Aukční víkend: Procházkův obraz se vydražil za 7,1 milionu korun, Mertova malba za víc než milion

  • O víkendu se uskutečnily aukce výtvarných děl a fotografií v Brně a v Praze.
  • V Praze se olejomalba Antonína Procházky nazvaná Dívka vydražila za 7,1 milionu korun.
  • V Brně fotografie Jaroslava Krupky s názvem Kaštanová alej z vyvolávácí ceny 45 tisíc korun šla až na částku 210 tisíc.
Jan Merta: Duch a hmota (Mnichovský přízrak), vydraženo za 900 tisíc korun bez aukční přirážky Jan Merta: Duch a hmota (Mnichovský přízrak), vydraženo za 900 tisíc korun bez aukční přirážky Foto: www.acb.cz

Tři obrazy v nedělní aukci v pražském Topičově salonu přesáhly cenu čtyři miliony korun včetně přirážky.

Nejvíc byl kupec ochoten zaplatit za olej Dívka od Antonína Procházky, považovaný za ojedinělou ukázku takzvaného orfického kubismu. Dílo z roku 1913 se z vyvolávací ceny 2,8 milionu korun dostalo na 7,1 milionu včetně aukční přirážky.

Za víc než čtyři miliony se prodaly také obrazy Františka Foltýna a Jana Zrzavého, uvedl Jiří Rybář z pořadatelské společnosti 1. Art Consulting Praha.

Na 4,5 milionu korun se vyšplhala cena za Foltýnův olej Abstraktní kompozice, nabízený za 2,8 milionu. Autor, jenž spolu s Františkem Kupkou patří k nejvýznamnějším českým malířům nefigurativního zaměření, obraz namaloval roku 1928.

Ještě o 60 tisíc korun víc zájemce zaplatí za Zrzavého Dámu v kloboučku, jejíž cena začínala na 2,4 milionu. Zrzavého dílo na plátně kašírovaném na lepence pochází z přelomu 30. a 40. let minulého století.

Milionovou cenu v nedělní aukci přesáhlo také další dílo Antonína Procházky – akvarel Kubistická hlava.

Zhruba 1,1 milionu kupec zaplatí za Surrealistickou kompozici od Františka Janouška, která tak vyvolávací cenu víc než zdvojnásobila, a také za akryl Duch a hmota (Mnichovský přízrak) od Jana Merty původně nabízený za 750 tisíc korun.

Téměř trojnásobku vyvolávací ceny dosáhl akvarel Koupající se ženy, namalovaný v roce 1918 Alfredem Justitzem. Prodal se za víc než milion korun.

Na mnohonásobky původních cen se v nedělní aukci dostaly plastiky Olbrama Zoubka a krtečkovské kresby Zdeňka Milera, uvedl Rybář.

Uhlokresba Františka Kupky jménem Spánek, nabízená za 700 tisíc korun, se neprodala.

Už v sobotu se v Brně uskutečnila aukce vybraných fotografií a poválečného a současného umění. Prodalo se 11 fotek, u nichž cena za jeden kus překročila částku 100 tisíc korun.

Takto se vydražila například díla Jaroslava Krupky či Bohumila Šťastného.

Za 120 tisíc korun se prodalo dílo streetartového výtvarníka Tima, které má podobu hlavy prezidenta Miloše Zemana s ruskou a českou vlaječkou na čele, uvedl Antonín Zezula z Aukčního domu Zezula.

Celkem se v Brně prodaly položky za více než šest milionů korun.

K mání bylo 116 fotek a 63 obrazů. "Aukce fotek byla velmi úspěšná, prodalo se jich asi 80 procent," konstatoval Antonín Zezula.

Poměrně dramaticky šla s cenou nahoru například fotografie Jaroslava Krupky s názvem Kaštanová alej, která začínala na částce 45 tisíc korun a vydražila se za 210 tisíc. K tomu bude muset kupec uhradit ještě 18 procent jako aukční přirážku.

Neméně významný skok si připsala třeba fotografie Bohumila Šťastného s názvem Avantgarde, ta také začínala na 45 tisících korunách a dostala se na částku 140 tisíc.

V dražbě byly k mání například i tři obrazy malíře Bohumíra Matala, který je spjatý s Brnem, všechny se prodaly za více než 100 tisíc korun.

ČTK
Přeposlat
Diskuse

Proruský dezinformační server Aeronet se snaží ovlivnit prezidentské volby. Tvrdí, že Zemanovy soupeře sponzorují Soros a Schwarzenberg

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek

Stovky typů notebooků od HP obsahovaly špionský software. Mohly tak sledovat vše, co jejich majitelé napíší, včetně hesel

GIBS zasahuje v Praze kvůli ovlivňování trestních řízení. Zadržela čtyři policisty

Český zemědělec má od EU dostávat stejně jako francouzský, říká kandidát na ministra Milek. Hodlá to prosadit v Bruselu