reklama

Dvě sochařské výstavy v pražském paláci se zabývají figurou a uprchlíky na hranici Mexika a USA

  • Galerie hlavního města Prahy otevřela dvě výstavy v Colloredo-Mansfeldském paláci.
  • V projektu Médium: Figura se výtvarníci zabývají tématem figury.
  • Americká studentka pražské UMPRUM Celeste Capine Hillová zkoumá uprchlickou problematiku na hranici Mexika a USA.
Na snímku z výstavy Médium: Figura výtvarník Roman Štětina se svým dílem. Na snímku z výstavy Médium: Figura výtvarník Roman Štětina se svým dílem. Foto: ČTK

V Colloredo-Mansfeldském paláci v Praze byly otevřeny dvě výstavy moderního sochařského umění.

V té první, nazvané Médium: Figura, se čeští a slovenští umělci zabývají tématem figury v současnosti. Ve druhé expozici jménem Killed by the Light si mladá americká umělkyně Celeste Capine Hillová za téma zvolila uprchlickou problematiku na hranici Mexika a USA.

"Výstava ve třetím patře navazuje na projekt Neklidná figura, který se zabýval klasickým sochařstvím. Dnešní výstava naopak mapuje situaci, ve které se figura nachází nyní," řekla Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hlavního města Prahy, která expozice otevřela.

Nynější výstava navazuje na dlouhodobý galerijní cyklus Start Up, který sleduje mladé umělce na začátku jejich kariéry, dodala Juříková.

Výstava Médium: Figura, která potrvá do 8. října, navazuje na projekt městské galerie zvaný Neklidná figura – Exprese v českém sochařství 1880–1914. Ten získal ocenění Skupinová výstava roku 2016.

"Neomezuje se pouze na klasické sochařské pojetí, má nejrůznější polohy. Figura se objevuje jak v performancích, tak videích i dalších žánrech současného umění," podotkla k nynější expozici Juříková.

Studentka magisterského programu pražské UMPRUM Celeste Capine Hillová ve zrekonstruovaných prostorách bývalé konírny nabízí svoji první samostatnou výstavu. Její kartonovou postavu měnící se v krajinu doplněnou projekcí mohou zájemci vidět do 10. září.

"Téma migrace ovlivňuje celou společnost v USA i v Evropě a je dobře, že je v místech, kde prochází mnoho lidí z různých zemí," uvedla Hillová, jejíž rodný dům leží poblíž cest, po nichž migranti přecházejí přes texaskou poušť do Spojených států.

Objekt z vrstveného papíru na drátěné kostře doplňují autentická videa a plastové kanystry jako atribut migrantů. Odkazuje na jejich stopy v poušti.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Režim KLDR je zvrácený. Pokud nás bude ohrožovat, nezbude nám než Severní Koreu zcela zničit, prohlásil Trump v OSN

Do Prahy přichází čínský start-up na sdílení kol ofo. Začneme se 300 koly, která se sama zamknou, říká muž, který firmu přivedl

Češi bývali i premianty Evropy. Podívejte se do dob, kdy se ekonomicky vyrovnali Norům, Rakušanům a válcovali Finy

České automobilky letos vyrobily 940 tisíc osobních aut, o 5,7 procenta více než loni. Méně vozů vyprodukovala jen kolínská TPCA

Daňoví úředníci neustáli tlak politiků, když začali plošně prověřovat korunové dluhopisy, říká bývalá Babišova náměstkyně Hornochová

reklama