reklama

Plakátová výstava Brikciových v Praze připomíná spisovatele Zweiga, apeluje proti antisemitismu

Čtěte více: Zweig Stefan | výstava | Brikcius Eugen | Praha
  • Eugen Brikcius s manželkou na několika místech v Praze vylepili plakáty připomínající Stefana Zweiga.
  • "Vyšla z toho jakási óda na přátelství a apel proti antisemitismu a válce,“ uvedla Zuzana Brikciusová.
  • Plakáty jsou vylepené u kostela sv. Josefa, v ulici Klárov a v ulici U Lužického semináře.
Výstavu připomínající odkaz Stefana Zweiga uspořádali Zuzana a Eugen Brikciusovi. Výstavu připomínající odkaz Stefana Zweiga uspořádali Zuzana a Eugen Brikciusovi. Foto: ČTK

Na několika místech v centru Prahy je od pátku k vidění výstava pojednávající o rakouském spisovateli, básníku a překladateli Stefanu Zweigovi, jenž žil v letech 1881 až 1942.

Plakáty upozorňují na Zweigovo dílo, myšlenky a úvahy. "Vyšla z toho jakási óda na přátelství a apel proti antisemitismu a válce, v současné době témata velmi aktuální," uvedla za pořadatele Zuzana Brikciusová.

Ta se svým mužem Eugenem Brikciem deset let pořádá plakátové výstavy připomínající slavné osobnosti či události. Současná přehlídka se koná u příležitosti 75. výročí Zweigova úmrtí.

Brikciovi již v minulosti podobně přiblížili život a dílo Karla Poláčka, Jaroslava Seiferta, Franze Kafky nebo Voskovce a Wericha. Všechny předchozí výstavy i tu současnou, pro něž vždy vznikají originální plakáty, lze vidět na webových stránkách projektu.

Nynější výstava o Zweigovi vznikla ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem a potrvá do 17. září. Plakáty jsou vylepené u kostela sv. Josefa na náměstí Republiky a v ulici Klárov u stanice metra Malostranská. Dva panely se nacházejí v ulici U Lužického semináře.

Popisují život a dílo Stefana Zweiga, nabízejí ukázky z jeho pamětí Svět včerejška doplněné fotografiemi spisovatele, jeho rodiny i dobovými snímky míst, kde působil.

Kniha Svět včerejška s podtitulem vzpomínky jednoho Evropana je jedním z Zweigových nejdůležitějších děl a též pramenem pro pochopení novodobé evropské kultury.

Formou očitého svědectví kniha zachycuje nejdůležitější události novodobé evropské historie, atmosféru jejích měst a setkání s desítkami nejvýznamnějších evropských osobností.

Plakáty též připomínají další důležité evropské osobnosti přelomu 19. a 20. století. K těm, kdo Zweiga nejvýrazněji formovali, patřil Sigmund Freud a jeho psychoanalýza.

Výstava připomíná také Zweigovo setkání s Theodorem Herzlem, významným představitelem sionismu řečeném "duchovní otec státu Izrael". Popisuje Zweigovo cestování po světě, zoufalství z první světové války i hrůzu z přicházejícího nacismu.

"Podruhé se nyní rozpoutalo to, čeho jsem se obával více než vlastní smrti: válka všech proti všem. A ten, kdo po celý život vášnivě usiloval o spojenectví v duchu a lidskosti, cítil se v této chvíli, která jako žádná jiná požadovala nezlomné společenství, tímto náhlým vyčleněním bezcenným a osamělým jako nikdy ve svém životě," napsal Zweig o těchto chvílích ve svých pamětech.

Se svou manželkou Lotte v únoru 1942 dobrovolně ukončili život.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ve městě, kde Merkelová prožila své dětství, cítí k německé kancléřce respekt, ale rozhodně ne obdiv

Evropská komise zkoumá závadnost rumového aroma. Lihovarníci chystají změnu receptu tuzemáku

Trump vyhlásil bankovní blokádu KLDR. Obchod se Severní Koreou zakáže bankám i Čína

Investiční rating od Moody's sníží cenu, za kolik si CPI Property Group půjčuje, věří šéf firmy Němeček

Volný pohyb osob je bláznivý nápad, hřímal euroskeptik Farage na setkání příznivců Svobodných v Praze

reklama