reklama

Dvě sochařské výstavy v pražském paláci se zabývají figurou a uprchlíky na hranici Mexika a USA

  • Galerie hlavního města Prahy otevřela dvě výstavy v Colloredo-Mansfeldském paláci.
  • V projektu Médium: Figura se výtvarníci zabývají tématem figury.
  • Americká studentka pražské UMPRUM Celeste Capine Hillová zkoumá uprchlickou problematiku na hranici Mexika a USA.
Na snímku z výstavy Médium: Figura výtvarník Roman Štětina se svým dílem. Na snímku z výstavy Médium: Figura výtvarník Roman Štětina se svým dílem. Foto: ČTK

V Colloredo-Mansfeldském paláci v Praze byly otevřeny dvě výstavy moderního sochařského umění.

V té první, nazvané Médium: Figura, se čeští a slovenští umělci zabývají tématem figury v současnosti. Ve druhé expozici jménem Killed by the Light si mladá americká umělkyně Celeste Capine Hillová za téma zvolila uprchlickou problematiku na hranici Mexika a USA.

"Výstava ve třetím patře navazuje na projekt Neklidná figura, který se zabýval klasickým sochařstvím. Dnešní výstava naopak mapuje situaci, ve které se figura nachází nyní," řekla Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hlavního města Prahy, která expozice otevřela.

Nynější výstava navazuje na dlouhodobý galerijní cyklus Start Up, který sleduje mladé umělce na začátku jejich kariéry, dodala Juříková.

Výstava Médium: Figura, která potrvá do 8. října, navazuje na projekt městské galerie zvaný Neklidná figura – Exprese v českém sochařství 1880–1914. Ten získal ocenění Skupinová výstava roku 2016.

"Neomezuje se pouze na klasické sochařské pojetí, má nejrůznější polohy. Figura se objevuje jak v performancích, tak videích i dalších žánrech současného umění," podotkla k nynější expozici Juříková.

Studentka magisterského programu pražské UMPRUM Celeste Capine Hillová ve zrekonstruovaných prostorách bývalé konírny nabízí svoji první samostatnou výstavu. Její kartonovou postavu měnící se v krajinu doplněnou projekcí mohou zájemci vidět do 10. září.

"Téma migrace ovlivňuje celou společnost v USA i v Evropě a je dobře, že je v místech, kde prochází mnoho lidí z různých zemí," uvedla Hillová, jejíž rodný dům leží poblíž cest, po nichž migranti přecházejí přes texaskou poušť do Spojených států.

Objekt z vrstveného papíru na drátěné kostře doplňují autentická videa a plastové kanystry jako atribut migrantů. Odkazuje na jejich stopy v poušti.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

V Česku vznikly první brýle pro virtuální realitu. Pomůžou pro vývoj designů aut Škoda a BMW

Banky financují až 80 procent ekonomického růstu. Neoslabujte je daněmi, říká šéf skupiny KBC

Cílem prezidentských voleb není někoho porazit, ale zvítězit, říká Kubera. Sám kandidaturu zvažuje

Státní dluh je nejvyšší v historii. Po volbách zadlužení dále poroste, říká analytik

Papežovy oblíbené aerolinky se možná zachrání. Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

reklama