reklama

Opera Trubadúr s ohněm a středověkými kostýmy. Na otáčivém hledišti se mihnou také dřevěné vozy

  • Před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově bude uveden Trubadúr v režii Tomáše Studeného.
  • Na scéně se objeví několik dřevěných vozů, kostýmy ctí středověk.
  • Otáčivé hlediště loni na vstupném utržilo 31,5 milionu korun.
Snímek ze zkoušek inscenace Verdiho opery Trubadúr na otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Snímek ze zkoušek inscenace Verdiho opery Trubadúr na otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Foto: ČTK

Jihočeské divadlo tento pátek 14. července před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově uvede premiéru Verdiho opery Trubadúr. Zazní v italském originále.

Druhou letošní premiérou před točnou bude 26. července balet Valmont, uvedla Věra Ernstová z obchodního oddělení divadla.

Otáčivé hlediště loni přilákalo 54 055 diváků, na vstupném utržilo 31,5 milionu korun.

V inscenaci Trubadúr, kterou hudebně nastudoval Mario De Rose a režíroval šéf jihočeského souboru Tomáš Studený, se kromě českých sólistů objeví pěvci z Japonska, Portorika, Itálie, Bulharska a Ukrajiny.

"Klíčovou úlohu cikánky Azuceny zpívají dvě mezzosopranistky: v Jihočeském divadle dobře známá Šárka Hrbáčková a nová tvář Eliška Weissová, jedna z nejvýznamnějších současných českých mezzosopranistek," řekl režisér Studený.

"Titul patří mezi operní bestsellery, muzika je strhující, je tam řada hitových melodií, které by určitě každý poznal," dodal.

Trubadúra divadlo před otáčivé hlediště přenáší z Českých Budějovic, kde měla inscenace premiéru v lednu.

Na scéně se objeví několik dřevěných vozů, díky nimž lze jeviště proměňovat. Kostýmy ctí středověk.

"Scénograf vymyslel sadu pohyblivých boxů, ze kterých se dají v průběhu hry sestavovat různé formace, je do nich ještě přidělané osvětlení. Snažili jsme se maximálně využít hloubky parku, použít otevřený oheň, který v příběhu hraje velice silnou, symbolickou roli," řekl režisér.

Posílený oproti lednové verzi je sbor, nyní má 52 členů a je vypravěčem příběhu. Pěvci střídavě ztvárňují vojáky, katy, cikány i metafyzické bytosti.

Režisér se snažil zprostředkovat brutalitu středověku v kontrastu s truvérskou lyrikou i romantickou vypjatostí opery.

"Můj vnitřní předobraz se podobal Vláčilově Marketě Lazarové nebo Bergmanově Sedmé pečeti," řekl Studený, který se s choreografkou Veronikou Poldauf Riedlbauchovou inspiroval divadlem středověku, "působivým a přitom symbolickým", a divadlem antickým, kdy sbor na sebe bere různé role.

Hlavní postavou je žena poznamenaná traumatem z minula. Její touha po pomstě v ní ničí vše lidské a stane se osudnou i dvěma sokům v lásce, kteří netuší, že jsou sourozenci.

"Příběh je temný, tragický, připomíná až antickou tragédii a na konci je krásná katarze, kdy to končí všechno strašně. Ale milostný příběh je nesmírně romantický," dodal režisér Studený.

Trubadúr se před točnou bude hrát do 22. července. Balet Valmont je na programu od 26. do 30. července, hlavní roli zatančí držitel Ceny Thálie Zdeněk Mládek.

Jihočeské divadlo odehraje před otáčivým hledištěm 90 představení: v srpnu to budou opery Příhody lišky Bystroušky, Rusalka a komedie Ženy Jindřicha VIII., v níž má dvojroli Petr Rychlý.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Rychlovlaky a dálnice jsou ve volebních programech hit. Strany však zapomínají na silnice nižších tříd i nákladní dopravu

Finanční správa tápala při prověřování korunových dluhopisů, ještě v červnu nevěděla, co má kontrolovat

Vláda spustí akční plán pro zavádění elektromobilů v Česku. Mohly by mít volný vjezd do center měst či parkování zdarma

Volby by vyhrálo ANO s téměř 31 procenty. TOP 09 by se do sněmovny nedostala, úspěch by naopak slavili piráti, ukázal průzkum CVVM

Pilný obhájil berní správu, ministři neprotestovali. K odvolání šéfa finančního ředitelství Janečka ho nakonec nikdo nevyzval

reklama