reklama

Vychází dvojalbum českých protestsongů, novou verzi Modlitby pro Martu zpívá také Hegerová

  • Producent Tomáš Padevět sestavil album protestsongů z let 1966 až 2017.
  • Obsahuje písně, jejichž texty poukazují na občanskou nebo politickou nesvobodu či zákazy.
  • Novou verzi Modlitby pro Martu s Martou Kubišovou natočila mimo jiné pětaosmdesátiletá Hana Hegerová.
Autoři alba Protestsongy 1966-2017 (na snímku je jeho obal) připomínají citát Karla Kryla: Když člověk vidí špatné věci, je blbost mlčet. Autoři alba Protestsongy 1966-2017 (na snímku je jeho obal) připomínají citát Karla Kryla: Když člověk vidí špatné věci, je blbost mlčet. Foto: archiv

Silné texty a niterná interpretace charakterizují výběrové dvojalbum Protestsongy 1966 až 2017, které sestavil producent a vydavatel Tomáš Padevět.

Vychází právě teď a obsahuje 48 písní, jejichž texty poukazují na občanskou nebo politickou nesvobodu, zákazy, manipulaci, válku a jiné negativní jevy ve společnosti.

"Tento hudební titul obsahuje ty nejzásadnější písně v podání Marty Kubišové, Karla Kryla, Davida Kollera, Karla Černocha, Petra Nováka, Pavla Nováka, Waldemara Matušky, Petra Spáleného, Báry Polákové, Hany Hegerové, Evy Pilarové, Synkop 61, Miroslava Palečka s Michaelem Janíkem, Bohdana Mikoláška, Leška Semelky a dalších," vypočítal Padevět.

"Tucet nahrávek vychází na CD poprvé, další z archivu České televize se vůbec poprvé objevují na hudebním nosiči," dodal vydavatel.

Podle něj měla ve vypjaté době konce 60. let většina tehdejších zpěváků nějakou silnou protestující píseň v repertoáru.

"Husákova doba normalizace následně vše rozprášila, zůstaly k dispozici jen paběrky. Období pro nové protestní písně nastalo po listopadu 1989, nejvíce pak po odchodu Václava Havla," dodal Padevět.

Unikátním bonusem na dvojalbu je podle něj Modlitba pro Martu 2017, kterou speciálně pro tuto příležitost minulý měsíc natočila Marta Kubišová s Bárou Basikovou, Blankou Šrůmovou, Naďou Válovou, Terezou Černochovou a Natálií Kocábovou. A to za účasti legendy šansonu – pětaosmdesátileté Hany Hegerové.

Součástí dvojalba je rozsáhlý booklet, jehož text a fotografie mapují vývoj hudební protestní tvorby u nás v posledních 50 letech.

"K písni Modlitba pro Martu 2017 vzniká hudební videoklip v režii Fera Feniče, který zachytí historický moment nahrávání této ikonické písně ve studiu po 49 letech. Je symbolickým předáním této písničky mladší generaci zpěvaček samotnou Martou Kubišovou, která v listopadu ukončí svou uměleckou kariéru," dodal Padevět.

Album, které finančně podpořil Ochranný svaz autorský, je k dostání v běžné distribuci.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Proruský dezinformační server Aeronet se snaží ovlivnit prezidentské volby. Tvrdí, že Zemanovy soupeře sponzorují Soros a Schwarzenberg

Díky chybě v programu by mobily mohly mít dvojnásobně delší výdrž baterie než nyní, tvrdí student z Brna. Vyhrál soutěž IT diplomek

Stovky typů notebooků od HP obsahovaly špionský software. Mohly tak sledovat vše, co jejich majitelé napíší, včetně hesel

GIBS zasahuje v Praze kvůli ovlivňování trestních řízení. Zadržela čtyři policisty

Český zemědělec má od EU dostávat stejně jako francouzský, říká kandidát na ministra Milek. Hodlá to prosadit v Bruselu

reklama