reklama

Kapela Scooter vystoupila na anektovaném Krymu. Porušila zřejmě hned dva ukrajinské zákony

  • Německá techno kapela Scooter vystoupila na anektovaném Krymu.
  • Hranice překročila z Ruska, za což jí na Ukrajině může hrozit až osm let vězení.
  • Kromě toho koncert na Krymu zorganizovala ruská agentura, což je rovněž v rozporu se zákonem.
Zpěvák kapely Scooter H.P. Baxxter je na snímku z vystoupení na krymském Zolotaja Balka festivalu. Zpěvák kapely Scooter H.P. Baxxter je na snímku z vystoupení na krymském Zolotaja Balka festivalu. Foto: Reuters

Členům německé techno kapely Scooter za vystoupení na anektovaném Krymu hrozí až osm let vězení na Ukrajině. Ukrajinské úřady žádají Německo o pomoc při vyšetřování, uvedla agentura Unian s odvoláním na ukrajinskou prokuraturu.

Jak upozorňuje BBC, znamená to, že Scooter zřejmě v dohledné době na Ukrajině nevystoupí. Prokuratura mimo jiné žádá výslech frontmana skupiny H.P. Baxxtera.

Kyjev vnímá cesty na Krym jako narušení hranic a ukrajinské úřady udržují seznam těch, kdo poloostrov ilegálně navštívili.

Známá německá skupina v pátek vystoupila na rockovém festivalu Zolotaja Balka v krymském městě Balaklava poblíž přístavu Sevastopol. Ze sedmi hlavních účinkujících byla jedinou zahraniční sestavou.

Frontman bandu H.P. Baxxter minulý měsíc německým médiím řekl, že Scooter pojede na Krym zahrát, ne se politicky angažovat.

"Netušili jsme, že se tím staneme součástí politického sporu. Naše hudba je zcela apolitická a tak to chceme držet i nadále. Na Ukrajinu i do Ruska jezdíme od roku 1995 a máme tam spoustu fanoušků," řekl manažer skupiny Jens Thele německému Bildu.

Ten nicméně upozornil, že skupina Scooter se na koncert snažila nepoutat pozornost – na svých stránkách toto vystoupení například neuváděl na seznamu nadcházejících akcí. "Udělali jsme to záměrně, abychom předešli kontroverzi," potvrdil manažer Thele.

Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk na svém Facebooku a také ve víkendovém interview nelegální cestu kapely na ukrajinské území, anektované v roce 2014 Ruskem, označil za "nejen skandál, ale také trestný čin se závažnými právními důsledky".

Podle ukrajinské prokuratury by členům kapely mohlo hrozit až osm let vězení.

"Tyto ilegální činy, spáchané zahraničními občany a světovými celebritami, jež mohou ovlivnit názory svých fanoušků, podkopávají ukrajinské úsilí o obnovu územní celistvosti," cituje ukrajinskou prokuraturu server Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda.

Na Ukrajině navíc platí další zákon, jejž kapela Scooter svým vystoupením zřejmě porušila – koncerty na Krymu smějí organizovat pouze ukrajinské společnosti. Vystoupení Scooteru však zprostředkovala ruská agentura.

Organizátorům soutěže Německo hledá SuperStar ukrajinský velvyslanec poradil, aby zpěváka Baxxtera kvůli úmyslnému porušení zákonů jiné země vyloučili z poroty, doplnila agentura DPA.

Na koncert skupiny Scooter na Krymu upozornil ruský právník Mark Fejgin. Plakátu si všiml cestou na soud s politikem náležícím ke krymským Tatarům, jehož od loňska zadržují ruské úřady.

Kapela Scooter měla podle ruské státní agentury RIA Novosti u ruskojazyčných fanoušků velký úspěch a třiapadesátiletý frontman se s publikem rozloučil slovy "Děkujeme, Kryme! Uvidíme se příště!" Na Instagramu pak anglicky připojil "Děkujeme, Kryme, skvělé publikum!"

Německá europoslankyně Rebecca Harmsová za frakci Zelených vystoupení kapely Scooter na Krymu kritizovala. "Zjevně jim nevadí, že Krym ilegálně zabrali ruští vojáci a že se svým koncertem přidávají na Putinovu stranu," uvedla Harmsová.

Podle ní vystoupení kapel jako Scooter odvádí pozornost od porušování lidských práv na Krymu, například od pronásledování krymských Tatarů, dodal německý Bild.

ČTK, Reuters, kul
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Platíte Čechům třetinu toho co svým lidem, vzkázal Sobotka Francouzům. Pracovníci z východu sráží naše mzdy, říká zase Macron

Liglass nám doporučoval přímo Zeman, tvrdí kancléř kyrgyzského prezidenta. Tendr ale prý proběhl korektně

Uber poprvé přichází o přízeň části investorů, snižují ocenění jeho akcií. Čtveřici fondů se nezamlouvají skandály firmy

Češi zkonstruovali unikátní mobilní pivovar v kontejneru. Pořídit si ho může každý, vyrobí až sto tisíc piv ročně

Český start-up Spendee se zařadil mezi 33 nadějných firem světa, které podpoří Google

reklama