reklama

Porota zúžila nominace na knižní Man Bookerovu cenu, v užším výběru jsou Auster či Smithová

  • Příští měsíc bude udělena slavná Man Bookerova cena.
  • Tuto středu porota zveřejnila jména šesti autorů, kteří na ni mohou dosáhnout.
  • Jsou mezi nimi povídkář George Saunders nebo prozaik Paul Auster.
Na snímku z dubna 2013 je spisovatel George Saunders, nyní nominovaný na Man Bookerovu cenu za novelu Lincoln in the Bardo. Na snímku z dubna 2013 je spisovatel George Saunders, nyní nominovaný na Man Bookerovu cenu za novelu Lincoln in the Bardo. Foto: ČTK/AP

V Londýně byla tuto středu zveřejněna jména šestice finalistů prestižní literární Man Bookerovy ceny. Jsou mezi nimi těžké váhy literárního světa i nováčci.

Favoritem sázkařů je podle agentury AP jeden z nejčtenějších amerických povídkářů současnosti George Saunders.

Nominován je za novelu Lincoln in the Bardo (Lincoln v bardu) vyprávějící o smrti jedenáctiletého syna někdejšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna.

Vítěz ceny bude oznámen 17. října.

Dalším nominovaným je britský spisovatel pákistánského původu Mohsin Hamid za knihu Exit West. Pojednává o imigraci a občanské válce v nejmenované zemi na Blízkém východě.

Do užšího výběru se dostali také další dva britští autoři. Fiona Mozleyová byla nominována za prvotinu Elmet o problematice vlastnických vztahů na anglickém venkově.

Skotská autorka, novinářka a dramatička Ali Smithová byla navržena za román Autumn (Podzim). Ten vznikl krátce po loňském britském referendu o setrvání v Evropské unii. Britský tisk dílo označil za "první pobrexitový román".

Čtvrtým nominovaným je slavný americký spisovatel a scenárista Paul Auster, vybraný pro svůj první román po sedmi letech. Nese název 4 3 2 1 a pojednává o čtyřech možných variantách života hlavního hrdiny Archieho Fergusona.

Výběr doplňuje Američanka Emily Fridlundová, nominovaná za svůj první román History Of Wolves (Historie vlků). Vypráví o osamocené čtrnáctileté dívce Madeleine, jež s rodiči bydlí uprostřed lesů a kterou fascinují její noví sousedi.

Mezi finalisty porota nevybrala romány slavných autorů Zadie Smithové, Sebastiana Barryho, Colsona Whiteheada či dřívější laureátky ceny Arundhati Royové. Ti všichni byli zahrnuti v širším výběru na letošní cenu.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii.

Vítěz si odnáší peněžitou cenu ve výši 50 tisíc liber, což je v přepočtu téměř 1,5 milionu korun.

Odměnou je také to, že výrazně stoupne prodej vítězného románu, stejně jako knih ostatních finalistů.

V minulosti byla soutěž otevřena jen spisovatelům ze států britského Společenství, Irska a Zimbabwe, v posledních letech je přístupná celému anglofonnímu světu.

 

 

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Český trh s nemovitostmi je pro investory příliš drahý. Lepší návratnost financí tak začali hledat u sousedů

Postavila se agresivní politice Ruska a udržela Evropu jednotnou. Nemá charisma, ale lidé jí věří, říká životopisec Merkelové

Parašutista na Dnu armády dopadl mezi diváky. Na místě je několik zraněných

Na startupovou akci do San Franciska přivezli nejsilnější tým Češi. V Silicon Valley však uspěje jen zlomek

Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě

reklama