reklama

Britský detektivkář Le Carré vydal nový román. V Polsku a Maďarsku už se rozběhl fašismus, řekl

Art
  • Po čtvrtstoletí se John Le Carré vrátil ke své nejznámější postavě špiona George Smileyho.
  • Při představení nového románu Le Carré hovořil o tom, jak dnes ve světě znovu nastupuje fašismus.
  • Paralely s 30. lety minulého století spatřuje u Donalda Trumpa a také v současném Polsku či Maďarsku.
Archivní snímek Johna Le Carrého pochází z Berlína roku 2001. Archivní snímek Johna Le Carrého pochází z Berlína roku 2001. Foto: Reuters

Významný britský autor špionážních románů John Le Carré vidí "jedovatou podobnost" mezi nástupem amerického prezidenta Donalda Trumpa a vzestupem fašismu ve 30. letech minulého století.

Pětaosmdesátiletý Le Carré, jenž na veřejnosti jinak vystupuje zřídka, to řekl během mimořádného vystoupení tento týden v londýnské Royal Festival Hall.

„Děje se něco opravdu závažně špatného. Musíme si to přiznat,“ citoval britský list Guardian Le Carrého, jenž prý hovořil o vzestupu rasové nesnášenlivosti v USA. „Je to svého druhu pálení knih, když Trump zavelí do útoku, když začne vše označovat za dezinformace, kdy se i zákon stává dezinformacemi, kdy je zkrátka vše dezinformací,“ uvedl.

„Myslím, že všechno to se dělo ve 30. letech napříč Evropou, ve Španělsku, ale i v Japonsku, samozřejmě v Německu. Podle mě jsou tu podobnosti s nástupem fašismu. A je to nakažlivé, přenosné. V Polsku a Maďarsku už se fašismus rozběhl,“ dodal.

Le Carré se opřel také do barmské prezidentské mluvčí a nositelky Nobelovy ceny míru Su Ťij, která o dezinformacích hovořila tento týden v souvislosti s nařčeními, že její vláda vyhání a vraždí muslimské etnikum Rohingů. „Je to nakažlivá forma demagogie, která se dále šíří,“ podotkl Le Carré.

Britský spisovatel ve čtvrtek vystoupil na charitativní akci neziskové organizace Lékaři bez hranic. Záznam večera se živě přenášel do britských kin u příležitosti vydání Le Carrého nového špionážního románu A Legacy of Spies, v němž se po čtvrtstoletí opět objeví populární postava špiona George Smileyho.

Podle listu Guardian ve čtvrtek v publiku byli dramatik Tom Stoppard či Jarvis Cocker, zpěvák dnes již neexistující kapely Pulp.

Le Carré se ohlížel za svým životem i autorskou dráhou a odpovídal na dotazy zaslané přes Twitter.

Než se stal spisovatelem, Le Carré působil u anglických tajných služeb MI5 a MI6. Podle něj ale tehdy byly „nenásilné, skoro pohádkové“ ve srovnání s tím, jak operují dnes. „Dnes je to naprosto jiné odvětví, s tolika různorodými odděleními, jež se od mých dob nesmírně vyvinula,“ podotkl.

Minulý měsíc v interview pro deník New York Times Le Carré poznamenal, že špioni studenou válku nevyhráli. Novou knihu prý napsal proto, aby se mohl za postavami ze svých děl ohlédnout, „prozkoumat, co se jim přihodilo po lidské stránce, a zasadit tento příběh do zvláštního vakua, v němž dnes žijeme“, jak poznamenal.

V nedávném rozhovoru pro BBC pak Le Carré dodal, že bylo nesmírně těžké napsat knihu v době po brexitu, s nímž ostře nesouhlasil, a během Trumpova nástupu. „Rád bych si myslel, že agent Smiley si je vědom té bezcílnosti, která nám vstoupila do myslí. Jako by nás dnes nespojovalo nic než strach,“ řekl.

Jeho hrdina Smiley prý vše v tajné službě vždy dělal proto, aby se jednou dožil spojené Evropy. „Snil o druhé reformaci a velké, mírumilovné, demokratické Evropě,“ uvedl.

Le Carrého nový román A Legacy of Spies se již v Británii dočkal prvních recenzí. Například romanopisec John Banville v recenzi pro Guardian označil knihu za vynalézavou a mistrně napsanou.

„Síla, s jakou Le Carré užívá svůj vypravěčský dar, snese srovnáná se Špiónem, který přišel z chladu,“ napsal Banville v narážce na autorův slavný třetí román z roku 1963.

Protagonistou nové prózy je někdejší pravá ruka George Smileyho Peter Guillaum, jehož si britská MI6 předvolá, aby po desítkách let vysvětlil události právě z tohoto románu. Během studené války u Berlínské zdi zapříčnily smrt britského agenta Aleca Leamase a jeho milenky Liz Goldové. Nyní se jejich potomci dožadují, aby tajné služby zveřejnily podrobnosti o případu, což MI6 přiměje znovu otevřít pátrání a kauzu přehodnotit.

Le Carrého román Špión, který přišel z chladu se dva roky po vydání dočkal filmové adaptace v hlavní roli s Richardem Burtonem, později nominovaným na Oscara. Jednu z vedlejších postav ve snímku ztvárnil Jiří Voskovec.

Pětaosmdesátiletý John Le Carré, vlastním jménem David Cornwell, ve čtvrtek mimo jiné řekl, že další knihy s agentem Smileym nenapíše. Už teď prý ale pracuje na své příští próze, kterou jako ty dosavadní píše bez počítače. „Psal bych nadále, i kdybych věděl, že už má díla nevyjdou. Nemohu si pomoct,“ dodal.

kul
Přeposlat
Diskuse
reklama

Kellner si v Česku půjčí miliardy. Jsme Češi, tak bychom měli začít tady, říká finanční ředitelka PPF

Merkelová selhala, nepodařilo se jí sestavit vládu a ve hře je možnost, že už nebude kancléřkou. Německu hrozí předčané volby

Začíná první schůze nové poslanecké sněmovny: Babiš nadbíhá KSČM, Okamurovi i pirátům. A zároveň žádá strany, aby tolerovaly vládu

Výměnu pěti Čechů za Alího Fajáda vyjednal bratr ministra Pelikána. V Libanonu pak zůstal jako pojistka

Zlatý gól Michala Šenka: Jak vrátit lidi na hory. Jestli to vůbec jde

reklama