reklama

Klavírista Sýkora v klubu Jazz Dock pokřtí sólové album. Zodpovídám sám za sebe, říká

Čtěte více: Sýkora Tomáš | jazz | Jazz Dock
  • V pražském klubu Jazz Dock tento čtvrtek Tomáš Sýkora pokřtí sólové klavírní album.
  • Na myšlenku vytvořit instruktivní notové album pro studenty jej přivedl jeho učitel Karel Růžička.
  • "Jako solo performer jsem na začátku. Je to velká škola a výzva. Každý můj koncert je jiný, zodpovídám sám za sebe, můžu nadávat jen sám sobě, v autě jezdím sám, na hotelu jsem sám," říká.
Tomáš Sýkora je členem skupiny šesti mladých českých skladatelů The Prague Six. Tomáš Sýkora je členem skupiny šesti mladých českých skladatelů The Prague Six. Foto: Facebook.com, Tomáš Sýkora - Vít Šimánek

Skladatel, klavírista, producent, aranžér a pedagog Tomáš Sýkora tento čtvrtek v pražském klubu Jazz Dock pokřtí své autorské album nazvané Songs And Old Forms. Jedná se o cyklus sólových jazzových klavírních kompozic.

Sýkorův A Song About Šoša získal cenu OSA v kategorii Nejlepší česká jazzová kompozice roku 2013.

V Sýkorově tvorbě se podle hudebních publicistů prolíná svět jazzu a vážné hudby, místy okořeněný jemnou elektronikou.

"Songs And Old Forms je cyklus klavírních kompozic, které jsem zkomponoval během posledních deseti let," uvádí Sýkora.

"Hlavní myšlenkou je spojení starých hudebních forem a principů vážné hudby s jazzovými prvky, elektronickými experimenty a improvizací. Výrazným obohacením celku je pak použití elektroniky ve formě vrstvení samplů, jejichž hlavním zdrojem je zvuk klavíru a jeho modifikace," dodává.

Tomáš Sýkora byl na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze žákem Karla Růžičky, u něhož studoval kompozici, a Hanky Kaštovské, kde se učil hře na klavír. Poté absolvoval studia na pražské AMU u Juraje Filase.

Právě Růžička kdysi Sýkoru přiměl, aby zkusil napsat instruktivní notové album, které by sloužilo studentům hudebních škol a konzervatoří.

"Byl to pro mě signál vrátit se úplně na začátek, tam, kde jsem se jako začínající student seznamoval s různorodou klavírní hudbou," uvedl klavírista v článku pro server Frontman.cz.

Vysvětlil v něm také, proč od původního záměru upustil a nakonec ke skladbám poskytl i interpretační vklad. "Jako solo performer jsem na začátku. Je to velká škola a výzva. Každý můj koncert je jiný, zodpovídám sám za sebe, můžu nadávat jen sám sobě, v autě jezdím sám, na hotelu jsem sám. Je to dobrodružství. Je to dřina a zároveň mystika," říká.

V článku dále popsal, jaký vliv na něj kromě starých jazzových kompozic Horace Silvera či Billa Evanse měli současníci Chick Corea a Keith Jarrett. "Jejich mistrovství, originalita a charakteristický nezaměnitelný výraz jsou atributy, jakých dle mého názoru dosáhne málokterý umělec," dodává Sýkora.

Ten je členem The Prague Six, tedy skupiny šesti mladých českých skladatelů, jejichž bigbandové kompozice nahrál Concept Art Orchestra na album. To bylo oceněno žánrovým Andělem jako nejlepší jazzová nahrávka roku 2015. Sýkorova skladba Undefined tehdejší CD Concept Art Orchestra uzavírá.

Autor píše též pro film a divadlo. Od roku 2006 se věnuje originálním kompozicím pro sólový klavír.

"V momentě, kdy jsem měl celý repertoár hotový, jsem se začal zaobírat myšlenkou prezentovat je koncertně, a vyzkoušel si tak pro mě dosud neprobádanou disciplínu sólového hraní," podotýká k novým nahrávkám Tomáš Sýkora.

ČTK, kul
Přeposlat
Diskuse
reklama

ČSSD by měla bojovat za práva žen a proti nadnárodním korporacím, říká hejtman Josef Bernard

Začal jako právník J&T s platem 22 tisíc, dnes je pátým nejbohatším Čechem. Křetínský vlastní majetek za zhruba 50 miliard

Sekyra ukázal budoucí podobu Smíchova: Byty pro 3300 lidí i 9000 pracovních míst. Pražané prosadili změny, místo bulváru chtějí park

Německý prezident Steinmeier vzkazuje politickým stranám: Dohodněte se, předčasné volby nic neřeší

Unijní bankovní agentura se po brexitu přestěhuje do Paříže. Praha nepostoupila ani do druhého kola

reklama