reklama

Plakátová výstava Brikciových v Praze připomíná spisovatele Zweiga, apeluje proti antisemitismu

Čtěte více: Zweig Stefan | výstava | Brikcius Eugen | Praha
  • Eugen Brikcius s manželkou na několika místech v Praze vylepili plakáty připomínající Stefana Zweiga.
  • "Vyšla z toho jakási óda na přátelství a apel proti antisemitismu a válce,“ uvedla Zuzana Brikciusová.
  • Plakáty jsou vylepené u kostela sv. Josefa, v ulici Klárov a v ulici U Lužického semináře.
Výstavu připomínající odkaz Stefana Zweiga uspořádali Zuzana a Eugen Brikciusovi. Výstavu připomínající odkaz Stefana Zweiga uspořádali Zuzana a Eugen Brikciusovi. Foto: ČTK

Na několika místech v centru Prahy je od pátku k vidění výstava pojednávající o rakouském spisovateli, básníku a překladateli Stefanu Zweigovi, jenž žil v letech 1881 až 1942.

Plakáty upozorňují na Zweigovo dílo, myšlenky a úvahy. "Vyšla z toho jakási óda na přátelství a apel proti antisemitismu a válce, v současné době témata velmi aktuální," uvedla za pořadatele Zuzana Brikciusová.

Ta se svým mužem Eugenem Brikciem deset let pořádá plakátové výstavy připomínající slavné osobnosti či události. Současná přehlídka se koná u příležitosti 75. výročí Zweigova úmrtí.

Brikciovi již v minulosti podobně přiblížili život a dílo Karla Poláčka, Jaroslava Seiferta, Franze Kafky nebo Voskovce a Wericha. Všechny předchozí výstavy i tu současnou, pro něž vždy vznikají originální plakáty, lze vidět na webových stránkách projektu.

Nynější výstava o Zweigovi vznikla ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem a potrvá do 17. září. Plakáty jsou vylepené u kostela sv. Josefa na náměstí Republiky a v ulici Klárov u stanice metra Malostranská. Dva panely se nacházejí v ulici U Lužického semináře.

Popisují život a dílo Stefana Zweiga, nabízejí ukázky z jeho pamětí Svět včerejška doplněné fotografiemi spisovatele, jeho rodiny i dobovými snímky míst, kde působil.

Kniha Svět včerejška s podtitulem vzpomínky jednoho Evropana je jedním z Zweigových nejdůležitějších děl a též pramenem pro pochopení novodobé evropské kultury.

Formou očitého svědectví kniha zachycuje nejdůležitější události novodobé evropské historie, atmosféru jejích měst a setkání s desítkami nejvýznamnějších evropských osobností.

Plakáty též připomínají další důležité evropské osobnosti přelomu 19. a 20. století. K těm, kdo Zweiga nejvýrazněji formovali, patřil Sigmund Freud a jeho psychoanalýza.

Výstava připomíná také Zweigovo setkání s Theodorem Herzlem, významným představitelem sionismu řečeném "duchovní otec státu Izrael". Popisuje Zweigovo cestování po světě, zoufalství z první světové války i hrůzu z přicházejícího nacismu.

"Podruhé se nyní rozpoutalo to, čeho jsem se obával více než vlastní smrti: válka všech proti všem. A ten, kdo po celý život vášnivě usiloval o spojenectví v duchu a lidskosti, cítil se v této chvíli, která jako žádná jiná požadovala nezlomné společenství, tímto náhlým vyčleněním bezcenným a osamělým jako nikdy ve svém životě," napsal Zweig o těchto chvílích ve svých pamětech.

Se svou manželkou Lotte v únoru 1942 dobrovolně ukončili život.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama