reklama

Činoherní studio zahajuje sezonu. Ústecký rodák Tománek napsal hru s příběhy stopařů

  • V pondělí začne divadelní sezona Činoherního studia v Ústí nad Labem.
  • Novou hru nazvanou Život je krásnej pro divadlo napsal místní rodák Karel František Tománek.
  • Do dramatu vkládal příběhy od stopařů. Dávali mu je prý za svezení.
Na snímku ze zkoušky je Jaroslav Achab Haidler jako František. Na snímku ze zkoušky je Jaroslav Achab Haidler jako František. Foto: ČTK

Činoherní studio v Ústí nad Labem vstupuje do nové sezony původní českou hrou Život je krásnej, jež vypráví o vztazích a peripetiích současné střední generace.

Přímo pro ústecké divadlo hru napsal dramatik Karel František Tománek, který se také ujal režie. Atmosféru lehce surrealistické scény dotváří scénická hudba Marka Doubravy.

Premiéru uvede Činoherní studio v pondělí 16. října v rámci divadelního festivalu Kult. O dva dny později se inscenace bude hrát v pražském Divadle v Celetné.

Podle Tománka hra pojednává o obyčejných lidech. "Hrdinové jsou jedni z nás. Jen věci ze života, které nás obklopují, se jim dějí takovým trochu vyšinutým způsobem," říká Tománek, který se v Ústí narodil.

"Žil jsem tu spoustu let a mám Ústí rád, tak jsem se snažil, aby to v té hře také bylo," uvedl.

Ústí nad Labem se podle Tománka odráží v atmosféře hry. "Je trochu vyšinutá, trošku posunutá, vykloubená, ale je to atmosféra Ústí tak, jak ji znám," řekl dramatik.

Příběhy do hry sbíral od stopařů. Dávali mu je prý za svezení.

Hlavní hrdinové řeší nevěru, životosprávu, drogy i sex. S ohledem na některá témata je doporučený věk diváků od patnácti let. Nechybí prý ani humor a nadsázka.

"Divák může očekávat příběhy ze života v netradičním prostoru a čase," uvedla dramaturgyně Dagmar Haladová.

Na tvorbě inscenace se podle Tománka podílel celý soubor. "Během zkoušek jsme prověřovali, zda funguje text, řadu věcí jsme upravovali," řekl Tománek, který si prý režii velmi užíval.

"Těšilo mě, že jsem mohl s herci zkoušet, měl jsem radost, že na sebe slyšíme, že si dokážeme přiznat nedostatečnost, byla tu báječná atmosféra," popsal.

Na scéně se v hlavních rolích objeví Natálie Drabiščáková, Jaroslav Achab Haidler, Eva Vrbková, Matúš Bukovčan, Anna Fišerová, Barbora Milotová, Marta Vítů a Adam Ernest.

"Nechci šokovat, snažili jsme se, aby příběhy a vztahy byly uvěřitelné ve svém základu, jen jsme některé věci dotáhli ad absurdum," dodal Tománek.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Proruský dezinformační server Aeronet se snaží ovlivnit prezidentské volby. Tvrdí, že Zemanovy soupeře sponzorují Soros a Schwarzenberg

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek

Stovky typů notebooků od HP obsahovaly špionský software. Mohly tak sledovat vše, co jejich majitelé napíší, včetně hesel

GIBS zasahuje v Praze kvůli ovlivňování trestních řízení. Zadržela čtyři policisty

Český zemědělec má od EU dostávat stejně jako francouzský, říká kandidát na ministra Milek. Hodlá to prosadit v Bruselu

reklama