reklama

Slovanská epopej už je zpět v pražském depozitáři, příští rok by mohla být k vidění v Obecním domě

  • Slovanská epopej Alfonse Muchy se vrátila z Japonska.
  • Příští rok by plátna mohla být k vidění v pražském Obecním domě.
  • Zájem o zapůjčení projevila města v USA, Jižní Koreji nebo Číně, epopej však v dohledné době zřejmě nikam cestovat nebude.
Jeden z dvaceti obrazů cyklu Slovanská epopej nazvaný "Zavedení slovanské liturgie: Chvalte Pána v rodném jazyce" z roku 1912. Jeden z dvaceti obrazů cyklu Slovanská epopej nazvaný "Zavedení slovanské liturgie: Chvalte Pána v rodném jazyce" z roku 1912. Foto: ČTK

Slovanskou epopej Alfonse Muchy by lidé příští rok mohli vidět na výstavě v pražském Obecním domě.

Plátna jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města Prahy, kam byla uložena po návratu z Tokia.

Epopej byla v japonské metropoli vystavena od 8. března do 5. června, vidělo ji zhruba 662 tisíc návštěvníků.

"Plátna jsou uložena v depozitáři a nejbližší pravděpodobná expozice bude v Obecním domě příští rok. Přesná data oznámíme včas," uvedla mluvčí Galerie hlavního města Prahy Michaela Vrchotová.

O výpůjčku pláten projevila v minulosti zájem například města v USA, Jižní Koreji nebo Číně. Podle Vrchotové však v nejbližší době nikam cestovat nebudou. "O dalších destinacích zatím nejednáme," uvedla.

Z Japonska se plátna vrátila na konci června. Podle mluvčí jsou v dobrém stavu a nic se jim nestalo. "Slovanská epopej se vrátila v neporušeném stavu, jak bylo konstatováno po podrobné odborné kontrole japonskými experty a na naší straně vyslaným týmem restaurátorů," uvedla.

Cyklus maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 po dobu osmnácti let. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa.

Epopej byla až do roku 2011 vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Od roku 2010 je zařazena na seznam kulturních památek.

Obrazy vlastní Praha, jíž je Mucha daroval. Jeho podmínkou bylo, aby město na své náklady vystavělo vhodnou budovu pro jejich stálé vystavení. Zatím ale neexistuje.

Současné vedení města plánuje stavbu takového objektu na Těšnově, konkrétní kroky směřující k výstavbě však zatím neudělalo.

Přemístění díla do Prahy vyvolalo nesouhlasné reakce nejen v Moravském Krumlově a na jihu Moravy. Soudní cestou se mu snažil zabránit také malířův příbuzný John Mucha, který požadoval trvalé umístění v nové galerii.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Rychlovlaky a dálnice jsou ve volebních programech hit. Strany však zapomínají na silnice nižších tříd i nákladní dopravu

Finanční správa tápala při prověřování korunových dluhopisů, ještě v červnu nevěděla, co má kontrolovat

Vláda spustí akční plán pro zavádění elektromobilů v Česku. Mohly by mít volný vjezd do center měst či parkování zdarma

Volby by vyhrálo ANO s téměř 31 procenty. TOP 09 by se do sněmovny nedostala, úspěch by naopak slavili piráti, ukázal průzkum CVVM

Pilný obhájil berní správu, ministři neprotestovali. K odvolání šéfa finančního ředitelství Janečka ho nakonec nikdo nevyzval

reklama