reklama

Česko bude v boji o amerického Oscara reprezentovat Slámův snímek Bába z ledu

Čtěte více: Oscar | Sláma Bohdan | filmová cena
  • Do boje o Oscara Češi vyšlou film Bohdana Slámy zvaný Bába z ledu.
  • Na newyorském filmovém festivalu Tribeca letos získal cenu za scénář.
  • Kandidáty do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film musí státy poslat do 2. října.
Česko vyšle do boje o Oscara Slámův snímek Bába z ledu. Česko vyšle do boje o Oscara Slámův snímek Bába z ledu. Foto: Falcon

Za Českou republiku bude o americkou cenu Oscar pro nejlepší cizojazyčný film příští rok usilovat Bába z ledu, kterou natočil režisér Bohdan Sláma. Ve středu to oznámila Česká filmová a televizní akademie, jinak též pořadatel cen Český lev.

Bábu z ledu akademici vybrali ze třinácti českých hraných, dokumentárních a animovaných snímků, které přihlásili jejich producenti.

„Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Bába z ledu umístily filmy Lichožrouti, Po strništi bos, Špína, Zahradnictví: Dezertér,“ vypočítala Nikola Lörinczová z PR zastoupení české akademie.

To, zda se Bába z ledu dostala do užších nominací, americká Akademie filmového umění a věd oznámí 23. ledna příštího roku. Ceny Oscar budou uděleny 4. března v kalifornském Los Angeles.

Bába z ledu popisuje vztahy mezi lidmi tří generací v jedné rodině. Vypráví příběh osudového setkání ovdovělé Hany, kterou ztvárnila Zuzana Kronerová, s otužilcem Broňou v podání Pavla Nového.

Díky otužilci se Hana naučí nahlédnout svůj život z jiného úhlu a od základu jej změnit.

„Klíčovým tématem Báby z ledu je však rodičovská vzpoura vůči podřadnému postavení věčné matky,“ napsaly o filmu Hospodářské noviny. Sympatickou bezprostřednost snímku prý umocňují přesvědčivé výkony hereckých aktérů.

„Vyznění tragikomedie, která inteligentně mísí nenásilný humor s vážnými situacemi, poněkud oslabuje snad jen přílišná modelovost některých postav,“ stojí v recenzi.

Bába z ledu byla letos v dubnu uvedena na newyorském festivalu Tribeca, kde získala cenu za scénář.

Dle poroty, v níž zasedli mimo jiné herci Willem Dafoe nebo Peter Fonda, snímek „s vřelostí a humorem zavádí (diváky) do specifického a výstředního světa postaveného na zvláštním příběhu lásky“.

„Kladné recenze a povzbudivé reakce publika nám dávají naději, že by náš film mohl být úspěšný i při svojí další pouti po americkém kontinentě,“ doplnil tento týden Pavel Strnad za producentskou společnost Negativ. Ta Bábu z ledu vyrobila v česko-slovensko-francouzské koprodukci.

Režisér Bohdan Sláma absolvoval ČVUT, v roce 1997 úspěšně ukončil studium na katedře režie pražské FAMU absolventským filmem Akáty bílé.

Ve svém celovečerním debutu Divoké včely z roku 2001 navázal na poetiku takzvané československé nové vlny z 60. let. Za Divoké včely získal ocenění na mnoha mezinárodních festivalech, mimo jiné v Rotterdamu či San Francisku. Za Českou republiku se s Divokými včelami následně ucházel o nominaci na Oscara a Evropskou filmovou cenu.

Slámův obdobně laděný snímek Štěstí z roku 2005 získal sedm Českých lvů a vyhrál festival v San Sebastianu. Úspěšné byly i tituly Venkovský učitel z roku 2008, který získal dva České lvy, a Čtyři slunce z roku 2012, s nimiž Sláma soutěžil na americkém festivalu Sundance.

Sláma dále natočil několik dílů seriálu Kancelář Blaník. V současné době vede katedru režie na FAMU.

ČTK, kul
Přeposlat
Diskuse
reklama

Český trh s nemovitostmi je pro investory příliš drahý. Lepší návratnost financí tak začali hledat u sousedů

Postavila se agresivní politice Ruska a udržela Evropu jednotnou. Nemá charisma, ale lidé jí věří, říká životopisec Merkelové

Parašutista na Dnu armády dopadl mezi diváky. Na místě je několik zraněných

Na startupovou akci do San Franciska přivezli nejsilnější tým Češi. V Silicon Valley však uspěje jen zlomek

Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě

reklama