reklama

Do Česka přijede skladatel Heiner Goebbels, v Arše bude hovořit o polyfonii divadelních složek

  • Před dvěma roky Heiner Goebbels na Pražském jaru vystoupil s tuzemským Orchestrem Berg.
  • Letos se významný německý hudebník a divadelník do Prahy vrátí.
  • Opět v Divadle Archa bude hovořit o spolupráci všech složek divadelní tvorby.
Heiner Goebbels se pohybuje na hranici mezi hudbou a divadlem. Brání se označení skladatel. Heiner Goebbels se pohybuje na hranici mezi hudbou a divadlem. Brání se označení skladatel. Foto: www.heinergoebbels.com, Wonge Bergmann

Přední německý hudebník a divadelník Heiner Goebbels bude ve čtvrtek 14. září v pražském Divadle Archa hovořit o spolupráci všech složek divadelní tvorby.

Jeho přednáška nazvaná On the Polyphony of Collaboration se uskuteční v rámci Mezinárodní letní školy Divadla Archa. Určena bude nejen studentům této letní školy, ale také veřejnosti.

"Goebbels divadelní tvorbu přirovnává k hudebnímu termínu polyfonie," vysvětlila mluvčí Divadla Archa Pavlína Svatoňová.

"Polyfonii chápe jako strukturu několika simultánních linií na sobě nezávislých melodií. Na základě zvukových ukázek a videozáznamů vlastních hudebně-divadelních produkcí poukáže na nezbytnost vzájemné důvěry stejně jako na důležitost individuální umělecké nezávislosti členů tvůrčího týmu," dodala.

Právě v Divadle Archa Goebbels před dvěma lety spolu s tuzemským Orchestrem Berg uvedl svůj scénický koncert Písně o prožitých válkách, inspirovaný válečnými memoáry Gertrudy Steinové. Koncert se uskutečnil v rámci festivalu Pražské jaro.

Heiner Goebbels se pohybuje na hranici mezi hudbou a divadlem.

Ačkoliv jeho díla uvádějí nejvýznamnější světové orchestry, sám se označení skladatel brání – považuje se především za režiséra a divadelníka.

Jeho tvorba se vzpírá kategoriím, v podtitulech se objevují označení jako hudební divadlo, performativní instalace a podobně.

"Řeč mi dává hudební nabídky svou formou, strukturou a rytmem. Vlastně nejsem jen skladatelem. Můj životopis má odbočky a opravdu málokdy se pohybuji jen v hudební oblasti, většinou vedle textů pracuji i s dalšími médii," uvedl před časem při jedné z návštěv Prahy.

V Česku byly představeny také Goebbelsovy inscenace Black on White, Die Befreiung des Prometheus a I Went To The House But Did Not Enter.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Z pražských sídlišť by se mohly stát vyloučené lokality. Vzor pro uzdravování panelových ghett ukazuje Nizozemsko

Šokuje mě, když vidím lidi pracující ve fabrikách za 16 tisíc. Pro mnohé se toho od socialismu moc nezměnilo, říká Zaorálek

Koruna je tam, kde byla před intervencemi. Posilování ale může zarazit úspěch Okamury a komunistů

Vlk z Wall Street míří do Česka. Dravý byznysmen bude v Praze radit podnikatelům, jak dosáhnout větších obratů

Větší rozdíl mezi mzdami mužů a žen je v rámci EU už jen v Estonsku, ukázala nová studie

reklama