reklama

Úspěch Českého národního symfonického orchestru: skladatel Zimmer vydá nahrávku koncertu v Praze

  • V listopadu se na pultech objeví nahrávka koncertní show hollywoodského skladatele Hanse Zimmera.
  • Pochází z jeho loňského vystoupení v Praze, kdy jej doprovodil Český národní symfonický orchestr.
  • Koncert budou také promítat vybraná kina.
Skladatel Hans Zimmer pózuje při čínské premiéře filmu Kung Fu Panda 2. Skladatel Hans Zimmer pózuje při čínské premiéře filmu Kung Fu Panda 2. Foto: Shutterstock

Německý skladatel Hans Zimmer, jenž stvořil hudbu k filmům Lví král, Piráti z Karibiku či Šifra Mistra Leonarda, naživo vydá záznam svého loňského vystoupení v pražské O2 areně.

Devětapadesátiletý držitel cen Grammy i Oscar to oznámil ve chvíli, kdy vrcholí americká část jeho světového turné. Před sebou má nyní už jen poslední tři vystoupení v Los Angeles, Dan Diegu a Santa Barbaře.

Nahrávka zvaná Live in Prague se 3. listopadu objeví na nosičích CD, DVD a Blu-Ray. Zachytí Zimmerovo loňské vystoupení ze 7. května, kdy skladatele v O2 areně doprovodil dvaasedmdesátičlenný Český národní symfonický orchestr, smíšený sbor a Johnny Marr, někdejší kytarista britské kapely The Smiths. Ten se Zimmerem spolupracoval na hudbě k filmům Počátek nebo Amazing Spider-Man 2.

V nedávném rozhovoru pro magazín Rolling Stone skladatel řekl, že právě Marr ho přiměl opustit nahrávací studio a vypravit se na turné.

„Johnny Marr a (zpěvák) Pharrell Williams vedle mě seděli na gauči a z obou stran do mě šili: Hansi, pojď do toho, musíš vylézt z téhle místnosti, jednou se svým posluchačům musíš podívat do očí,“ vyprávěl Zimmer, co jej vloni "poprvé od dob vlády Margaret Thatcherové" přimělo překonat trému a dlouholetou averzi k živému vystupování.

Poprvé v Praze komponista účinkoval roku 2016. Na loňském koncertu, z něhož pochází chystaná nahrávka, od klavíru, kytary a kláves představil hudbu z trilogie Temný rytíř, filmů Počátek, Interstellar, Piráti z Karibiku, Gladiátor či Lví král.

Zatím naposledy Zimmer v Praze vystoupil začátkem letošního června opět v O2 areně. V nedávném rozhovoru líčil, jak po každém koncertu do dvou do rána dál skládá i na turné.

Podle časopisu Rolling Stone budou nahrávku pražského koncertu jeden letošní říjnový večer též promítat vybraná světová kina.

Z poslední doby Zimmerova hudba zní v hollywoodském válečném velkofilmu Dunkerk, animovaném titulu Mimi šéf, na britském rádiu BBC 1 v pořadu Zázračná planeta II či v seriálu The Crown na stránkách internetové videotéky Netflix. 

Zimmer rovněž složil hudbu k nadcházejícímu pokračování slavného sci-fi Blade Runner 2049, jež bude mít českou distribuční premiéru 5. října.

U Zimmerových skladeb, které mísí zvuk symfonického orchestru s elektronikou, si posluchači naživo především připomínají emoce, které prožili u sledování oblíbených filmů.

Skladatel se narodil roku 1957 v německém Frankfurtu nad Mohanem, během dospívání se přesunul do Londýna. Hudba mu prý pomáhala vyrovnat se se smrtí otce, v začátcích kariéry pracoval na reklamách. Spolupracoval také s britskými kapelami takzvané nové vlny The Buggles, mimo jiné na jejich hitu Video Killed the Radio Star, nebo Ultravox.

Při spolupráci s filmovým skladatelem Stanleym Myersem začal Zimmer míchat klasický orchestrální projev s prvky elektroniky.

Roku 1989 zkomponoval hudbu k oscarovému snímku Řidič slečny Daisy. Téhož roku jej objevil slavný režisér Ridley Scott, pro něhož pak Zimmer vytvořil hudbu mimo jiné k filmu Thelma a Louise.

Od té doby napsal hudbu pro více než stovku filmů, mezi nimi například Rain Man, Tenká červená linie, Princ egyptský, Gladiátor, Lepší už to nebude a Kazatelova žena.

V roce 1995 získal Oscara za hudbu k filmu Lví král. Dále se může pyšnit třemi cenami Grammy – o čtvrtou za hudbu k Temnému rytíři se dělí s Jamesem Newtonem Howardem – a dvěma Zlatými glóby.

"Hudba je hra. Mám v sobě skrytý pocit viny, že jsem nikdy v životě nepracoval. Já si pořád jenom hraju," tvrdí Zimmer, který během svého prvního turné objel 23 měst a společné koncerty s Českým národním symfonickým orchestrem odehrál i na Slovensku a v Polsku.

dak, ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Nejvíce státních dotací z potravinářských firem dostává Agrofert, letos si jeho firmy přijdou na 100 milionů

Centrální banka vyslala bankám jasný signál: Nemusí být vždy dobře jako dnes, chystejte se i na horší časy

Budějovický Budvar i Lesy ČR zůstanou státu, budeme bojovat o lepší dotace v Evropě, říká nový ministr zemědělství

Poslanci oddalují rozhodnutí o vydání Babiše a Faltýnka. Podle opozice jednají zákonodárci ANO účelově ve prospěch svého šéfa

Na Úřadu vlády skončil Špidla a další spolupracovníci Sobotkovy vlády. O místa mají přijít další úředníci

reklama