reklama

Soubor Spitfire Company zdramatizoval knihu běloruské nobelistky Alexijevičové

  • V úterý soubor Spitfire Company uvede představení zvané Konec --- člověka. Doba z druhé ruky.
  • Je adaptací knihy Doba z druhé ruky běloruské spisovatelky původem z Ukrajiny Světlany Alexijevičové.
  • Kniha, za kterou Alexijevičová obdržela Nobelovu cenu, tvoří ucelené svědectví života v Sovětském svazu.
Každý rok z desetileté existence Spitfire Company na snímku reprezentuje jeden umělec: zcela vlevo je Soňa Ferenčíková, napravo Markéta Vacovská. Každý rok z desetileté existence Spitfire Company na snímku reprezentuje jeden umělec: zcela vlevo je Soňa Ferenčíková, napravo Markéta Vacovská. Foto: Facebook.com, Spitfire Company

Divadelní podobu dostala kniha běloruské spisovatelky původem z Ukrajiny Světlany Alexijevičové Doba z druhé ruky. Toto úterý večer ji v prostoru Jatka 78 v premiéře uvede soubor Spitfire Company.

Za knihu s podtitulem Konec rudého člověka autorka roku 2015 obdržela Nobelovu cenu za literaturu.

Prostřednictvím desítek rozhovorů s pamětníky v ní Alexijevičová nabízí alternativní podobu novodobé historie bývalého Sovětského svazu tak, jak ji vidí „obyčejní lidé“.

Uvedením inscenace si soubor Spitfire Company, jenž slavil mnoho zahraničních úspěchů, připomíná deset let existence.

"V našem pojetí se kniha Doba z druhé ruky promění v divadelní symfonii z okrajů a záhybů současnosti, blízké minulosti i ohrožené budoucnosti. Neexistuje v ní jeden určující příběh, ale nespočet intimních mikropříběhů, které tvoří dějiny naší každodennosti," uvedl umělecký šéf Spitfire Company Petr Boháč.

Projekt Konec --- člověka. Doba z druhé ruky bude dosud největším počinem souboru.

Na jevišti se u příležitosti výročí setkají současní i bývalí členové skupiny.

Kniha, za kterou Alexijevičová obdržela Nobelovu cenu, otevírá lidské příběhy a emoce – hněv, frustraci, lásku, zpověď, pravdu, naději, krásu, beznaděj, víru v oběť. Je mnohohlasým dílem, v němž se mísí zaznamenané rozhovory, televizní a rozhlasové klipy či útržky novin.

Vše dohromady tvoří ucelené svědectví doby – života v Sovětském svazu, ze kterého vzešly v historickém průlomu 90. let základy současného Ruska.

„Autorka upustila od širšího komentování rozhovorů, které pro knihy pořídila. Nechá znít hlas (post)sovětského člověka ve vší jeho opuštěnosti a frustraci. Je to jako přímý zásah, ze kterého mrazí. Pro čtenáře v postsovětském prostoru by měl být i varováním − před politiky, kteří dovedně využívají ostalgii, ale hlavně před sebou samým, před tvorem, jehož mysl do jisté míry stále zůstala vězet za železnou oponou,“ napsaly o knize Hospodářské noviny.

ČTK, kul
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama