reklama

Collegium 1704 zahájí sezonu díly Zelenky a Bacha, představí upravený areál v Kolbenově ulici

  • Nová sezona předního tuzemského souboru Collegium 1704 začne uvedením děl Jana Dismase Zelenky a Johanna Sebastiana Bacha.
  • Předvánoční program se uskuteční v duchu 450. výročí narození Claudia Monteverdiho.
  • Druhá část sezony odstartuje provedením oratoria Magdalena u nohou Kristových od skladatele Antonia Caldary.
Collegium 1704 také v nové sezoně povede dirigent a zakladatel Václav Luks. Collegium 1704 také v nové sezoně povede dirigent a zakladatel Václav Luks. Foto: ČTK

Soubor barokní hudby Collegium 1704 zahájí sezonu v úterý 3. října v pražském Rudolfinu vrcholnými díly Jana Dismase Zelenky a Johanna Sebastiana Bacha.

Sezona Collegia 1704 se letos uskuteční v Dvořákově síni Rudolfina a již tradičně paralelně v drážďanském Anenském kostele.

Otevře ji jeden z klenotů barokního repertoáru, Zelenkova skladba Missa Omnium Sanctorum. V programu zahajovacího koncertu jí bude předcházet Bachova Missa in g.

Collegium 1704 v minulosti se Zelenkovou mší slavilo úspěch například na mezinárodním hudebním festivale Oude Muziek v Utrechtu v roce 2012.

"Zatímco Bachova tvorba je bytostně ukotvená v luteránské tradici, Zelenkova poslední mešní kompozice představuje nesmírně virtuosní, emocionálně vypjatý styl vycházející zejména z italské katolické tradice, okořeněný navíc Zelenkovou originalitou a dechberoucí invencí," uvedl k programu zahajovacího koncertu dirigent a zakladatel Collegia 1704 Václav Luks.

V následujícím programu 26. listopadu zazní další dvě Bachovy skladby spolu s díly dvou předních německých skladatelů Georga Phillipa Thelemanna a Georga Friedricha Händela.

Předvánoční program se letos uskuteční v duchu 450. výročí narození Claudia Monteverdiho. Výběr z jeho poslední sbírky duchovních skladeb Selvy morale e spirituale zazní 19. prosince.

Následující silvestrovský koncert 31. prosince v premiéře nabídne mimo jiné provedení Dixit Dominus Leonarda Lea.

Druhá část sezony odstartuje 20. února 2018 provedením oratoria Magdalena u nohou Kristových od skladatele Antonia Caldary.

Na dalším dvojkoncertu 27. března a 3. dubna 2018 zazní jedno z nejproslulejších děl světové oratorní literatury – Mesiáš Georga Friedricha Händela.

Sezonu Collegium 1704 završí koncertem 19. dubna 2018, na němž představí anglický repertoár složený z děl Williama Byrda, Tomkinse, Johna Blowa a Henryho Purcella.

Jeden z vrcholů letošních mezinárodních koncertů představuje debut Collegia 1704 ve Státní opeře v Hamburku operou Návrat Odyssea od Claudia Monteverdiho.

Již tuto středu 13. září Collegium 1704 představí jeden z objektů pražského průmyslového areálu bývalých závodů ČKD pojmenovaný Collbenka 1704, kde vznikl prostor pro zkoušení uměleckých souborů a pořádání kulturních akcí.

Prostor v Kolbenově ulici ve Vysočanech začal soubor upravovat v lednu letošního roku. Celkové náklady na rekonstrukci hrazenou z peněz souboru si vyžádají přes tři miliony korun.

Po vzoru Holešovic nebo Karlína by se Collegium 1704 chtělo projektem Collbenka 1704 podílet na znovuoživení další průmyslové zóny v Praze a zpřístupnit Collbenku veřejnosti.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ve městě, kde Merkelová prožila své dětství, cítí k německé kancléřce respekt, ale rozhodně ne obdiv

Evropská komise zkoumá závadnost rumového aroma. Lihovarníci chystají změnu receptu tuzemáku

Trump vyhlásil bankovní blokádu KLDR. Obchod se Severní Koreou zakáže bankám i Čína

Investiční rating od Moody's sníží cenu, za kolik si CPI Property Group půjčuje, věří šéf firmy Němeček

Volný pohyb osob je bláznivý nápad, hřímal euroskeptik Farage na setkání příznivců Svobodných v Praze

reklama