reklama

Amazon.com získal práva na Pána prstenů, natočí hraný seriál dějově předcházející prvnímu dílu

  • Filmový průmysl se brzy vrátí do světa Pána prstenů.
  • Společnost Amazon.com získala práva na natočení seriálu, který dějově předchází prvnímu dílu trilogie Společenstvu prstenu.
  • Na seriálu bude Amazon spolupracovat s Tolkienovými dědici i studiem New Line Cinema, které stálo za trilogií režiséra Petera Jacksona.
Nový seriál má dějově předcházet událostem z Pána prstenů: Společenstva prstenu, jejž roku 2001 zfilmoval režisér Peter Jackson. Nový seriál má dějově předcházet událostem z Pána prstenů: Společenstva prstenu, jejž roku 2001 zfilmoval režisér Peter Jackson. Foto: New Line Cinema

Společnost Amazon.com koupila celosvětová práva na vznik televizního seriálu ze světa Pána prstenů od spisovatele J. R. R. Tolkiena. Společnost to oznámila v pondělí pozdě večer středoevropského času.

Jde o zatím nejvýraznější a zřejmě též nejnákladnější krok Amazonu v jeho snaze získat nové předplatitele pro streamovací platformu a internetový obchod Amazon Prime.

Amazon chce natočit seriál o několika řadách. Má být zasazen do světa Středozemě a dějově bude předcházet událostem z prvního dílu Pána prstenů zvaného Společenstvo prstenu.

Na motivy Tolkienovy ságy začátkem století vznikla filmová trilogie režiséra Petera Jacksona, která se natáčela na Novém Zélandu. Komerčně byla velmi úspěšná, snímky celosvětově dohromady utržily okolo tří miliard dolarů a získaly sedmnáct cen Oscar.

Na seriálu budou s Amazonem spolupracovat společnost New Line Cinema, která distribuovala filmovou trilogii, dále firma spravující Tolkienovu pozůstalost a také nakladatelství HarperCollins.

Amazon neuvedl, kolik za práva na televizní seriál utratil. Agentura AFP nicméně hovoří o částce pohybující se okolo 200 milionů dolarů, což jsou v přepočtu 4,3 miliardy korun. Odhadovaný rozpočet každé plánované řady seriálu je mezi 100 a 150 miliony dolarů.

Podle serveru Deadline.com společnost spravující Tolkienovu pozůstalost vyjednávala také s firmami Netflix a HBO, než se dohodla s Amazonem.

Šéf Amazonu Jeff Bezos prý snil o tom, že jeho tvůrčí tým najde cestu, jak konkurovat HBO a jejich pomalu vrcholícímu fantasy seriálu Hra o trůny.

Dle agentury AP je smlouva s Amazonem napsaná tak, aby v případě zájmu poskytla možnost natočit případný spin-off, tedy jiný seriál odehrávající se ve světě Pána prstenů, avšak rozvíjející nové příběhové linky či postavy.

Amazon zatím neuvedl, koho do seriálu obsadí ani kdy jej odvysílá.

"Pán prstenů je kulturní fenomén, který zaujal představivost několika generací čtenářů i diváků," uvedla pouze Sharon Tal Yguadová, šéfka hrané tvorby Amazon Studios.

Seriál bude k vidění na platformě Amazon Prime Video ve více než 200 zemích světa, patrně tedy včetně České republiky.

Podle agentury Reuters projekt potvrzuje, že se Amazon začíná čím dál víc soustřeďovat na tvorbu videoobsahu. Jeho studio Amazon Prime vzniklo roku 2010 a zprvu produkovalo spíš kritiky oceňované, avšak co do publika komornější televizní projekty typu seriálu Transparent, v němž otec odhalí rodině svou transgenderovou totožnost.

Reuters, kul
Přeposlat
Diskuse
reklama

ČSSD by měla bojovat za práva žen a proti nadnárodním korporacím, říká hejtman Josef Bernard

Začal jako právník J&T s platem 22 tisíc, dnes je pátým nejbohatším Čechem. Křetínský vlastní majetek za zhruba 50 miliard

Sekyra ukázal budoucí podobu Smíchova: Byty pro 3300 lidí i 9000 pracovních míst. Pražané prosadili změny, místo bulváru chtějí park

Německý prezident Steinmeier vzkazuje politickým stranám: Dohodněte se, předčasné volby nic neřeší

Unijní bankovní agentura se po brexitu přestěhuje do Paříže. Praha nepostoupila ani do druhého kola

reklama