reklama

Zlínskou filharmonii povede devětatřicetiletý dirigent Brauner. Nízký věk bude výhodou, říká ředitel

  • Dirigent Tomáš Brauner příští rok v červnu absolvuje poslední koncert jako šéfdirigent Plzeňské filharmonie.
  • Na podzim 2018 nastoupí ke zlínské Filharmonii Bohuslava Martinů.
  • "Máme mladý orchestr, pan dirigent by k němu měl mít blízko," říká ředitel tělesa.
Tomáš Brauner (na snímku) dokončil pražskou konzervatoř roku 2005, poté absolvoval studijní stáž ve Vídni. Tomáš Brauner (na snímku) dokončil pražskou konzervatoř roku 2005, poté absolvoval studijní stáž ve Vídni. Foto: www.tomasbrauner.com

Šéfdirigentem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů se stane devětatřicetiletý Tomáš Brauner. Funkce se ujme v září 2018.

Brauner nahradí Vojtěcha Spurného, který orchestr řídil od roku 2015 a také nadále s ním bude spolupracovat.

Brauner, jenž se narodil roku 1978 a v Praze vystudoval hru na hoboj a dirigování, je jedním z nejlepších dirigentů své generace, tvrdí ředitel zlínské filharmonie Josef Němý.

"Je to komplexní dirigent, spolupracoval se všemi předními českými orchestry. Je předpoklad, že úroveň našeho orchestru se ještě zvýší," uvedl Němý.

Výhodou podle něj bude dirigentův nízký věk. "Máme mladý orchestr, pan dirigent by k němu měl mít blízko," řekl.

Brauner bude na pozici šéfdirigenta zlínského orchestru působit po dobu čtyř let. Nyní je šéfdirigentem v Plzeňské filharmonii, kde bude mít svůj poslední koncert v této roli na počátku června 2018. V Plzni i poté zůstane hlavním hostujícím dirigentem.

K městu má Brauner vztah, uměleckou dráhu operního dirigenta začal v plzeňském Divadle J. K. Tyla, kde nastudoval například Mozartova Dona Giovanniho, Čajkovského Panny orleánské, Dvořákova Jakobína či Pucciniho Turandot.

Na pozici šéfdirigenta plzeňského orchestru Braunera vystřídá nynější tamní hostující dirigent Ronald Zollman.

Návštěvnost zlínské filharmonie roste od roku 2010, kdy se orchestr přestěhoval do nového kongresového centra navrženého místní rodačkou, architektkou Evou Jiřičnou. Předtím filharmonie mnoho let působila v Domě umění, který už jí technicky nevyhovoval.

Podle dřívějšího vyjádření ředitele Němého průměrná návštěvnost koncertů zlínské filharmonie v uplynulých letech stoupla zhruba na 750 posluchačů při kapacitě 761 míst. Současně přibylo předplatitelů.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

ČSSD by měla bojovat za práva žen a proti nadnárodním korporacím, říká hejtman Josef Bernard

Začal jako právník J&T s platem 22 tisíc, dnes je pátým nejbohatším Čechem. Křetínský vlastní majetek za zhruba 50 miliard

Sekyra ukázal budoucí podobu Smíchova: Byty pro 3300 lidí i 9000 pracovních míst. Pražané prosadili změny, místo bulváru chtějí park

Německý prezident Steinmeier vzkazuje politickým stranám: Dohodněte se, předčasné volby nic neřeší

Unijní bankovní agentura se po brexitu přestěhuje do Paříže. Praha nepostoupila ani do druhého kola

reklama