reklama

Putin souhlasil. Bolšoj těatr v Moskvě a newyorská Met společně uvedou tři opery s Netrebkovou

  • Anna Netrebková bude v letech 2019 až 2022 hvězdou tří operních inscenací, na nichž Moskva spolupracuje s New Yorkem.
  • Netrebková zazpívá titulní role v Aidě Giuseppa Verdiho, Salome Richarda Strausse a v Lohengrinovi Richarda Wagnera.
  • Dohodu šéfů obou divadel schválil ruský prezident Vladimir Putin.
Na snímku z inscenace Čajkovského opery Jolanta v newyorské Met je Anna Netrebková. Na snímku z inscenace Čajkovského opery Jolanta v newyorské Met je Anna Netrebková. Foto: Met, Marty Sohl

Moskevské Velké divadlo, tedy Bolšoj těatr, a newyorská Metropolitní opera se dohodly na společném nastudování tří oper. Hlavní ženské role se v nich zhostí ruská operní hvězda Anna Netrebková.

V Moskvě to tento týden oznámili ředitelé obou operních domů Vladimir Urin a Peter Gelb.

Koprodukční spolupráce dvou slavných souborů, plánovaná na léta 2019 až 2022, se uskuteční poprvé.

Ruská sopranistka se postupně představí v Aidě Giuseppa Verdiho, Salome Richarda Strausse a v Lohengrinovi Richarda Wagnera, kde se ujme postavy Elsy.

Všechny tři opery budou inscenovat jak Velké divadlo v Moskvě, tak i Metropolitní opera v New Yorku. Dle moskevského deníku Nezavisimaja gazeta předběžná dohoda mezi oběma institucemi zní, že Aida bude mít premiéru v New Yorku a zbylé dvě opery v Bolšoj těatru.

Na projektu, jejž šéfové obou operních scén dojednávali rok, mají spolupracovat oba umělecké soubory i technický personál.

Podle deníku New York Times spolupráci na loňské schůzce s Vladimirem Urinem schválil ruský prezident Vladimir Putin.

Projekt inicioval John Berry, bývalý umělecký ředitel Anglické národní opery v Londýně, jenž spolupracuje s Met a zároveň je jedním z poradců Bolšoj těatru.

"Společné tvůrčí projekty s Met byly naším dávným snem," komentoval společné nastudování slavných oper generální ředitel Velkého divadla Urin.

"Technická základna Velkého divadla prošla nedávno obnovou, v divadle pracují skuteční profesionálové a jeho dílny jsou z nejlepších na světě," nešetřil chválou generální manažer Metropolitní opery Gelb.

Koprodukce této velikosti mezi operními scénami není obvyklá, jakési základy však pro ni existují – balet Bolšoj těatru v newyorské Met poprvé vystoupil roku 1959. Naopak soubor Met do Moskvy nikdy nepřijel.

Podle šéfa Met má však spolupráce umělecké i ekonomické výhody. Pro interprety je navíc podle něj takový projekt velmi přitažlivý, protože mohou pracovat hned s dvěma divadly najednou.

Obsazení jednotlivých rolí podle ruských médií není ještě jasné – s výjimkou Netrebkové, která bude zpívat jak v Moskvě, tak v New Yorku.

Aidu má režírovat Američan Michael Mayer, držitel divadelní ceny Tony, Salome se ujme Němec Claus Guth a pro režii Lohengrina byl vybrán britský režisér Phelim McDermott.

Newyorské premiéry bude dirigovat Yannick Nézet-Séguin, který se v roce 2020 ujme funkce hudebního ředitele Metropolitní opery, orchestr Velkého divadla bude řídit jeho šéfdirigent Tugan Sochijev.

ČTK, kul
Přeposlat
Diskuse
reklama

Proruský dezinformační server Aeronet se snaží ovlivnit prezidentské volby. Tvrdí, že Zemanovy soupeře sponzorují Soros a Schwarzenberg

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek

Stovky typů notebooků od HP obsahovaly špionský software. Mohly tak sledovat vše, co jejich majitelé napíší, včetně hesel

GIBS zasahuje v Praze kvůli ovlivňování trestních řízení. Zadržela čtyři policisty

Český zemědělec má od EU dostávat stejně jako francouzský, říká kandidát na ministra Milek. Hodlá to prosadit v Bruselu

reklama