Národní galerie v Praze připravuje výstavy slavných umělců mezinárodní i domácí scény. V roce 2019 uspořádá přehlídku děl švýcarského sochaře Alberta Giacomettiho, v roce 2020 by Praha měla vidět tvorbu dalšího průkopníka moderního umění, francouzského malíře Henriho Matisse.

Současné umění budou reprezentovat britský sochař Anish Kapoor a rakouská malířka Maria Lassnigová, z českých autorů galerie připravuje výstavu Mikuláše Medka, uvedl ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Velkou instalaci čínského umělce Aj Wej-weje ve Veletržním paláci při jarním Grand openingu 2018 nahradí německá umělkyně Katarina Grosse.

Současně začne výstava Marie Lassnigové, jež žila v letech 1919 až 2014. Proslavily ji malované autoportréty a teorie uvědomování si lidského těla. Ústředním tématem její tvorby byly niterné pocity – obrazem se tak nestalo to, co viděla, nýbrž to, co cítila.

Tři roky po smrti Lassnigové jí letos vídeňská Albertina připravila retrospektivu, která skončí 27. srpna. Její práce aktuálně ukazuje také Oblastní galerie v Liberci. Tamní výstava Giacometti–Picasso–Chirico zahrnuje práce slavných umělců především 20. století.

Do Veletržního paláce se během příštích let přestěhuje umění 19. století, jež je do konce září v Salmovském paláci.

Na 7. června příštího roku Národní galerie plánuje znovuotevření Salmovského paláce. Zpřístupní zde společný projekt s vídeňskou nadací Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, který bude seznamovat veřejnost s aktuálními trendy současné vizuální kultury.

Galerie nyní jedná o uměleckých dílech, která by mohla vzniknout přímo pro Prahu. "S legendou amerického minimalismu Danem Grahamem hovoříme o možnosti vytvořit pro nádvoří paláce jeho slavný pavilon," doplnil Fajt.

Dan Graham mimo jiné pracuje se sklem a zrcadly a vytváří lehké prostorové konstrukce, jež by podle Fajta mohly projít i přes někdy náročné požadavky pražských památkářů.

V exteriéru Salmovského paláce by se pak měla nacházet díla dánsko-islandského umělce Olafura Eliassona, který často pracuje se světlem a vodou. Fajt by v Praze rád viděl jeho hříčku – vodopád, jenž teče vzhůru.

V roce 2019 do Prahy dorazí výstava Alberta Giacomettiho, již nyní hostí londýnská Tate Modern a která bude zřejmě v paláci Kinských.

V roce 2019 se v únoru ve Schwarzenberském paláci otevře expozice starých mistrů. Bude to reinstalovaná sbírka, protože na konci roku 2018 se před rekonstrukcí zavře Šternberský palác a expozice umění renesance i baroka umístěné v obou objektech získají novou podobu.

"Z velkých výstav máme naplánovaného Václava Hollara a jeho kresby, výstavu Mikuláše Medka a výstavu silné generace žen, které se narodily ve 20. letech 20. století, tedy Evy Kmentové, Adrieny Šimotové, sester Válových, Věry Janouškové nebo Aleny Kučerové," dodal Fajt.

Národní galerie také jedná se sochařem Anishem Kapoorem, výsledkem by podle Fajta měla být buď menší intervence v Anežském klášteře, nebo velká výstava tamtéž.

V roce 2020 by v Praze ve spolupráci s londýnskou Royal Academy of Art měla být k vidění též výstava Henriho Mattise.