reklama

V Itálii bude robot dirigovat Verdiho, pod jeho taktovkou zazpívá mimo jiné Bocelli

Čtěte více: Bocelli Andrea | klasická hudba | robot
  • V úterý orchestr v italské Pise povede švýcarský humanoidní robot.
  • Prý je zatím nejvěrnějším napodobitelem lidského dirigenta.
  • Koncert bude vyvrcholením galavečera na závěr Mezinárodního festivalu robotiky.
Na snímku s robotem YuMi je ředitel Verdiho divadla v Pise Andrea Colombini. Na snímku s robotem YuMi je ředitel Verdiho divadla v Pise Andrea Colombini. Foto: YOUTUBE.COM

Švýcarský humanoidní robot YuMi bude toto úterý večer v italské Pise dirigovat italské hudební těleso Lucca Philharmonic Orchestra při provedení árií ze slavných italských oper.

Jako sólista vystoupí i pěvec Andrea Bocelli. Podle agentury AFP robot před orchestr v Evropě předstoupí vůbec poprvé.

Robot YuMi, jehož vyrobila švýcarská společnost ABB, je dle pořadatelů zatím nejvěrnějším humanoidním napodobitelem lidského dirigenta.

"YuMi se vyznačuje velmi vysokou úrovní plynulosti gest, neuvěřitelnou měkkostí a jemnými nuancemi ve výrazu," prohlásil ředitel Verdiho divadla v Pise Andrea Colombini.

Koncert bude vyvrcholením galavečera na závěr Mezinárodního festivalu robotiky, který v toskánském městě pořádají místní univerzita Scuola Normale a kulturní nadace ARPA. Jejím čestným předsedou je právě Bocelli.

Slavný italský tenorista zazpívá árii La donna è mobile z Verdiho opery Rigoletto, zatímco sopranistka Maria Luigia Borsiová provede árii O mio babbino caro z Pucciniho opery Gianni Schicchi.

Robot YuMi bude rovněž dirigovat úryvek intermezza z opery Sedlák kavalír Pietra Mascagniho.

"Toto je neuvěřitelný krok vpřed, když uvážíme dosavadní strnulost gest robotů," řekl ředitel divadla Colombini. "YuMi se může stát platným pomocníkem," dodal.

Jediným YuMiho předchůdcem v oboru dirigování je robot ASIMI japonské společnosti Sony, který si dirigování orchestru vyzkoušel v roce 2008. Japonský průkopník ale používal téměř výhradně jen pravou ruku, zatímco YuMi bude dirigovat obouruč.

Colombini se však neobává, že by roboti vzali práci lidským dirigentům. "Robot používá svou paži, ale duše, duch jsou vždy lidské," poznamenal divadelní ředitel.

"Robot zůstává a zůstane jenom pomůckou, možná, aby v nepřítomnosti dirigenta uskutečnil první zkoušku před nástupem dirigenta, který provede úpravy vytvářející podstatu interpretace hudebního díla," uzavřel Colombini.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ve městě, kde Merkelová prožila své dětství, cítí k německé kancléřce respekt, ale rozhodně ne obdiv

Evropská komise zkoumá závadnost rumového aroma. Lihovarníci chystají změnu receptu tuzemáku

Trump vyhlásil bankovní blokádu KLDR. Obchod se Severní Koreou zakáže bankám i Čína

Investiční rating od Moody's sníží cenu, za kolik si CPI Property Group půjčuje, věří šéf firmy Němeček

Volný pohyb osob je bláznivý nápad, hřímal euroskeptik Farage na setkání příznivců Svobodných v Praze

reklama