reklama

Měl pilot sestřelit civilní letadlo unesené teroristy? Národní divadlo Brno nechá diváky hlasovat

  • Režisér Martin Glaser v Národním divadle Brno chystá inscenaci Teror.
  • Diváci budou hlasovat o vině či nevině vojenského pilota, který sestřelil unesené civilní letadlo namířené na stadion plný lidí.
  • Divadelníci mají připravený alternativní konec.
Hru Teror brněnská Reduta poprvé uvede v pátek 13. října. Hru Teror brněnská Reduta poprvé uvede v pátek 13. října. Foto: www.ndbrno.cz

Tíhu soudního rozhodování pocítí publikum v Národním divadle Brno.

V chystané inscenaci zvané Teror divadelníci nechají hlasovat diváky o vině či nevině vojenského pilota Larse Kocha, jenž ve hře sestřelí unesené civilní letadlo se 164 cestujícími namířené na stadion se 70 tisíci lidmi.

Své hlasy lidé vloží do misek vah v rukou sochy Spravedlnosti. Divadelníci mají připravený alternativní konec představení.

Podle režiséra Martina Glasera hra nastoluje zásadní otázky o tom, jakou hodnotu má jeden lidský život nebo jaký je smysl hrdinství. Zároveň navozuje mnoho dilemat, například mezi idealismem či pragmatismem.

"Hra je dokonalá v tom, že otázku skutečně nasvítí z 360 prostorových stupňů, na pomyslnou váhu 'pro' nanese stejně tolik argumentů jako na váhu 'proti'," řekl Glaser.

Autorem hry, která v Česku dosud nebyla uvedena, je německý spisovatel a držitel Kleistovy ceny Ferdinand von Schirach.

Jeho text se od premiéry roku 2015 v berlínském Deutsches Theater a frankfurtském Schauspielhausu stal mezinárodním divadelním hitem.

Divácký ohlas vzbudil rovněž televizní film z produkce německé ARD.

V různých zemích byla hra nastudována již osmdesátkrát, výsledky různých hlasování jsou dostupné na speciálním webu. Tam se posléze objeví i názor brněnského publika.

Momentálně 61,1 procenta diváků celosvětově hlasovalo pro to, že pilot je nevinen, web eviduje téměř 360 tisíc hlasů.

Brněnské představení bude stát na hereckých výkonech – režisér prý chce bez zbytečných efektů navodit atmosféru soudní síně.

"Je to snad poprvé v životě, kdy dělám inscenaci, kde není ani tón hudby. Je tam minimální svícení, plný důraz na hereckou práci," uvedl Glaser.

Dle pořadatelů autor hry klade zásadní otázky po právních, morálních, psychologických, filozofických aspektech řešení vypjaté modelové situace.

"Kde je pravda? Morálka? Právo? Co je hrdinství? Lidská důstojnost? Jak námi manipuluje strach?" ptá se Národní divadlo Brno na svých stránkách.

Předsedu senátu v inscenaci Teror ztvární Zdeněk Dvořák, obžalovaného Jan Grundman. Břímě obhajoby pozvedne Martin Siničák, proti němu se jako státní zástupkyně postaví Eva Novotná.

Premiéra se uskuteční v pátek 13. a v sobotu 14. října v Redutě, autor ovšem nedorazí – píše román.

Nejbližší reprízy jsou pak na programu v pondělí 16., úterý 17. a v sobotu 21. října.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Proruský dezinformační server Aeronet se snaží ovlivnit prezidentské volby. Tvrdí, že Zemanovy soupeře sponzorují Soros a Schwarzenberg

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek

Stovky typů notebooků od HP obsahovaly špionský software. Mohly tak sledovat vše, co jejich majitelé napíší, včetně hesel

GIBS zasahuje v Praze kvůli ovlivňování trestních řízení. Zadržela čtyři policisty

Český zemědělec má od EU dostávat stejně jako francouzský, říká kandidát na ministra Milek. Hodlá to prosadit v Bruselu

reklama