reklama

Česká filharmonie vypsala skladatelskou soutěž, od tří finalistů objedná kompozici

  • Příští rok Česká filharmonie objedná nové orchestrální skladby.
  • Zakázku dá třem finalistům právě vypsané soutěže, kompozice uvede roku 2019.
  • Vítězové interpretační soutěže získají možnost zahrát či zazpívat si s prvním českým orchestrem.
První skladatelskou soutěž České filharmonie roku 2013 vyhrál Jan Ryant Dřízal (druhý zprava) se skladbou Kuře melancholik. První skladatelskou soutěž České filharmonie roku 2013 vyhrál Jan Ryant Dřízal (druhý zprava) se skladbou Kuře melancholik. Foto: Česká filharmonie, Petra Hajská

Česká filharmonie hledá mladé muzikanty a skladatele. U příležitosti 100. výročí založení samostatného Československa, které si republika připomene příští rok, filharmonie vypsala soutěž.

Zúčastnit se mohou čeští a slovenští autoři do 40 let, mladí hráči do 22 let na jakýkoli nástroj a zpěváci mladší 28 let.

Tvorbu finalistů filharmonie přestaví při koncertech v roce 2019.

Skladatelská soutěž bude dvoukolová. Do prvního kola účastníci zašlou partituru a nahrávku již existující skladby většího rozsahu. Porota ze zaslaných skladeb vybere tři díla, jejichž autoři postoupí do druhého kola.

Všichni tři finalisté získají od filharmonie objednávku na vytvoření nové orchestrální skladby v rozsahu 15 až 30 minut, přičemž skladby musí být filharmonii doručeny do 28. října 2018.

Autor vítězné skladby získá finanční odměnu 100 tisíc korun, autor skladby na druhém místě 50 tisíc korun.

Všechny tři kompozice filharmonie provede ve světové premiéře na veřejných koncertech v roce 2019.

Interpretační soutěž má dvě věkové kategorie. První je do 16 let, druhá do 22 let, u zpěváků je to do 28 let.

V prvním kole budou muzikanti soutěžit anonymně za doprovodu klavíru v jednotlivých nástrojových skupinách. Ve druhém kole budou soutěžit všechny nástrojové skupiny společně. Vítězové jednotlivých kategorií získají možnost zahrát si či zazpívat s předním českým orchestrem.

Filharmonie podobnou soutěží oslovila mladé muzikanty a skladatele také v roce 2013, šlo o příspěvek orchestru k Roku české hudby 2014. S nápadem založit soutěž pro mladé autory tehdy přišel šéfdirigent Jiří Bělohlávek.

Filharmonikům se v tehdejší skladatelské soutěži sešlo 29 kompozic. Zvítězila skladba osmadvacetiletého komponisty Jana Ryanta Dřízala Kuře melancholik, kterou ve své 120. sezoně provedla Česká filharmonie pod taktovkou Bělohlávka.

Nejvýznamnější český symfonický orchestr zahájil koncertní činnost v roce 1896 vystoupením v Rudolfinu pod vedením Antonína Dvořáka. K jeho slavným šéfdirigentům patřili Václav Talich, Rafael Kubelík či právě Bělohlávek. Po jeho úmrtí se letos novým šéfdirigentem stal čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu Semjon Byčkov, který během své kariéry dirigoval téměř všechny významné orchestry světa. V prvním českém orchestru hrají špičkoví hudebníci.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

ČSSD by měla bojovat za práva žen a proti nadnárodním korporacím, říká hejtman Josef Bernard

Začal jako právník J&T s platem 22 tisíc, dnes je pátým nejbohatším Čechem. Křetínský vlastní majetek za zhruba 50 miliard

Sekyra ukázal budoucí podobu Smíchova: Byty pro 3300 lidí i 9000 pracovních míst. Pražané prosadili změny, místo bulváru chtějí park

Německý prezident Steinmeier vzkazuje politickým stranám: Dohodněte se, předčasné volby nic neřeší

Unijní bankovní agentura se po brexitu přestěhuje do Paříže. Praha nepostoupila ani do druhého kola

reklama