž rodinu zasáhne smrt dítěte.
Na snímku je malba Alexeje Kljujkova k inscenaci Eyolf v HaDivadle. Na snímku je malba Alexeje Kljujkova k inscenaci Eyolf v HaDivadle. Foto: Facebook.com, HaDivadlo

Brněnské HaDivadlo jako svou první premiéru sezony připravuje současnou interpretaci dramatu Eyolf. Málo hraný text severského klasika Henrika Ibsena režíruje umělecký šéf souboru Ivan Buraj.

Premiéra se uskuteční tento čtvrtek, nejbližší reprízy jsou naplánovany na sobotu 18. a pondělí 20. listopadu.

HaDivadlo touto inscenací zahajuje dramaturgický cyklus zvaný Věčný návrat – Krize budoucnosti.

Eyolf je psychologická tragédie, v níž rodinu zasáhne smrt dítěte. Hlavní postavy prochází vývojem, který souvisí s rozpadem jejich dosavadních hodnot a směřuje k očištění.

"Jde o rozhlédnutí, jakkoliv ztěžklé, kolem sebe: do prostoru, mimo vyčleněné horizonty vlastního domu, uzavřené společnosti, zapouzdřené bubliny. Apelem současného umělce-intelektuála, jakým je i hlavní postava hry Alfréd Allmers, je tyto bariéry odhodit, uvidět druhého a pomoci. Nebo aspoň najít v sobě tu možnost," vypráví dramaturg Matěj Nytra.

Allmerse v brněnské inscenaci hraje hostující Matěj Nechvátal, jeho manželku Lucie Andělová. Tajemnou Krysařku ztvární Marie Ludvíková.

Roli Eyolfa dostal Antonín Šitavanc, osmiletý vnuk Ludvíkové.

Ibsenův pozdní text se v Česku dosud hrál jen dvakrát, v obou případech v Praze a pod zdrobnělým názvem Eyolfek. V roce 1995 jej nastudovali v Divadle v Řeznické, roku 2013 v Dlouhé.

Henrik Ibsen tvořil ve druhé polovině 19. století, je asi nejznámějším představitelem severské dramatiky. Patří k nejhranějším světovým autorům, brněnské scény nejsou výjimkou.

HaDivadlo v roce 2015 nastudovalo jeho Stavitele Solnesse. V roce 2013 ve Studiu Marta hráli Peera Gynta a v Redutě Noru, letos Národní divadlo Brno nasadilo Paní z moře.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

ČSSD by měla bojovat za práva žen a proti nadnárodním korporacím, říká hejtman Josef Bernard

Začal jako právník J&T s platem 22 tisíc, dnes je pátým nejbohatším Čechem. Křetínský vlastní majetek za zhruba 50 miliard

Sekyra ukázal budoucí podobu Smíchova: Byty pro 3300 lidí i 9000 pracovních míst. Pražané prosadili změny, místo bulváru chtějí park

Německý prezident Steinmeier vzkazuje politickým stranám: Dohodněte se, předčasné volby nic neřeší

Unijní bankovní agentura se po brexitu přestěhuje do Paříže. Praha nepostoupila ani do druhého kola

reklama